Logo
Logo

Epimedium (Epimedium)

Epimedium (Epimedium) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 
 • Dekoracyjność: kwiaty, ulistnienie
 • Gleba: torfowa, żyzna
 • Kwiaty: pojedyncze
 • Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna
 • Pokrój: zwarty, kępy
 • Wysokość: do 35 cm
 • Okres kwitnienia: IV, V
 • Trwałość liści: sezonowe
 • Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
 • Stanowisko: półcień, cień
 • Zastosowanie: rabaty, roślina okrywowa, pod koronami drzew, nasadzenia naturalistyczne, pojemniki, roślina lecznicza
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Pielęgnacja Zastosowanie Wybrane gatunki i odmiany Gdzie kupić?

  Epimedium (Epimedium) to rodzaj bylin zaliczanych do rodziny berberysowatych (Berberidaceae). Ich ojczyzną są Chiny oraz inne rejony Azji. Kilka gatunków jest także uprawianych w ogrodach.

  Wygląd rośliny epimedium

  Epimedium w zależności od gatunku może dorastać do ok. 20-50 cm wysokości. Liście rośliny są charakterystyczne – sercowate, u wielu gatunków i odmian czerwonawo nabiegłe, trójlistkowe, osadzone na długich, rozgałęzionych ogonkach. W miarę wzrostu układają się dachówkowato. Przebarwiają się jesienią na czerwono-pomarańczowy kolor.

  Epimedium kwitnie wiosną (IV-V). Na roślinie pojawiają się niewielkie, białe, żółte lub różowe kwiaty, zebrane na szczycie sztywnej, rozgałęzionej łodyżki w gęsty kwiatostan. Kwiaty posiadają duże, zakończone ostrogami płatki, dzięki czemu przypominają wyglądem kwiaty orlika.

  Wytwarza mocne kłącza, dzięki którym tworzą gęste kępy.

  Wymagania i uprawa epimedium

  Większość uprawianych w ogrodach epimedium oczekuje próchniczego, żyznego, lekko wilgotnego podłoża i półcienistego, a nawet cienistego stanowiska. W zależności od gatunku, rośliny mają różną odporność na mróz oraz wiosenne przymrozki. Uszkodzone przez niskie temperatury, zwykle jednak dobrze się regenerują.

  Rośliny najłatwiej i najlepiej rozmnażać przez podział.

  Pielęgnacja epimedium

  Epimedium należy podlewać w okresie letnim. Dobrze jest też ją nawozić, szczególnie w okresie wzrostu (wiosną) i kwitnienia rośliny. Należy też dbać o to, by roślinie nie przeszkadzały chwasty, w czym pomocne jest jej ściółkowanie.

  Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
  Przeczytaj także
  Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

  Wiosną ścina się liście gatunków zimotrwałych tuż przy ziemi, by młode pąki miały miejsce do wzrostu. Gdy roślina się zbytnio rozrasta można przycinać jej rozłogi niezależnie od pory roku (epimedium dobrze się regeneruje).

  Szkodniki i choroby epimedium

  Epimedium to roślina odporna i zwykle nie jest atakowana przez szkodniki i choroby. Wśród chorób grzybowych może wystąpić plamistość liści i rdza – te choroby grzybowe należy zwalczać specjalnymi fungicydami dla roślin ozdobnych.

  W zbyt dużym roślina nasłonecznieniu może cierpieć z powodu czerwieniejących i obumierających liści.

  Zastosowanie epimedium

  Epimedium uprawia się w ogrodach głównie jako rośliny okrywowe, które pięknie prezentują się pod drzewami i krzewami, szczególnie w ogrodach naturalistycznych i leśnych. Dobrze wyglądają w towarzystwie paproci, funkii i bodziszków.

  W medycynie naturalnej rośliny bywają wykorzystywane do celów leczniczych m.in. jako lek na potencję.

  Wybrane gatunki i odmiany epimedium

  • Epimedium wielkokwiatowe (Epimedium grandiflorum) – niska, rozłogowa bylina (ok. 30-40 cm. wys.) o kępiastym pokroju i sercowatych, ostro ząbkowanych na brzegach liściach. Młode liście czerwonobrązowe, starsze zielone. Kwiaty dość duże, w zależności od odmiany różowe, białe, fioletowe lub żółte (odm. 'Purple Pixie', 'Higoense', 'Rose Queen'). Gatunek dostatecznie mrozoodporny.
  • Epimedium czerwone (Epimedium rubrum) – niska bylina (ok. 25 cm. wys.) o kopulastym pokroju i sercowatych, ząbkowanych na brzegach liściach. Młode liście czerwonobrązowe, starsze zielone, czasem z ciemnym obrzeżem. Kwiaty różowe z kremowobiałym środkiem. Gatunek wrażliwy na wiosenne przymrozki.
  • Epimedium pstre (Epimedium ×versicolor) – niska, rozłogowa bylina (ok. 30-40 cm. wys.) o kępiastym pokroju i sercowatych, kolczasto ząbkowanych liściach. Młode liście czerwono marmurkowane, starsze zielone. Kwiaty dwukolorowe, różowokremowe lub żółtokremowe z ostrogami. Gatunek dostatecznie mrozoodporny. Ciekawa odmiana to 'Sulphureum'.

  Gdzie kupić epimedium?

  Epimedium to wszechstronna bylina, którą można znaleźć w wielu szkółkach roślin ozdobnych. Zamówimy ją także przez Internet w sklepach takich jak:

   

  Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: "Epimedium flowers"/brewbooks/ CC BY-SA 2.0, "Epimedium flowers"/brewbooks/ CC BY-SA 2.0, "Elfenblume (Epimedium x versicolor 'Sulphureum')"/blumenbiene/CC BY 2.0"Epimedium x rubrum"/peganum/CC BY-SA 2.0"Elfenblume (Epimedium x versicolor 'Sulphureum')"/blumenbiene/CC BY 2.0

  Autor
  Epimedium
  Epimedium
  Katarzyna Józefowicz

  Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

  Powiązane tematy
  Zwiń Pokaż więcej (1)
   

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

  30-10-2023 15:14

  Komentarz dodany przez Ela: Bardzo przydatne, rzeczowe informacje. Tekst napisany zwięźle, bez niepotrzebnego rozpisywania tematu.

  Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl