Logo
Logo

Szybko rosnące rośliny do ogrodu | TOP 50+ najpiękniejszych drzew, krzewów, pnączy i kwiatów – opisy i zdjęcia

Aby ogród za oknem szybciej cieszył oczy, można posadzić w nim gatunki drzew, krzewów, pnączy czy bylin, które wyróżniają się szybkim tempem wzrostu. Dzięki temu stworzymy też podstawowy zarys i strukturę ogrodu, którą w kolejnych sezonach uzupełnimy i wypełnimy innymi, nieco wolniej rosnącymi roślinami. Jakie rośliny ogrodowe urosną najszybciej?

Zobacz ponad 50 różnych gatunków i odmian roślin ogrodowych, które po posadzeniu szybko urosną. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, wystarczy że klikniesz w link a przekierujemy Cię na stronę z dokładniejszym opisem danej rośliny. 

Spis treści
Co najszybciej rośnie w ogrodzie? Lista roślin Ozdobne drzewa szybko rosnące Krzewy ozdobne szybko rosnące Ogrodowe pnącza szybko rosnące Dekoracyjne byliny szybko rosnące

Szybko rosnące rośliny do ogrodu

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak w krótkim czasie stworzyć bujny, zielony ogród? stworzyliśmy dla Ciebie listę roślin, które rosną z zadziwiającą szybkością. Od majestatycznych drzew, przez krzewy i byliny pełne kwiatów, aż po pnącza zdobiące płoty i ściany – znajdziesz tu inspiracje, które pomogą Ci szybko i efektywnie przekształcić pustą przestrzeń w zielony raj. Dowiedz się, jakie rośliny wybrać, by cieszyć się pięknem natury tuż za oknem, nie czekając latami na efekty.

Które drzewa ogrodowe rosną najszybciej?

W zależności od tego, jak dużą przestrzenią dysponujemy w ogrodzie, z pewnością znajdziemy co najmniej kilka gatunków drzew iglastych i liściastych, które urosną dość szybko i dadzą trochę cienia lub stworzą dekoracyjny akcent.

W grupie drzew iglastych z pewnością wyróżniają się pod tym względem: 

  • Daglezja zielona (Pseudotsuga menziesii) – u nas osiąga wysokość ponad 20 m; jest podobna do świerka, ale o mniej regularnej koronie; ma ładne igły - z wierzchu ciemnozielone i błyszczące, od spodu z dwoma paskami woskowego nalotu, co z daleka sprawia wrażenie, że są zielono-srebrzyste; młode sadzonki mogą przyrastać kilkadziesiąt centymetrów w sezonie. 
  • Świerk serbski (Picea omorica) – rośnie wysoko (do ponad 20m), szybko i tworzy dość wąską koronę, regularną, stożkowatą koronę co sprawia, że nadaje się do sadzenia w miejscach, gdzie nie ma dużo przestrzeni; igły ciemnozielone z nalotem woskowym od spodu, a wierzchołki konarów są ładnie, łukowato wzniesione ku górze. 
  • Metasekwoja chińska (Metasequoia glyptostroboides) – może osiągać nawet do 30 m wysokości; tworzy ładną, regularną, stożkowatą i ażurową koronę; najlepiej rośnie na mokrych (nawet podmokłych) glebach i ma miękkie, dekoracyjne, jasnozielone płaskie igły, regularnie ułożone na pędach. 
  • Modrzewie (Larix), sosna pospolita (Pinus sylvestris), świerk pospolity (Picea abies).

 
Warto przy tym zauważyć, iż wszystkie wspomniane gatunki najlepiej i najszybciej rosną na stanowiskach słonecznych i mają też ciekawe odmiany, a metasekwoja i modrzewie zrzucają igły na zimę. 

Szybko rosnące drzewa do ogrodu
Fot. Animaflora PicsStock, Bluemoment72, farbkombinat, Peter, sunnychicka, vodolej / Adobe Stock
Daglezja zielona (1), metasekwoja chińska (2), sosna pospolita (3), brzoza brodawkowata (4), dąb czerwony (5), surmia bignoniowa (6).

Spośród drzew liściastych, które charakteryzują się szybkim wzrostem, przy planowaniu nasadzeń w ogrodzie warto postawić na dobrze znane gatunki: brzozę brodawkowatą (Betula pendula), wierzby (Salix), w tym wierzba płacząca, lipy (Tilia) i robinię akacjową (Robinia pseudoacacia). Ciekawym urozmaiceniem może być też dąb czerwony (Quercus rubra), którego ładne, duże liście przebarwiają się jesienią na czerwono, surmia bignoniowa (Catalpa bignonioides), zwracającą uwagę pięknymi, dużymi sercowatymi, jasnozielonymi liśćmi i dorastająca do około 10m wysokości, a także brzoza pożyteczna (Betula utilis) o pięknej białej korze i ładnej koronie z pędami wzniesionymi pod ostrym kątem. 

Szybkim tempem wzrostu, pięknie przebarwiającymi się na jesień, dekoracyjnymi liśćmi i oryginalnymi karminowymi owocami wyróżnia się także niewysoki sumak octowiec (Rhus typhina), ale należy ostrożnie stosować ten gatunek w ogrodach, ponieważ zawiera toksyczne substancje, jest bardzo ekspansywny i rozrasta się za pomocą podziemnych rozłogów, co może przysparzać kłopotów, nie tylko nam, ale i sąsiadom.

Więcej ozdobnych drzew do ogrodu znajdziesz w naszym katalogu roślin

 
 

Które krzewy ozdobne rosną najszybciej?

Szybko rosnące krzewy ogrodowe mogą być wykorzystane zarówno jako pojedyncze elementy kompozycji ogrodowej, ale też do nasadzeń żywopłotowych. Ponadto, spośród wielu gatunków i odmian możemy wybrać okazy nie zajmujące wiele przestrzeni, a także ładnie kwitnące lub o barwnych liściach. 

Do uniwersalnych krzewów, które łączą ciekawe walory ozdobne (kwiatów i liści), nieduże wymagania i dość szybki wzrost należą między innymi budleja Dawida (Buddleja davidii), dereń biały (Cornus alba), forsycja pośrednia (Forsythia x intermedia), jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius), kalina koralowa (Viburnum opulus), krzewuszka cudowna (Weigela florida), pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius), a także róża dzika (Rosa canina). 

Szybko rosnące krzewy do ogrodu
Fot. AlexanderDenisenko, rvo233, Sarawut, Volodymyr / Adobe Stock
Budleja Dawida (1), forsycja pośrednia (2), dereń biały (3), jaśminowiec wonny (4), berberys Thunberga (5), żywotnik zachodni (6).

Do tworzenia żywopłotów można zastosować także inne popularne krzewy liściaste, do których zaliczamy między innymi berberys pospolity (Berberis vulgaris), berberys Thunberga (Berberis thunbergii) i powstały ze skrzyżowania obu gatunków berberys ottawski (Berberis x ottawensis), ligustr pospolity (Ligustrum vulgare), irga błyszcząca (Cotoneaster lucidus), porzeczka alpejska (Ribes alpinum). 

Nie można pominąć także krzewów żywopłotowych, wśród których prym wiodą szybko rosnące odmiany żywotnika zachodniego (Thuja occidentalis), np. 'Brabant', 'Columna', 'Yellow Ribbon', 'Aureospicata', 'Smaragd' czy żywotnika olbrzymiego (Thuja plicata), np. 'Atrovirens', czy 'Zebrina'. Jednym z najszybciej rosnących i dekoracyjnych krzewów iglastych jest cyprysowiec Leylanda (Cupressocyparis leylandii), ale jest to gatunek nie w pełni mrozoodporny i w chłodniejszych rejonach kraju może przemarzać. 

Więcej ozdobnych krzewów do ogrodu znajdziesz w naszym katalogu roślin

Które pnącza ogrodowe rosną najszybciej?

Aby szybko odgrodzić się zieloną ścianą od często uczęszczanej drogi lub zasłonić fragment budynku, płotu lub niechciany widok, warto sięgnąć też po różne gatunki pnączy ogrodowych – jednoroczne i wieloletnie. 

Szybko rosnące pnącza do ogrodu
Fot. apeskoff, Baharlou, Iker, Kerstin, Pixelrohkost, salita2010 / Adobe Stock
Chmiel zwyczajny (1), redestówka Auberta (2), wiciokrzew (3), hortensja pnąca (4), powojnik (5), winobluszcz (6).

Aby bardzo szybko zasłonić płot, czy ogrodzenie można posadzić np. chmiel zwyczajny (Humulus lupulus), który do rośnie w ekspresowym tempie i jego część nadziemna zamiera na zimę, by odbić wiosną od korzeni. W ciągu jednego sezonu ogrodzenie może zarosnąć też silnie rosnąca rdestówka Auberta (Polygonum aubertii), obficie kwitnąca na biało w drugiej części lata, a także winorośl japońska (Vitis coignetiae), której duże liście ładnie przebarwiają się na jesień.

Dość szybko rosnącymi lub dekoracyjnie kwitnącymi pnączami są także wiciokrzewy (Lonicera), hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris), powojniki (Clematis), winobluszcze (Parthenocissus), róże pnące (Rosa) oraz cytryniec chiński (Schisandra chinensis), który wytwarza też bardzo cenne, zdrowe owoce. Warto wspomnieć też o silnie rosnących i efektownie kwitnących pnączach jednorocznych, do których należą np. fasola ozdobna (Phaseolus coccineus), kobea pnąca (Cobaea scandens), wilec purpurowy (Ipomea purpurea) i groszek pachnący (Lathyrus odoratus). 

Więcej ozdobnych pnączy do ogrodu znajdziesz w naszym katalogu roślin

 
 

Które ogrodowe kwiaty i rośliny o dekoracyjnych liściach rosną najszybciej? 

Wieloletnie rośliny kwitnące lub o dekoracyjnych liściach i dodatkowo ładnie wypełniające przestrzenie pomiędzy wyższymi krzewami lub drzewami, to niezastąpiony element kompozycyjny w ogrodzie. Wśród bardzo wielu gatunków ogrodowych bylin dobrze jest wybrać takie, które nie mają dużych wymagań i dadzą sobie radę na stanowiskach, gdzie inne gatunki nie chcą rosnąć. Świetnie sprawdzą się np. szybko rozrastające się okrywowe byliny o różnej wysokości, które w krótkim czasie zadarnią glebę, tworząc gęste plamy, często o ciekawej kolorystyce liści, czy dekoracyjnym kwitnieniu. 

Do takich gatunków należą miedzy innymi dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans), bodziszek korzeniasty (Geranuim macrorrhizum), funkie (Hosta), barwinek pospolity (Vinca minor), pragnia syberyjska (Waldsteinia ternata), tojeść rozesłana (Lysimachia nummularia), tojeść kropkowana (Lysimachia punctata), przywrotnik ostroklapowy (Alchemilla mollis). 

Szybko rosnące byliny do ogrodu
Fot. bildlove, Eileen Kumpf, jobi_pro, Katy, Ruckszio, ying / Adobe Stock
Hosta (1) przywrotnik ostroklapowy (2), naparstnica purpurowa (3), aster (4), miskant (5), rozplenica (6).

Niemniej ciekawym rozwiązaniem będzie także połączenie wyższych bylin kwitnących takich, jak np. ostróżka ogrodowa (Delphinium ×cultorum), naparstnica purpurowa (Digitalis purpurea), astry (Aster) z dość szybko rosnącymi, dekoracyjnymi trawami ozdobnymimiskantami (Miscanthus), turzycami (Carex), kostrzewami (Festuca), czy rozplenicami (Pennisetum). 

Więcej ozdobnych bylin do ogrodu znajdziesz w naszym katalogu roślin

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: ronstik, SteenoWac/peopleimages.com / Adobe Stock

Autor
Szybko rosnące rośliny do ogrodu | TOP 50+ najpiękniejszych drzew, krzewów, pnączy i kwiatów – opisy i zdjęcia
Szybko rosnące rośliny do ogrodu | TOP 50+ najpiękniejszych drzew, krzewów, pnączy i kwiatów – opisy i zdjęcia
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla ZO.

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)

07-09-2023 10:24

Komentarz dodany przez zjj_wwa: Nie sadź drzew iglastych, liściastych, bo urosną i będzie problem, że nie wolno ich wyciąć. No chyba, że lubisz być na łasce lub niełasce gryzipiórków urzędasów. Sadź drzewa *OWOCOWE*. Takie można bez problemów potem wyciąć. Najlepiej odmiany ...

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-ogrod_zakladanie_ogrodu