Suchą nogą na drugi brzeg: mostki murowane i drewniane

Odpowiednio dobrane przejścia przez wodę stanowią jeden z najatrakcyjniejszych elementów ogrodu. Mostki często bywają także głównym punktem zakomponowanej przestrzeni.

Posłuchaj
00:00
2

Lokalizacja mostka

Decyzję o lokalizacji i rodzaju mostka należy dostosować do panujących warunków terenowych. Przy zbiornikach wodnych o małej powierzchni bądź położonych bezpośrednio przy granicy działki lepiej zrezygnować z marzenia o przejściu przez wodę, gdyż taki element stanie się agresywną dominantą, która zamiast dodania uroku zepsuje charakter ogrodu.

Lokalizacja mostka musi wiązać się z interesującym miejscem znajdującym się po drugiej stronie brzegu. Ważne jest by podążać do wyznaczonego celu, miejsca szczególnego, atrakcji, która może dostarczyć wielu wrażeń. Za wodą można zaaranżować miejsce wypoczynku, np. altanę, taras nad taflą wody, pawilon do czytania, palenisko czy miejsce, gdzie zawieszony będzie hamak lub ustawione leżaki.

Mostek powinien zostać umieszczony w najwęższym punkcie zbiornika. Przy projektowaniu stawu często wyznacza się takie przewężenie, którego szerokość umożliwia lokalizację konstrukcji.

Rodzaj mostka

Rodzaj mostka również nie może być przypadkowy. Jeśli chcemy osiągnąć harmonijny wygląd całości, materiał z jakiego będzie wykonany mostek, styl i forma muszą zostać odpowiednio dopasowane do wyglądu pozostałej przestrzeni ogrodu. Przejście przez wodę powinno zostać wtopione w krajobraz, tworzyć z pozostałą przestrzenią pewną jednolitość i nierozłączną całość.

Fot. Grąziewicz

Wielkość mostu powinna zostać dopasowana do rozmiarów zbiornika wodnego. Tutaj forma konstrukcji nieco przerasta warunki terenowe.

Ważne jest by mostek prowadził do atrakcyjnego miejsca w ogrodzie. W tym wypadku na drugim brzegu wody zlokalizowano altanę – serce ogrodu.

Drewniany mostek został umieszczony wysoko ponad taflą wody. Na pewno woda nie dosięgnie drewnianej konstrukcji.

Mostek drewniany

Do najpopularniejszych materiałów z jakich wykonuje się ogrodowe mostki należy drewno. Obecnie na rynku można nabyć gotowe konstrukcje, które wymagają jedynie umieszczenia elementu w wybranym przez siebie miejscu. Zaletą drewna jest możliwość samodzielnego wykonania konstrukcji, którą doskonale wpasuje się w każde upatrzone miejsce.

Przy przystąpieniu do budowy drewnianego mostka należy zapoznać się z kilkoma podstawowymi zasadami, które znacznie usprawnią pracę oraz pozwolą uniknąć popełnienia kilku błędów. W pierwszej kolejności dobrze jest zastanowić się jakiego przejścia oczekujemy. Czy ma ono mieć charakter solidnej konstrukcji, czy może delikatnej kładki.

Schemat konstrukcji mostka drewnianego

Schemat konstrukcji mostka drewnianego.

Przy budowie mostka należy pamiętać o dostosowaniu jego szerokości do szerokości dochodzącej do niego ścieżki. Zmiana tej wielkości może stać się bardzo niebezpieczna dla późniejszych użytkowników.

W przypadku drewnianych konstrukcji warto pamiętać o odpowiedniej grubości zastosowanych desek – bezpieczną grubością, która zapewni stabilność konstrukcji jest 32 mm. Odległość pomiędzy poszczególnymi deskami powinna wynosić około 1,5-2 cm – zasada ta zapewni swobodny i szybki spływ wód deszczowych.

Istotne jest również nadanie deskom odpowiedniej faktury. Przy opadach deszczu zbyt gładka powierzchnia może stanowić potencjalne zagrożenie. Do budowy mostków należy stosować drewno zabezpieczone bezpiecznymi dla środowiska impregnatami lub zdecydować się na drewno nieimpregnowane (odpowiedni rodzaj drewna np. Dąb).

 Tekst: Anna Grąziewicz, zdjęcie tytułowe: A. Grąziewicz

Obserwuj
Autor
Budujemy Dom Budujemy Dom

Największy w Polsce budowlany portal internetowy i miesięcznik dla budujących i remontujących dom.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści