Logo
Logo

Rośliny szybko zarastające ogród: uważaj, co sadzisz!

Kiedy podczas odwiedzin w centrum ogrodniczym natkniemy się na roślinę, która bardzo nam się podoba, choć jej nie znamy, bądźmy ostrożni z zakupami, bo może się okazać, że śliczna, mała sadzonka posadzona na przydomowej rabacie przysporzy nam masę problemów.

Istnieje kilka szczególnie szybko rozrastających się roślin, które łatwo wymykają się spod naszej kontroli. Dowiedz się, na które z nich trzeba uważać!

Spis treści
Podagrycznik, czyli najbardziej ekspansywna roślina ogrodowa Które rośliny szybką zarosną Twój ogród? Ekspansja pod kontrolą, czyli planowane zarastanie ogrodu

Wróg numer 1: podagrycznik
Najszybsza roślina zarastająca ogród

Młode rośliny wyglądają niewinnie i uroczo, ale w rzeczywistości nie wszystkie mają tak łagodną naturę. Niektóre z nich bardzo lubią dominować, zagarniając przestrzeń wyłącznie dla siebie, dlatego po posadzeniu w ogrodzie, nasz ulubieniec szybko może stać się naszym wrogiem, którego jak najszybciej będziemy chcieli się pozbyć. Jedną z takich roślin jest między innymi niewielki, ale niezwykle żywotny podagrycznik pospolity (Aegopodium podagraria), który może nas zauroczyć swoją barwną odmianą 'Variegatum'.

Ta niepozorna roślina raz wprowadzona do ogrodu, nie da się już z niego tak łatwo usunąć. Kiedy się rozrośnie, będzie wypierać inne, słabsze gatunki i stanie się uciążliwym chwastem. Wyrywanie jej nic nie da, gdyż nawet najmniejsza część korzenia pozostawiona w podłożu da początek następnym roślinom, które znów zaczną kolonizować ogród. Ostateczne pozbycie się intruza może wymagać zastosowania kilku metod jednocześnie: oprysku preparatem na chwasty (herbicydem), przekopaniu gruntu i dokładnym wybraniu z gleby wszystkich, najdrobniejszych fragmentów korzeni.

Podagrycznik, fot. Lazaregagnidze - Wikimedia Commons
Fot. Lazaregagnidze / Wikimedia Commons ↓

Podagrycznik odmiana pstrokata, fot. Meneerke bloem - Wikimedia Commons Fot. Meneerke bloem / Wikimedia Commons ↓

Zaborcze piękności
Rośliny, które zarosną Twój ogród!

Na podobne problemy możemy się też narazić, sadząc w ogrodzie między innymi: 

Rdestowiec ostrokończysty
Fot. Wikimedia Commons ↓

Rdestowiec ostrokończysty

Tojeść rozesłana
Fot. David J. Stang / Wikimedia Commons ↓

Tojeść rozesłana

Ekspansja pod kontrolą
Planowane zarastanie ogrodu

Oczywiście nie musimy od razu traktować wszystkich tych roślin jako wrogów, bo jeśli umiejętnie je wykorzystamy, mogą stać się atrakcyjną ozdobą każdej rabaty. Musimy tylko posadzić je w pojemnikach wkopanych w ziemię, co ograniczy ich rozrost (podagrycznik, rogownica) lub usuwać ich kwiaty, zanim rozsieją nasiona (nawłoć).

Niektóre możemy też potraktować jako typowe rośliny okrywowe, gdyż w tej roli sprawdzą się znakomicie (np. barwinek).

Nawłoć kanadyjska fot. ASSY - Pixabay.com
Fot. ASSY/Pixabay

Nawłoć kanadyjska

rdestówka Auberta fot. WikimediaImages
Fot. WikimediaImages

Rdestówka Auberta

Tekst: Katarzyna Józefowicz; zdjęcie tytułowe: Marta Matyjas / Pixabay; zdjęcia w tekście: Lazaregagnidze / CC BY-SA 3.0 / LinkMeneerke bloem / CC BY-SA 3.0 / LinkCC BY-SA 3.0 / Link, David J. Stang / CC BY-SA 4.0 / Link

Autor
Rośliny szybko zarastające ogród: uważaj, co sadzisz!
Rośliny szybko zarastające ogród: uważaj, co sadzisz!
Katarzyna Józefowicz

Jej pasja to rośliny. Ich pielęgnowanie i obserwowanie każdego dnia, jak się rozwijają i zmieniają. Zajmowanie się własnym ogrodem daje jej największą satysfakcję. Dzięki temu ma szansę nie tylko podziwiać wypielęgnowane rabaty, ale też zmierzyć się z problemami, które dotykają wielu ogrodników, sprawdzać różne sposoby ich rozwiązywania i dzielić się zdobytym doświadczeniem z innymi miłośnikami ogrodów.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Raczek

04-06-2020 06:52

Wszystkich szczerze uczulam na konwalię! Nie sądziłam, że ta urocza roślina, którą pokochałam spacerując po lasach może być tak agresywna! Wrasta we wszystko - "wysadziła" mi już 2 rośliny i zaczęła przerastać przez kostkę brukową!

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl