Pęcherznica kalinolistna
Pęcherznica kalinolistna (Physocarpus opulifolius) to krzew, który stuprocentowo spełni Pańskie oczekiwania. Roślinę tę spotyka się zazwyczaj w dwóch odmianach – 'Luteus' o jaskrawożołtych liściach oraz 'Diabolo' o liściach ciemnopurpurowych.
Ze względu na małe wymagania glebowe sadzi się ją często przy ulicach, wzdłuż ciągów pieszych. Na stanowiskach słonecznych lepiej wybarwiają się jej atrakcyjne liście, ale dobrze znosi też półcień. Najwięcej uwagi należy jej poświęcić zaraz po posadzeniu, nie zapominając o podlewaniu, dzięki któremu dobrze się ukorzeni.
Pęcherznica kalinolistna jest ponadto odporna na suszę, mróz oraz zanieczyszczenia powietrza. Niestrzyżone szpalery z pęcherznicy szybko osiągają 2 m wysokości, przy rocznych przyrostach długości 30 cm. W kwietniu pojawiają się na krzewach białe, delikatne kwiaty zebrane w baldachy, które następnie zamieniają się w ozdobne, czerwone mieszki owoców.
Ozdobne liście i owoce pęcherznicy kalinolistnej w odmianie 'Diabolo' i częściowo zimozielone ulistnienie ligustru pospolitego. |
Ligustr pospolity
Inną niewymagającą rośliną stosowaną na szpalery lub strzyżone żywopłoty jest ligustr pospolity (Ligustrum vulgare). Ze względu na dużą odporność na zanieczyszczenia powietrza, mróz i suszę sadzi się go bardzo często na osiedlach mieszkaniowych w miastach.
Krzew ten dorasta do 3 m wysokości, jest gęsto ugałęziony, a jego białe kwiaty pojawiają się w czerwcu i lipcu. Zimą pozostają na gałązkach czarne jagody trujących owoców i część liści, która nie opadła jesienią. Podobnie jak pęcherznica dobrze znosi cięcie, po którym się zagęszcza, ale może też tworzyć swobodnie rosnące szpalery.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Alicja, Barn Images, WikimediaImages / Pixabay