Logo
Logo
1
Do góry
Artykuł na: 4-5 minut

Uważaj, co sadzisz! Te rośliny szybko zarosną Twój ogród

Kiedy podczas odwiedzin w centrum ogrodniczym natkniemy się na roślinę, która bardzo nam się podoba, choć jej nie znamy, bądźmy ostrożni z zakupami, bo może się okazać, że śliczna, mała sadzonka przysporzy nam z czasem masę problemów.

Wróg numer 1. Podagrycznik

Młode rośliny wyglądają niewinnie i uroczo, ale w rzeczywistości nie wszystkie mają tak łagodną naturę. Niektóre z nich bardzo lubią dominować, zagarniając przestrzeń wyłącznie dla siebie, dlatego po posadzeniu w ogrodzie, nasz ulubieniec szybko może stać się naszym wrogiem, którego jak najszybciej będziemy chcieli się pozbyć. Jedną z takich roślin jest między innymi niewielki, ale niezwykle żywotny podagrycznik pospolity (Aegopodium podagraria), który może nas zauroczyć swoją barwną odmianą 'Variegatum'.

Ta niepozorna roślina raz wprowadzona do ogrodu, nie da się już z niego tak łatwo usunąć. Kiedy się rozrośnie, będzie wypierać inne, słabsze gatunki i stanie się uciążliwym chwastem. Wyrywanie jej nic nie da, gdyż nawet najmniejsza część korzenia pozostawiona w podłożu da początek następnym roślinom, które znów zaczną kolonizować ogród. Ostateczne pozbycie się intruza może wymagać zastosowania kilku metod jednocześnie: oprysku preparatem na chwasty (herbicydem), przekopaniu gruntu i dokładnym wybraniu z gleby wszystkich, najdrobniejszych fragmentów korzeni.

podagrycznik fot. Lazaregagnidze - Wikimedia Commons
Fot. Lazaregagnidze / CC BY-SA 3.0 / Link

podagrycznik odmiana pstrokata fot. Meneerke bloem - Wikimedia Commons
Fot. Meneerke bloem / CC BY-SA 3.0 / Link

Zaborcze piękności

Na podobne problemy możemy się też narazić, sadząc w ogrodzie między innymi: niezwykle inwazyjnego i trudnego do usunięcia rdestowca ostrokończystego (Fallopia japonica), rdestówkę Auberta (Fallopia aubertii), konwalię majową (Convallaria majalis), tojeść rozesłaną (Lysimachia nummularia) i kropkowaną (L. punctata), barwinek pospolity (Vinca minor), nawłoć kanadyjską (Solidago canadensis), rogownicę kutnerowatą (Cerastium tomentosum), dąbrówkę rozłogową (Ajuga reptans), gwiazdnicę wielkokwiatową (Stellaria holostea), gajowca żółtego (Galeobdolon luteum), bambusy ogrodowe: fargesie (Fargesia) i fylostachysy (Phyllostachys), a nawet poziomkę pospolitą (Fragaria vesca) czy trawę żubrówkę (Hierochloe odorata).

rdestowiec ostrokończysty
Rdestowiec ostrokończysty
Fot. CC BY-SA 3.0 / Link

Tojeść rozesłana
Tojeść rozesłana
Fot. David J. Stang / CC BY-SA 4.0 / Link

Ekspansja pod kontrolą

Oczywiście nie musimy od razu traktować wszystkich tych roślin jako wrogów, bo jeśli umiejętnie je wykorzystamy, mogą stać się atrakcyjną ozdobą każdej rabaty. Musimy tylko posadzić je w pojemnikach wkopanych w ziemię, co ograniczy ich rozrost (podagrycznik, rogownica) lub usuwać ich kwiaty, zanim rozsieją nasiona (nawłoć). Niektóre możemy też potraktować jako typowe rośliny okrywowe, gdyż w tej roli sprawdzą się znakomicie (np. barwinek).

Nawłoć kanadyjska fot. ASSY - Pixabay.com
Nawłoć kanadyjska
Fot. ASSY - Pixabay.com

rdestówka Auberta fot. WikimediaImages
Rdestówka Auberta
Fot. WikimediaImages


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcie tytułowe: Marta Matyjas - Pixabay.com


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)

Komentarze

Nowe treści
Wieści z branży
Nowe rośliny
Czytelnicy radzą

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.

Urban Jungle
Temat miesiąca
Urban Jungle
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Tydzień 4, Sentencja nr:7
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Tydzień 4, Sentencja nr:6
Wiele roślin w ogrodzie chętnie jest odwiedzanych przez zimujące ptaki. Na szczególną uwagę zasługują rośliny ozdobne zimą, które w dalszym ciągu mają na gałęziach owoce.
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Tydzień 4, Sentencja nr:4
Kwiaty domowe przechodzą teraz okres spoczynku. Podlewajmy je zatem umiarkowanie, nie nawoźmy. Przenieśmy je, w jak najwidniejsze miejsce. Gatunki, które preferują wilgoć – zraszajmy.
Tydzień 4, Sentencja nr:2
Tydzień 4, Sentencja nr:2
W okresie odwilży podlejmy krzewy zimozielone rosnące w doniczkach na tarasie. Przez ich liście wyparowuje bowiem woda, co naraża rośliny na uschnięcie.
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Tydzień 4, Sentencja nr:1
Możemy formować drzewa liściaste i iglaste – na wykonanie tego zabiegu mamy czas do końca marca (pamiętajmy jednak, że niektóre gatunki liściaste, np. klon, grab czy brzoza, po przycięciu bardzo obficie tracą soki roślinne – formuje się je od czerwca do września).
Twoja strona ogrodu