Logo
Logo

Pęcherznica kalinolistna 'Diabolo' (Physocarpus opulifolius Diabolo)

Pęcherznica kalinolistna 'Diabolo' (Physocarpus opulifolius Diabolo) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
 • Dekoracyjność: kwiatostany, owoce, ulistnienie
 • Gleba: małe wymagania glebowe, próchniczna, gliniasta, piaszczysta
 • Kolor kwiatów: białe, kremowe
 • Kwiatostan: baldach
 • Kwiaty: pojedyncze, drobne
 • Odczyn gleby: lekko kwaśna, obojętna, lekko zasadowa
 • Owoce: owalne
 • Pokrój: rozłożysty
 • Wysokość: 3 m
 • Okres kwitnienia: VI, VII
 • Kolor owoców: czerwone
 • Trwałość liści: sezonowe
 • Wilgotność: gleba wilgotna, gleba sucha
 • Stanowisko: słońce, półcień
 • Zastosowanie: żywopłoty, szpalery, pojedynczo, w grupie, ogrody przydomowe, zieleń miejska
 • Spis treści
  Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Ciekawostki Gdzie kupić?

  Pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius) odmiana 'Diabolo' to krzew liściasty z rodziny różowatych (Rosaceae). To stara i dobrze znana odmiana krzewu ozdobnego chętnie sadzona w ogrodach.

  Jak wygląda pęcherznica kalinolistna 'Diabolo'?

  Pęcherznica kalinolistna 'Diabolo' osiąga imponujące rozmiary, dochodząc nawet do 3 metrów zarówno w wysokości, jak i szerokości. Roczny przyrost tego krzewu liściastego wynosi do 40 cm.

  Młode pędy tej odmiany pęcherznicy mają atrakcyjny, mahoniowobrązowy kolor i są często wygięte, lekko kanciaste. Starsze, grubsze gałęzie przybierają czerwonobrązowy odcień i są pokryte dużymi paskami łuszczącej się kory. Liście są trójklapowe, osiągające długość do 13 cm, i wyróżniają się ciemnoczerwonym kolorem z metalicznym połyskiem. W okresie jesieni zmieniają barwę na czerwonobrązową, podczas gdy starsze liście, zwłaszcza te rosnące w cieniu, stają się zielonobrązowe.

  Pęcherznica kalinolistna 'Diabolo' kwitnie w czerwcu i lipcu. Kwiaty są kremowobiałe i tworzą baldachowate, półkuliste kwiatostany o średnicy około 5 cm. Owoce tej rośliny przypominają pęcherzyki, są nabrzmiałe, dwupłatkowe i mają czerwony kolor.

  Wymagania i uprawa pęcherznicy kalinolistnej 'Diabolo'

  Pęcherznica 'Diabolo' jest rośliną niewymagającą, która doskonale rośnie zarówno na suchych, jak i wilgotnych glebach, o odczynie od kwaśnego do alkalicznego. Preferuje stanowiska słoneczne ale poradzi sobie również w półcieniu (na stanowiskach słonecznych liście krzewu lepiej wybarwiają).

  Pęcherznica kalinolistna to krzew odporny – znosi krótkotrwałą suszę, jest mrozoodporny i niewrażliwy na zanieczyszczenia powietrza.

  Jakie zastosowanie ma pęcherznica kalinolistna? Gdzie dobrze jest posadzić odmianę 'Diabolo'?

  Pęcherznica 'Diabolo' jest idealnym wyborem dla ogrodów przydomowych ale też parków i terenów zieleni publicznej. Doskonale nadaje się do tworzenia tła dla roślin o jaśniejszych kolorach oraz do sadzenia w grupach, w postaci szpalerów oraz żywopłotów liściastych.

  Ciekawostki o pęcherznicy 'Diabolo'

  Roślina zdobyła Silver Medallion Award na Plantarium Boskoop w 1995 roku oraz Award of Garden Merit w 2002 roku. Jej hodowcąjest H.T. SCHADENDORF z Ellerbek w Niemczech.

  Gdzie można kupić sadzonki pęcherznicy kalinolistnej 'Diabolo'?

  Z racji, że odmiana ta jest dobrze znana i popularna w ostatnich latach, pęcherznicę 'Diabolo' kupimy w wielu szkółkach roślin ozdobnych i różnych innych punktach zajmujących się sprzedażą roślin ogrodowych. Sadzonki rośliny znajdziemy też w sklepach internetowych, wśród których można wymienić:

   

  Tekst: ZO, zdjęcia: vodolej / AdobeStock

  Autor
  Pęcherznica kalinolistna 'Diabolo'
  Pęcherznica kalinolistna 'Diabolo'
  Katarzyna Jeziorska

  Z wykształcenia i zamiłowania ogrodniczka. Przy kawie, yerba macie czy wszelakiej herbacie chętnie rozmawia o roślinach oraz dzieli się swoimi ogrodniczymi doświadczeniami. Uwielbia pagórkowate ogrody i kuchnię pełną "zielonej alchemii". Istnieje sporo dowodów na to, że ktoś z jej przodków był hobbitem.

  Komentarze

  Dodaj komentarz
  Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

  Gość

  14-05-2021 10:34

  Od kiedy pęcherznica kwitnie w kwietniu? Okres kwitnienia to czerwiec/lipiec.

  Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
   
  Powiązane tematy
  Powiązane rośliny