Wydłużony kształt działki bywa wyzwaniem dla projektanta, a właścicielom może wydawać się mało funkcjonalny. Jednak zaletą takiej posesji jest to, że można zaaranżować na niej wiele zakątków o różnym przeznaczeniu, tworząc niewielkie przegrody, na przykład w postaci pojedynczych drzew lub bramek porośniętych pnączami.
Istniejące oczko wodne wymagało przebudowy – na życzenie właścicieli posesji zostało zmniejszone. Wokół trawnika miał powstać ogród z kompozycjami wyglądającymi możliwie jak najbardziej naturalnie z wykorzystaniem gatunków łatwych w uprawie.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Część reprezentacyjna
Część frontowa ogrodu została wyraźnie oddzielona od części rekreacyjnej, aby stworzyć za domem przytulne i osłonięte miejsce do wypoczynku. Przy wejściu do domu istniała konieczność zaplanowania miejsc parkingowych i stworzenia wygodnej nawierzchni do chodzenia.
Ze względu na to, że na rabaty w przedogródku zostały jedynie wąskie, prostokątne paski, na podjeździe postawione zostały duże okrągłe donice, które urozmaicają roślinne kompozycje i stwarzają możliwość posadzenie w tej części ogrodu większej liczby roślin, także sezonowych.
Po pergoli wiją się kolorowe powojniki. Przejście do części rekreacyjnej ogrodu osłaniają krzewy – zimozielone i o ciekawym pokroju oraz przykuwające uwagę kolorem liści. Bramka nad ścieżką jest widoczna, ale to co dzieje się za nią można zobaczyć dopiero z odległości kilku metrów.
W części reprezentacyjnej tego ogrodu posadzono cisy formowane w kule i tworzące kształt stożków, kwitnące wiosną azalie oraz kolumnowe żywotniki. Wzdłuż ogrodzenia zaplanowano posadzenie kulistych surmii (Catalpa) 'Nana', a pod krzewami ma rozrastać się zimozielony barwinek pospolity (Vinca minor). W miejscach słonecznych w tej części ogrodu posadzono kępy macierzanki. W narożniku widać klon palmowy o czerwonych liściach.
Część rekreacyjna i nasadzenia
Ogród za domem ma ok. 1200 m² – to spora przestrzeń, na której można posadzić nawet kilka drzew. Projektantka wykorzystała istniejące nasadzenia i zdecydowała się podzielić teren za domem na kilka wnętrz, aby stworzyć mniejsze, ale bardziej kameralne wnętrza.
Przy ogrodzeniu pozostawiono oczko wodne o wydłużonym kształcie i obrzeżone jasnymi kamieniami, na których można przysiąść. Przejście na drugą stronę oczka umożliwia dobudowana kładka.
Na samym końcu ogrodu, nad najszerszą częścią oczka wodnego zbudowano altanę, do której przechodzi się po drewnianym podeście. To lekko zacienione miejsce idealne na letnie przyjęcia i wypoczynek w czasie upałów. Za altaną rośnie kępa okazałych świerków, ale po bokach zaplanowano dosadzenie robinii 'Frisia' oraz kęp kwitnących przez całe lato hortensji.
Teren w tej części ogrodu został podzielony na dwa mniejsze wnętrza, a rabaty poprowadzono płynnymi liniami. Pomiędzy roślinami można przejść, korzystając ze ścieżki wyłożonej podłużnymi płytami.
● Polecamy: Projekt ogrodu w 5 minut i to za darmo. Wypróbuj naszą aplikację do projektowania ogrodów online
Oczko wodne i miejsca do siedzenia
Wydłużone oczko wodne znajduje się przy ogrodzeniu. Nad nim rozpościera się malownicza wierzba płacząca. Projektantka zaplanowała pod drzewem wybudowanie wygodnej drewnianej ławki oraz poszerzenie drewnianego tarasu, aby dochodził aż do oczka wodnego. Można tu postawić wygodne meble ogrodowe.
Przy domu na rabatach powtarza się motyw klonów palmowych oraz azalii, ale też rosnących w okrągłych donicach fioletowych szałwii. Kępy traw ozdobnych oraz liliowców dodają lekkości nasadzeniom i kamiennym murkom znajdującym się na brzegach oczka wodnego.
Z tarasu bezpośrednio przy domu rozpościera się widok na zieleń – wysokie drzewa znajdujące się po bokach osłaniają ogród przed wzrokiem sąsiadów. W oddali widać altanę i zarysy kwitnących krzewów.
Sauna i bania przy domu
Drewniane tarasy, które znajdują się wokół domu to nawierzchnia, które idealnie współgra z charakterem tej części ogrodu, ale też nawiązuje do naturalnych kompozycji w pozostałych zakątkach. Ażurowe lekkie meble dodają charakteru, są wygodne i lekkie. Białe i czerwone tekstylia pojawiają się na tarasie i nawiązują do czerwonych drewnianych mebli, które widać w głębi posesji.
Saunę i banię zaplanowano w wąskim pasku między domem a ogrodzeniem – w taki sposób, aby można było z nich korzystać chodząc jedynie po tarasie, nie schodząc na trawnik.
Zadaszenie od tej strony domu sprawia, że miejsce jest osłonięte od wiatru i opadów. Sauna jest przestronna i oszklona, a z jej wnętrza można obserwować ogród i znajdujące się przy domu zimozielone krzewy.
Rabatę między banią a sauną osłania ażurowa pergola, po której wije się hortensja pnąca, rozjaśniająca ten zakątek ogrodu białymi kwiatami.
Przy krawędzi posadzono pas wysokich miskantów, które od późnego lata aż do wiosny zachowają urodę, ciesząc właścicieli puszystymi, jasnymi wiechami.
Projekt i wizualizacje: Lidia Zabłocka |