Gdzie zbudować skalniak? | Jak wybrać najlepsze miejsce?

miejsce na skalniak fot. ZbigniewB - Pixabay

Piękny i dobrze zaprojektowany skalniak to niewątpliwa ozdoba działki. Jednak zanim ułożysz kamienie, wypełnisz puste miejsca podłożem i posadzisz rośliny, musisz wybrać odpowiednie miejsce: dopasować skalniak do pozostałych elementów ogrodu oraz zapewnić roślinom skalnym najlepsze warunki. Dowiedz się, jakie są najważniejsze zasady i gdzie najlepiej zbudować skalniak.

Posłuchaj
00:00
16
Spis treści
Od czego zacząć budowę skalniaka? Od jakiej strony domu zbudować skalniak? Jak wkompować skalniak w otoczenie? Jaka jest najlepsza lokalizacja?

O czym pamiętać planując miejsce na skalniak?

Najpiękniejsze skalniaki sylwetką przypominają naturalne górskie środowisko – kompozycja powinna nawiązywać do skarp powstałych na skutek długoletniego działania sił wiatru i wody.

Kompozycja skalniaka składająca się z kamieni, roślinności i obumarłych konarów drzew, sprawiających wrażenie przypadkowego rozmieszczenia, znakomicie nawiązuje do naturalnego krajobrazu.

Rośliny odgrywają w ogrodach skalnych kluczową rolę spinającą całość kompozycji. Wybierajmy tylko te rośliny, które potrafią radzić sobie przy niewielkiej ilości miejsca pomiędzy szczelinami skał.

Rośliny nadające się na skalniaki pochodzą z miejsc o najcięższych warunkach życia – wysokogórskich, skalistych, wydmowych. Siedliska te charakteryzują się bardzo trudnymi warunkami glebowymi, intensywną operacją słońca, wiatru, długotrwałą suszą, jak również częstymi i długo występującymi mrozami.

Wśród roślin skalnych zdecydowanie dominują gatunki niskie, płożące, o zwartym pokroju, intensywnych barwach kwiatów i silnym zapachu, często także o zimozielonym ulistnieniu.

rojnik na skalniaku fot. Brigitte Werner Pixabay Public Domain CC0
Fot. Brigitte Werner/Pixabay

Na skalniakach doskonale prezentują się rojniki, to jedne z najpopularniejszych roślin skalnych.

Najlepsze miejsce na budowę skalniaka

Umiejscowienie względem stron świata

Przy budowie skalniaka istotne jest położenie płaszczyzny skalniaka względem stron świata. Rośliny skalne wymagają zazwyczaj dużej ilości światła, dlatego umieszcza się je tak, by były skierowane na południe lub południowy-zachód.

Wkomponowanie w otoczenie

Warto również zastanowić się nad formą kompozycji dopasowaną do miejsca – np. czy skalniak zostanie "oparty" o fragment murku lub innej konstrukcji pionowej, czy będzie oddzielnym miejscem w ogrodzie podobnym do rabaty. Odradza się raczej umieszczanie skalniaka na środku trawnika, gdyż takie rozwiązanie gwarantuje otrzymanie kompozycji przypadkowej, odsłaniającej niewiedzę właściciela.

Lokalizacja w ogrodzie

Ze względu na dużą dekoracyjność skalniaków, zaleca się zakładanie ich w miejscach, gdzie często przebywamy – np. przy tarasach, ścieżkach głównych czy miejscach wypoczynku.

Skalniaki można również z wielkim powodzeniem łączyć z poruszającą się wodą. Skały, po których spływa woda od razu przypominają obrazy widziane na górskiej wyprawie.

Tekst: Anna Grąziewicz, zdjęcia tytułowe: ZbigniewB / Pixabay oraz A Grąziewicz

Obserwuj
Autor
Porady ekspertów Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych, którzy dzielą się z Wami swoim doświadczeniem i radami.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści