Logo
Logo

Polecamy szybkorosnący krzew na żywopłot | Posadź go w swoim ogrodzie!

Pytanie czytelnika: Szukam szybko rosnącej, odpornej i niewymagającej rośliny na nieformowany szpaler. Najlepiej, aby był to krzew liściasty rosnący do wysokości 2-3 metrów.

Spis treści
Co najszybciej rośnie na żywopłot? Jaką odmianę pęcherznicy kalinolistnej wybrać?

Z jakiego krzewu szybko zrobimy żywopłot?

Pęcherznica kalinolistna (łac. Physocarpus opulifolius) spełnia wszystkie wymienione kryteria. Krzew ten szybko rośnie i osiąga maksymalnie 3 m wysokości i szerokości. Traci liście na zimę, ale jego jasnobrązowe gałązki i łuszcząca się z czasem kora sprawiają, że prezentuje się bardzo atrakcyjnie.

Niemniej główną ozdobą w sezonie są drobne, białe lub różowe kwiaty zebrane w baldachy (VI–VII). Są miododajne i przyciągają pszczoły. Pod koniec września pojawiają się czerwonobrązowe owoce podobne do pęcherzyków (stąd jej nazwa).

Pęcherznica nie wymaga cięcia, co kilka lat można ją odmładzać. Lubi słońce i półcień. Nie jest wymagająca w stosunku do gleby, lecz gdy rośnie na żyźniejszym podłożu, liście są bardziej okazałe.

Nadaje się też na zdegradowane tereny, jest odporna na zanieczyszczenie powietrza, silny mróz i wiatry. Znosi czasowe susze i nie cierpi od żadnych szkodników czy chorób.

Odmiany pęcherznicy kalinolistnej

Najczęściej spotykane są odmiany o żółtym bądź purpurowym wybarwieniu liści, np. ’Dart’s Gold’ i ’Luteus’ (żółte liście), ’Diabolo’ (ciemnopurpurowe, czarne).

BudujemyDom.pl
Źródło: magazyn Budujemy Dom
Tekst: Małgorzata Szymańska,
zdjęcia tytułowe: Carola68, Teodor, ChiemSeherin/Pixabay, Małgorzata Szymańska
Autor
Polecamy szybkorosnący krzew na żywopłot | Posadź go w swoim ogrodzie!
Polecamy szybkorosnący krzew na żywopłot | Posadź go w swoim ogrodzie!
Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom przedstawia krok po kroku etapy powstawania domu od wykopu pod fundament do zawieszenia lustra w łazience oraz inspirujące reportaże ogrodowe.

Tagi
Powiązane tematy
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl