Kokoryczka wielkokwiatowa Polygonatum multiflorum

Kokoryczka wielokwiatowa Polygonatum multiflorum
Kokoryczka wielkokwiatowa (Polygonatum multiflorum) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
51
Dekoracyjność: ulistnienie
Gleba: przepuszczalna, każda ogrodowa, żyzna, próchniczna
Kolor kwiatów: białe
Kwiaty: niepozorne, drobne, dzwonkowate
Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
Owoce: jagody
Pokrój: kępy
Wysokość: 1 m
Okres kwitnienia: V, VI
Kolor owoców: czarne
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba wilgotna, gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: cień
Zastosowanie: brzegi zbiorników wodnych, roślina okrywowa, pod koronami drzew, nasadzenia naturalistyczne, w grupie, skalniaki, rabaty, obwódki rabat
Spis treści
Opis rośliny Uprawa i wymagania Pielęgnacja Szkodniki i choroby Zastosowanie Polecane odmiany

Kokoryczka wielokwiatowa (Polygonatum multiflorum) to roślina należąca do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). W naturze możemy ją spotkać w niemal Polsce oprócz terenów górzystych. Rośnie w miejscach zalesionych, cienistych i wilgotnych. Jest cenną rośliną ozdobną do zacienionych ogrodów.

Wygląd kokoryczki wielkokwiatowej

Roślina jest byliną, która rośnie w kępach i osiąga do 1 m. Jej główną ozdobą są przewieszające się, charakterystycznie ulistnione i nagie u podstawy łodygi. Jajowato-eliptyczne liście zwężają się ku nasadzie i bardzo przypominają liście konwalii.

Kokoryczka wielokwiatowa kwitnie w maju i czerwcu. Ma niepozorne, białe kwiaty w kształcie dzwoneczków z zielonymi ząbkami korony. Wyrastają z kątów liści i zwisają na długich szypułkach. Jesienią przekształcają się w niebieskoczarne owoce (jagody), które są wyjątkowo trujące. Cała roślina ma w sobie trujące glikozydy i asparganinę.

Dzięki płożącym się kłączom kokoryczka łatwo się rozrasta.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Uprawa i wymagania kokoryczki wielkokwiatowej

Kokoryczka wielokwiatowa to gatunek ekspansywny, który przy sprzyjających warunkach może wymknąć się z pod kontroli i zagłuszać rośliny sąsiadujące. Najlepiej rośnie na stanowiskach cienistych lub półcienistych (choć w niektórych ogrodach może sobie radzić również w słońcu) w podłożu żyznym, próchniczym, przepuszczalnym, o dość dużej wilgotności i obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie. Jest mrozoodporna.

Rośliny najlepiej sadzić wczesną jesienią i wiosną (w kwietniu). 

Kokoryczkę wielokwiatową najłatwiej rozmnaża się przez podział roślin wiosną lub w sierpniu. Można ją też wysiewać, ale tą metodę stosuje się rzadko.

Pielęgnacja kokoryczki wielkokwiatowej

Kokoryczka potrzebuje wilgotnego podłoża, dlatego wymaga systematycznego podlewania. Bardzo dobrze jest ją ściółkować glebę korą (co utrzymuje wyższą wilgotność podłoża i ogranicza wzrost chwastów). Dobrze reaguje na nawożenie naturalne, organiczne ale nawożenie często nie jest konieczne.

Szkodniki i choroby kokoryczki wielkokwiatowej

Kokoryczka wielkokwiatowa jest bardzo rzadko atakowana przez choroby grzybowe, ale jeśli już się pojawią są to najczęściej zgnilizny spowodowane zbyt dużą wilgocią podłoża. Ze szkodników uciążliwe są ślimaki, które wygryzają dziury w liściach jak i kwiatach!

Zastosowanie kokoryczki wielkokwiatowej

Jako roślina cieniolubna znakomicie nadaje się do uprawy pod drzewami, dlatego idealnie nadaje się do ogrodów leśnych i naturalistycznych. Sprawdza się również do obsadzania miejsc wilgotnych przy stawach i w obniżeniach terenu. Można ją traktować jako roślinę okrywową.

Kokoryczka bardzo ładnie wygląda sadzona w grupach obok innych roślin cieniolubnych takich jak paprocie, rodgersja, itp..

Liście kokoryczki są wykorzystywane na kwiat cięty, jako cenne wypełnienie bukietów.

Kokoryczka wielkokwiatowa należy do roślin zielarskich, z których pozyskuje się kłącze. Trzeba wiedzieć, że roślina jest trująca i należy ją poddać odpowiedniej obróbce przed stosowaniem w jakiejkolwiek formie. Preparaty z kłącza kokoryczki mają właściwości moczopędne, antyseptyczne i obniżające poziom cukru.

Polecane odmiany kokoryczki wielkokwiatowej

  • 'Variegatum' – bardziej rozłożysty pokrój; duże, zielone liście z białym marginesem


Zdjęcia: koromelena / AdobeStock, annca, KristinaBonander, berger_anja, Jürgen Köditz/Pixabay


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Kaptur ochronny biały – 60 cm x 80 cm – 3 szt. | Megran
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Więcej na ten temat
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści