Duża działka z oczkiem wodnym

Założenia: Działka pod Warszawą o powierzchni 600 mkw. Dom posadowiony na niewysokiej skarpie. Właścicielom zależy na dużej różnorodności roślin.W związku z niewielkimi wymiarami działki do właściwego zagospodarowania ogrodu potrzebna jest myśl przewodnia. Tutaj zdecydowano się na rozwiązanie, w którym dominantą stało się oczko wodne ulokowane w tylnej części ogrodu.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska

Zobacz ponad 100 darmowych projektów ogrodów!

Założenia: Działka pod Warszawą o powierzchni 600 mkw. Dom posadowiony na niewysokiej skarpie. Właścicielom zależy na dużej różnorodności roślin.

Odpoczynek nad wodą

W związku z niewielkimi wymiarami działki do właściwego zagospodarowania ogrodu potrzebna jest myśl przewodnia. Tutaj zdecydowano się na rozwiązanie, w którym dominantą stało się oczko wodne ulokowane w tylnej części ogrodu. Pełni on funkcję salonu, przy którym właściciele będą mogli spędzać upalne letnie wieczory.

Miejsce do odpoczynku zlokalizowane zostało w pobliżu południowo-zachodniego rogu budynku, na drewnianym pomoście (C). Posadzone wokół atrakcyjne drzewa, jak głóg i sofora (9, 10), z pewnością uprzyjemnią korzystanie z tego miejsca.

Na osi od miejsca wypoczynku, we wschodniej części ogrodu ulokowany został skalniak (27), który może posłużyć również jako mała kaskada – wystarczy jedynie zamontować pompę doprowadzającą wodę na jego wierzchołek.

Spacer po drewnianym pomoście

Do „spacerów” służy drewniany pomost (F) prowadzący do niewysokiej białej ścianki, na której pięknie prezentować się będą donice ze zwisającymi kwiatami (G) – np. surfiniami lub pelargoniami. Za ścianą, w odległości dwóch metrów, znajduje się już granica działki, przy której posadzono rząd kolumnowych żywotników zachodnich (13). Ich jednolita barwa i pokrój dodatkowo wydobędą atrakcyjność donic z kwiatami.

Zgodnie z preferencjami właścicieli w całym ogrodzie zasadzono dużo różnorodnych gatunków roślin. By cieszyły one gospodarzy starano się posadzić je w kontrastowym otoczeniu – olszę o zwisających pędach (3) umieszczono przy klonie palmowym (5), stożkowatą jodłę górską (15) przy wierzbie o oryginalnie powyginanych pędach (4), a odmianę wiązu holenderskiego o zielonożółtych liściach posadzono przy głogu.

Tuż przy ścianach budynku przewidziane zostało miejsce na stworzenie rabat będących dekoracją o każdej porze roku. Wejście do domu podkreślono kulistą formą klonu zwyczajnego (6).

Legenda:
A. dom
B. podjazd
C. garaż
D. drewniany pomost
E. zbiornik wodny
F. pomost - kładka
G. donice z kwiatami
H. śmietnik


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Obserwuj
Autor
Architekci i projektanci krajobrazu Architekci i projektanci krajobrazu

Profesjonalni architekci krajobrazu dzielą się swoimi projektami, ich realizacją i aranżacją.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści