Kokoryczka wielokwiatowa (Polygonatum multiflorum) to gatunek byliny należący do rodziny szparagowatych (Asparagaceae). Obecnie rośnie dziko w cienistych lasach prawie całej Polski, oprócz terenów górzystych.

Roślina rośnie w kępach i osiąga do 1 m. Jej główną ozdobą są przewieszające się, charakterystycznie ulistnione i nagie u podstawy łodygi. Jajowato-eliptyczne liście zwężają się ku nasadzie i bardzo przypominają liście konwalii.

Kokoryczka wielokwiatowa kwitnie w maju i czerwcu. Ma niepozorne, białe kwiaty w kształcie dzwoneczków z zielonymi ząbkami korony. Wyrastają z kątów liści i zwisają na długich szypułkach. Jesienią przekształcają się w niebieskoczarne owoce (jagody), które są wyjątkowo trujące!

Dzięki płożącym się kłączom kokoryczka szeroko się rozrasta – powinniśmy uważać, bo łatwo może wymknąć się spod kontroli!

Uprawa i wymagania

Kokoryczka wielokwiatowa najlepiej rośnie w miejscach cienistych lub półcienistych (choć w niektórych ogrodach może sobie radzić również w słońcu) w podłożu próchniczym, przepuszczalnym, o dość dużej wilgotności i obojętnym lub lekko kwaśnym odczynie. Jest mrozoodporna.

Kokoryczkę wielokwiatową najłatwiej rozmnaża się przez podział roślin wiosną lub w sierpniu.

Zastosowanie

Jako roślina cieniolubna znakomicie nadaje się do uprawy pod drzewami. Sprawdza się również do obsadzania wilgotnych miejsc. Dobrze rośnie w grupach jak i w towarzystwie innych roślin cieniolubnych (paprocie, rodgersja, itp.) – można ją traktować jako roślinę okrywową.

Liście rośliny są wykorzystywane na kwiat cięty, jako cenne wypełnienie bukietów.

Po odpowiedniej obróbce i przygotowaniu, trujące kłącza zaczynają wykazywać właściwości lecznicze.

Polecane odmiany

  • 'Flore Pleno' – kwiaty pełne
  • 'Variegatum' – bardziej rozłożysty pokrój; duże, zielone liście z białym marginesem

Zdjęcia główne: annca, KristinaBonander, berger_anja, Jürgen Köditz/Pixabay