Duża działka z oczkiem wodnym

Założenia: Działka pod Warszawą o powierzchni 600 mkw. Dom posadowiony na niewysokiej skarpie. Właścicielom zależy na dużej różnorodności roślin.W związku z niewielkimi wymiarami działki do właściwego zagospodarowania ogrodu potrzebna jest myśl przewodnia. Tutaj zdecydowano się na rozwiązanie, w którym dominantą stało się oczko wodne ulokowane w tylnej części ogrodu.

Posłuchaj
00:00

Zobacz ponad 100 darmowych projektów ogrodów!

Założenia: Działka pod Warszawą o powierzchni 600 mkw. Dom posadowiony na niewysokiej skarpie. Właścicielom zależy na dużej różnorodności roślin.

Odpoczynek nad wodą

W związku z niewielkimi wymiarami działki do właściwego zagospodarowania ogrodu potrzebna jest myśl przewodnia. Tutaj zdecydowano się na rozwiązanie, w którym dominantą stało się oczko wodne ulokowane w tylnej części ogrodu. Pełni on funkcję salonu, przy którym właściciele będą mogli spędzać upalne letnie wieczory.

Miejsce do odpoczynku zlokalizowane zostało w pobliżu południowo-zachodniego rogu budynku, na drewnianym pomoście (C). Posadzone wokół atrakcyjne drzewa, jak głóg i sofora (9, 10), z pewnością uprzyjemnią korzystanie z tego miejsca.

Na osi od miejsca wypoczynku, we wschodniej części ogrodu ulokowany został skalniak (27), który może posłużyć również jako mała kaskada – wystarczy jedynie zamontować pompę doprowadzającą wodę na jego wierzchołek.

🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje

Spacer po drewnianym pomoście

Do „spacerów” służy drewniany pomost (F) prowadzący do niewysokiej białej ścianki, na której pięknie prezentować się będą donice ze zwisającymi kwiatami (G) – np. surfiniami lub pelargoniami. Za ścianą, w odległości dwóch metrów, znajduje się już granica działki, przy której posadzono rząd kolumnowych żywotników zachodnich (13). Ich jednolita barwa i pokrój dodatkowo wydobędą atrakcyjność donic z kwiatami.

Zgodnie z preferencjami właścicieli w całym ogrodzie zasadzono dużo różnorodnych gatunków roślin. By cieszyły one gospodarzy starano się posadzić je w kontrastowym otoczeniu – olszę o zwisających pędach (3) umieszczono przy klonie palmowym (5), stożkowatą jodłę górską (15) przy wierzbie o oryginalnie powyginanych pędach (4), a odmianę wiązu holenderskiego o zielonożółtych liściach posadzono przy głogu.

Tuż przy ścianach budynku przewidziane zostało miejsce na stworzenie rabat będących dekoracją o każdej porze roku. Wejście do domu podkreślono kulistą formą klonu zwyczajnego (6).

Legenda:
A. dom
B. podjazd
C. garaż
D. drewniany pomost
E. zbiornik wodny
F. pomost - kładka
G. donice z kwiatami
H. śmietnik


☺️ Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Odwiedź nas na Facebooku, Instagramie, Pintereście, YouTube oraz na naszym internetowym forum ogrodniczym.

Obserwuj
Autor
Architekci i projektanci krajobrazu Architekci i projektanci krajobrazu

Profesjonalni architekci krajobrazu dzielą się swoimi projektami, ich realizacją i aranżacją.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ogród zaczyna się od nasion! Jakie kwiaty warto posiać tej wiosny? Oto 30+ hitów na sezon 2025
To Cię zainteresuje
Komentarze

Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści