O czym pamiętać planując miejsce na skalniak?
Najpiękniejsze skalniaki sylwetką przypominają naturalne górskie środowisko – kompozycja powinna nawiązywać do skarp powstałych na skutek długoletniego działania sił wiatru i wody.
Kompozycja skalniaka składająca się z kamieni, roślinności i obumarłych konarów drzew, sprawiających wrażenie przypadkowego rozmieszczenia, znakomicie nawiązuje do naturalnego krajobrazu.
Rośliny nadające się na skalniaki pochodzą z miejsc o najcięższych warunkach życia – wysokogórskich, skalistych, wydmowych. Siedliska te charakteryzują się bardzo trudnymi warunkami glebowymi, intensywną operacją słońca, wiatru, długotrwałą suszą, jak również częstymi i długo występującymi mrozami.
Wśród roślin skalnych zdecydowanie dominują gatunki niskie, płożące, o zwartym pokroju, intensywnych barwach kwiatów i silnym zapachu, często także o zimozielonym ulistnieniu.
Na skalniakach doskonale prezentują się rojniki, to jedne z najpopularniejszych roślin skalnych. |
Najlepsze miejsce na budowę skalniaka
Umiejscowienie względem stron świata
Przy budowie skalniaka istotne jest położenie płaszczyzny skalniaka względem stron świata. Rośliny skalne wymagają zazwyczaj dużej ilości światła, dlatego umieszcza się je tak, by były skierowane na południe lub południowy-zachód.
Wkomponowanie w otoczenie
Warto również zastanowić się nad formą kompozycji dopasowaną do miejsca – np. czy skalniak zostanie "oparty" o fragment murku lub innej konstrukcji pionowej, czy będzie oddzielnym miejscem w ogrodzie podobnym do rabaty. Odradza się raczej umieszczanie skalniaka na środku trawnika, gdyż takie rozwiązanie gwarantuje otrzymanie kompozycji przypadkowej, odsłaniającej niewiedzę właściciela.
Lokalizacja w ogrodzie
Ze względu na dużą dekoracyjność skalniaków, zaleca się zakładanie ich w miejscach, gdzie często przebywamy – np. przy tarasach, ścieżkach głównych czy miejscach wypoczynku.
Skalniaki można również z wielkim powodzeniem łączyć z poruszającą się wodą. Skały, po których spływa woda od razu przypominają obrazy widziane na górskiej wyprawie.
Tekst: Anna Grąziewicz, zdjęcia tytułowe: ZbigniewB / Pixabay oraz A Grąziewicz