Zalety roślin zadarniających?
- bardzo dobrze dekorują ogród, dając dodatkowo możliwość stworzenia ciekawych obrzeży z otoczaków, drewna lub innych kamieni;
- wiele z nich ma ozdobne kwiaty i liście;
- sprawdzają się w miejscach zaniedbanych.
Jakie gatunki rośliny okrywowych wybrać?
Fot. Svetlana Кorkina / Fotolia |
Barwinek pospolity (Vinca minor)
Najbardziej znana roślina uprawiana w miejscach cienistych. Niewysoka, zimozielona krzewinka dobrze rośnie niezależnie od ilości światła, tworząc gęsty dywan drobnych, błyszczących liści i kolorowych kwiatów. Jest dość odporna na zanieczyszczenia powietrza, można ją sadzić w ogrodach miejskich. Dużą zaletą barwinka jest szybko wzrost i dekoracyjność przez cały sezon.
Polecane odmiany:
'Alba' - o białych kwiatach;
'Rubra' - o kwiatach czerwonych;
'Argenteovariegata' - o nietypowych liściach z białymi plamkami.
Fot. blackregis / Fotolia |
Runianka japońska (Pachysandra terminalis)
Zimozielona roślina okrywowa uprawiana głównie ze względu na ozdobne liście. Często wykorzystuje się ją jako roślinę obwódkową, spotykaną w zieleni miejskiej. Runianka nie jest wymagająca w uprawie, dość ekspansywna i trzeba ją co pewien czas podcinać.
Polecane odmiany:
'Variegata' - o pstrych, nakrapianych liściach;
'Compact' - o zwartym pokroju.
Fot. Forest & Kim Starr / Wikimedia Commons ↓ |
Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans)
Popularna roślina zadarniająca, tworząca gęste, zwarte kobierce. Roślina nadaje się nie tylko do obsadzania miejsc pod koroną drzew i krzewów, ale także na obrzeża rabat. Ma nieco większe wymagania świetlne od runianki i barwinka - mimo tego dobrze rośnie w cieniu. Podczas upałów wymaga podlewania, gdyż nie znosi suszy.
Polecane odmiany:
'Alba' - o kwiatach białych;
'Braunherz' - o fioletowych kwiatach i brązowo-czerwonych liściach;
'Atropurpurea' - o fioletowych kwiatach i brązowo-fioletowych liściach;
'Variegata' - o kwiatach niebieskich, charakteryzująca się niskim wzrostem.
Fot. Maria Jesus / Pixabay |
Bluszcz pospolity (Hedera helix)
Wieloletnie, zimozielone pnącze wykorzystuje się nie tylko do obsadzania pni drzew i pergoli, ale również jako dobrze zadarniającą roślinę okrywową. Zwykle bluszcz osiąga maksymalną długość do 20 metrów. Cała roślina jest trująca (chociaż wykorzystuje się ją w ziołolecznictwie). Dobrze rośnie na próchniczych, wapiennych, lekko wilgotnych glebach o średniej zasobności składników pokarmowych. Nadaje się do ogrodów miejskich. Jego zaletą - oprócz niewielkich wymagań względem światła jest różnorodność - na rynku można dostać setki odmian o ciekawej kolorystyce i kształtach liści. Niestety w chłodniejszych regionach bluszcz może przemarzać zimą.
Polecane odmiany:
'Goldheart' - o ciemnozielonych liściach ze złotym środkiem;
'Woerner' - o pięcioklapowych liściach;
'Hibernica' - o większych liściach;
'Glacier' - o srebrzystoszarych i zielonych liściach;
'Spetchley' - karłowa wersja, raczej do pojemników.
Fot. Denis.prévôt / Wikimedia Commons ↓ |
Brunnera wielkolistna (Brunnera macrophylla)
Roślina wytwarza piękne, sercowate liście oraz drobne kwiaty (podobne do niezapominajek) barwy białej i niebieskiej. Kwitnie od kwietnia do maja. Można ją sadzić pod drzewami i krzewami, w rabatach mieszanych i nad brzegiem mów. Bylina preferuje gliniaste, przepuszczalne w miarę wilgotne gleby o dużej zawartości składników pokarmowych. W czasie upałów należy ją podlewać, gdyż nie znosi suszy.
Polecane odmiany:
'Blaukuppel' - o kwiatach niebieskich;
'Betty Bowring' - o kwiatach białych;
'Langtress' - o srebrzystych liściach.
Fot. Jerzy Opioła / Wikimedia Commons ↓ |
Epimedium wielkokwiatowe (Epimedium grandiflorum)
Ta niewielka bylina (20-5cm wys.) tworzy interesujące kwiaty barwy białej, żółtej lub różowej. Kwitnie wiosną - od kwietnia do maja. Tworzy kępy o przebarwiających się liściach. Epimedium dobrze rośnie w półcieniu, więc z powodzeniem można ją sadzić pod drzewami o rzadszych konarach. Preferuje przepuszczalne, próchnicze wilgotne gleby o średniej zawartości składników pokarmowych. To dobra roślina okrywowa. Jako ciekawostkę warto dodać, że wytwarza się z niej medykamenty, podobnie działające jak…viagra.
Tekst: Michał Mazik; zdjęcie tytułowe: auntmasako, dference, Hans Braxmeier, Jan Haerer / Pixabay; zdjęcia w tekście: Forest & Kim Starr / CC BY 3.0 / Wikimedia Commons, Denis.prévôt / CC BY-SA 3.0 / Wikimedia Commons, Jerzy Opioła / GFDL / Wikimedia Commons