Epimedium (Epimedium) to rodzaj bylin zaliczanych do rodziny berberysowatych (Berberidaceae). Ich ojczyzną są Chiny oraz inne rejony Azji. Kilka gatunków jest także uprawianych w ogrodach.

Epimedium w zależności od gatunku może dorastać do ok. 20-50 cm wysokości. Liście rośliny są charakterystyczne – sercowate, u wielu gatunków i odmian czerwonawo nabiegłe, trójlistkowe, osadzone na długich, rozgałęzionych ogonkach. W miarę wzrostu układają się dachówkowato. Przebarwiają się jesienią na czerwono-pomarańczowy kolor.

Wiosną (IV-V) na roślinie pojawiają się niewielkie, białe, żółte lub różowe kwiaty, zebrane na szczycie sztywnej, rozgałęzionej łodyżki w gęsty kwiatostan. Kwiaty posiadają duże, zakończone ostrogami płatki, dzięki czemu przypominają wyglądem kwiaty orlika.

Wytwarza mocne kłącza, dzięki którym tworzą gęste kępy.

Wymagania i uprawa

Większość uprawianych w ogrodach epimedium oczekuje próchniczego, żyznego, lekko wilgotnego podłoża i półcienistego, a nawet cienistego stanowiska. W zależności od gatunku, rośliny mają różną odporność na mróz oraz wiosenne przymrozki. Uszkodzone przez niskie temperatury, zwykle jednak dobrze się regenerują.

Wiosną liście gatunków zimotrwałych warto ściąć tuż przy ziemi.

Rośliny najłatwiej i najlepiej rozmnażać przez podział.

Zastosowanie

Epimedium uprawia się w ogrodach głównie jako rośliny okrywowe, które pięknie prezentują się pod drzewami i krzewami, szczególnie w ogrodach naturalistycznych i leśnych. Dobrze wyglądają w towarzystwie paproci, funkii i bodziszków.

W medycynie naturalnej rośliny bywają wykorzystywane do celów leczniczych m.in. jako lek na potencję.

Wybrane gatunki i odmiany

  • Epimedium wielkokwiatowe (Epimedium grandiflorum) – niska, rozłogowa bylina (ok. 30-40 cm. wys.) o kępiastym pokroju i sercowatych, ostro ząbkowanych na brzegach liściach. Młode liście czerwonobrązowe, starsze zielone. Kwiaty dość duże, w zależności od odmiany różowe, białe, fioletowe lub żółte (odm. 'Purple Pixie', 'Higoense', 'Rose Queen'). Gatunek dostatecznie mrozoodporny.
  • Epimedium czerwone (Epimedium rubrum) – niska bylina (ok. 25 cm. wys.) o kopulastym pokroju i sercowatych, ząbkowanych na brzegach liściach. Młode liście czerwonobrązowe, starsze zielone, czasem z ciemnym obrzeżem. Kwiaty różowe z kremowobiałym środkiem. Gatunek wrażliwy na wiosenne przymrozki.
  • Epimedium pstre (Epimedium ×versicolor) – niska, rozłogowa bylina (ok. 30-40 cm. wys.) o kępiastym pokroju i sercowatych, kolczasto ząbkowanych liściach. Młode liście czerwono marmurkowane, starsze zielone. Kwiaty dwukolorowe, różowokremowe lub żółtokremowe z ostrogami. Gatunek dostatecznie mrozoodporny. Ciekawa odmiana to 'Sulphureum'.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: "Epimedium flowers"/brewbooks/ CC BY-SA 2.0, "Epimedium flowers"/brewbooks/ CC BY-SA 2.0, "Elfenblume (Epimedium x versicolor 'Sulphureum')"/blumenbiene/CC BY 2.0"Epimedium x rubrum"/peganum/CC BY-SA 2.0"Elfenblume (Epimedium x versicolor 'Sulphureum')"/blumenbiene/CC BY 2.0