Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2020
1
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

Uważaj, co sadzisz! Te rośliny szybko zarosną Twój ogród

Kiedy podczas odwiedzin w centrum ogrodniczym natkniemy się na roślinę, która bardzo nam się podoba, choć jej nie znamy, bądźmy ostrożni z zakupami, bo może się okazać, że śliczna, mała sadzonka przysporzy nam z czasem masę problemów.

Wróg numer 1. Podagrycznik

Młode rośliny wyglądają niewinnie i uroczo, ale w rzeczywistości nie wszystkie mają tak łagodną naturę. Niektóre z nich bardzo lubią dominować, zagarniając przestrzeń wyłącznie dla siebie, dlatego po posadzeniu w ogrodzie, nasz ulubieniec szybko może stać się naszym wrogiem, którego jak najszybciej będziemy chcieli się pozbyć. Jedną z takich roślin jest między innymi niewielki, ale niezwykle żywotny podagrycznik pospolity (Aegopodium podagraria), który może nas zauroczyć swoją barwną odmianą 'Variegatum'.

Ta niepozorna roślina raz wprowadzona do ogrodu, nie da się już z niego tak łatwo usunąć. Kiedy się rozrośnie, będzie wypierać inne, słabsze gatunki i stanie się uciążliwym chwastem. Wyrywanie jej nic nie da, gdyż nawet najmniejsza część korzenia pozostawiona w podłożu da początek następnym roślinom, które znów zaczną kolonizować ogród. Ostateczne pozbycie się intruza może wymagać zastosowania kilku metod jednocześnie: oprysku preparatem na chwasty (herbicydem), przekopaniu gruntu i dokładnym wybraniu z gleby wszystkich, najdrobniejszych fragmentów korzeni.

podagrycznik fot. Lazaregagnidze - Wikimedia Commons
Fot. Lazaregagnidze / CC BY-SA 3.0 / Link

podagrycznik odmiana pstrokata fot. Meneerke bloem - Wikimedia Commons
Fot. Meneerke bloem / CC BY-SA 3.0 / Link

Zaborcze piękności

Na podobne problemy możemy się też narazić, sadząc w ogrodzie między innymi: niezwykle inwazyjnego i trudnego do usunięcia rdestowca ostrokończystego (Fallopia japonica), rdestówkę Auberta (Fallopia aubertii), konwalię majową (Convallaria majalis), tojeść rozesłaną (Lysimachia nummularia) i kropkowaną (L. punctata), barwinek pospolity (Vinca minor), nawłoć kanadyjską (Solidago canadensis), rogownicę kutnerowatą (Cerastium tomentosum), dąbrówkę rozłogową (Ajuga reptans), gwiazdnicę wielkokwiatową (Stellaria holostea), gajowca żółtego (Galeobdolon luteum), bambusy ogrodowe: fargesie (Fargesia) i fylostachysy (Phyllostachys), a nawet poziomkę pospolitą (Fragaria vesca) czy trawę żubrówkę (Hierochloe odorata).

rdestowiec ostrokończysty
Rdestowiec ostrokończysty
Fot. CC BY-SA 3.0 / Link

Tojeść rozesłana
Tojeść rozesłana
Fot. David J. Stang / CC BY-SA 4.0 / Link

Ekspansja pod kontrolą

Oczywiście nie musimy od razu traktować wszystkich tych roślin jako wrogów, bo jeśli umiejętnie je wykorzystamy, mogą stać się atrakcyjną ozdobą każdej rabaty. Musimy tylko posadzić je w pojemnikach wkopanych w ziemię, co ograniczy ich rozrost (podagrycznik, rogownica) lub usuwać ich kwiaty, zanim rozsieją nasiona (nawłoć). Niektóre możemy też potraktować jako typowe rośliny okrywowe, gdyż w tej roli sprawdzą się znakomicie (np. barwinek).

Nawłoć kanadyjska fot. ASSY - Pixabay.com
Nawłoć kanadyjska
Fot. ASSY - Pixabay.com

rdestówka Auberta fot. WikimediaImages
Rdestówka Auberta
Fot. WikimediaImages


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: Marta Matyjas - Pixabay.com


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)

Komentarze

Nowe treści
Wieści z branży
WIELKANOC
Na czasie
WIELKANOC
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 15, Sentencja nr:5
Tydzień 15, Sentencja nr:5
Możemy wyściółkować glebę pod krzewami, używając torfu, rozdrobnionej kory drzew iglastych, kompostu liściowego lub igliwia sosnowego. Warstwa ściółki o grubości 5 cm utrudni parowanie wody z gleby i ograniczy rozwój chwastów.
Tydzień 15, Sentencja nr:4
Tydzień 15, Sentencja nr:4
Do połowy kwietnia można sadzić rośliny balotowane (z bryłą korzeniową ściśle owiniętą tkaniną jutową).
Tydzień 15, Sentencja nr:3
Tydzień 15, Sentencja nr:3
Jeśli na trawniku pojawił się mech, dobrze jest przeprowadzić piaskowanie. Zabieg ten poprawi porowatość i przepuszczalność podłoża, a tym samym umożliwi wzrost nowym źdźbłom trawy.
Tydzień 15, Sentencja nr:2
Tydzień 15, Sentencja nr:2
W kwietniu rozpoczyna się intensywny wzrost traw. Wymaga to rozpoczęcia cotygodniowego koszenia, które sprzyja prawidłowemu krzewieniu darni.
Tydzień 15, Sentencja nr:1
Tydzień 15, Sentencja nr:1
Pamiętajmy o regularnym podlewaniu i nawożeniu roślin domowych bo właśnie teraz intensywnie rosną. Kwiaty domowe w dalszym ciągu możemy przesadzać i przygotowywać sadzonki.
Twoja strona ogrodu