Rośliny okrywowe - łatwy sposób na zadarnienie
Jaka roślina szybko zadarni ok. 50 m² powierzchni ziemi pod kalinami? Dobrze, gdyby też ładnie kwitła i była zimozielona.
Błyszczące liście bluszczu podczas słonecznej, bezśnieżnej zimy, fot. M. Palczyńska | |
Niezawodną rośliną, która wyjątkowo dobrze rośnie w wilgotnych, zacienionych miejscach jest bluszcz pospolity (Hedera helix). Jej roczne przyrosty 0,5–1 m długości płożą się lub wspinają za pomocą korzeni przybyszowych. Roślina rzadko zakwita, natomiast jej największą ozdobą są skórzaste, zimozielone liście.
Niedużym kosztem można zadarniać większe powierzchnie tym pnączem – rozmnażając je łatwo przez sadzonki wierzchołkowe. Pobrane fragmenty bluszczu umieszcza się bezpośrednio w doniczkach z żyzną ziemią ogrodową. Po pojawieniu się świeżych przyrostów można posadzić ukorzenione już sadzonki w ogrodzie. Młode egzemplarze mogą być wrażliwe na mróz, dlatego zimą powinny zostać okryte świerkowymi gałązkami.
Inną rośliną, która doskonale porasta świeższe gleby, jest barwinek pospolity (Vinca minor). Krzewinka ta o wiecznie zielonych, eliptycznych liściach rośnie nieco wolniej i nie jest aż tak ekspansywna jak bluszcz. Ma bardzo atrakcyjne, błękitne kwiaty o pięciu płatkach, które pojawiają się w maju i potem w sierpniu. Barwinek jest całkowicie odporny na mróz.
Zdjęcie tytułowe: Monika Schröder/Pixabay
Komentarze