Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

Uprawa miskantów w ogrodzie | Jakie wybrać? Gdzie posadzić?

Jesienne ogrody zachwycają nie tylko astrami, chryzantemami, ale także widowiskowymi trawami ozdobnymi. Miskanty należą do najbardziej wyrazistych i najchętniej uprawianych. Szczególnie pięknie prezentują się liczne odmiany miskanta chińskiego (Miscanthus sinensis). Poznaj najpiękniejsze gatunki i dowiedz się jak je uprawiać w przydomowym ogrodzie.

Spis treści
Dlaczego warto uprawiać miskanty w ogrodzie?
Gdzie sadzić miskanty w ogrodzie?
Jakie gatunki i odmiany miskantów warto posadzić w ogrodzie? Który miskant najładniejszy?
Co lubią miskanty? Jak o nie dbać?

Jaki miskant do ogrodu?

Trawy ozdobne to nie tylko tło dla innych roślin, uzupełnienie rabat, to także szum falujących na wietrze liści i kwiatostanów, harmonia, charakter, plastyczność. Miskanty ze względu na swoje zróżnicowanie, dają nam wiele możliwości, dzięki którym można na nowo odmienić rabatę, a nawet cały ogród – z łatwością ożywiają zapomniane albo mało wyraziste zakątki w ogrodzie.

  • Wysokie gatunki i odmiany sadzone są jako tło dla innych roślin oraz jako solitery. W drugim przypadku wspaniale wyróżniają się rosnąc na  zielonym trawniku w ogrodzie (najlepiej założonym z wysiewu nasion traw, a nie z rolki!). Niektóre gatunki wykorzystuje się także przy tworzeniu żywopłotów. Nie jest to jednak popularne rozwiązanie, ponieważ miskanty późno rozpoczynają wegetację i dopiero latem stają się bardziej urodziwe.

  • Niskie i średniej wysokości miskanty można zestawić z innymi bylinami na jesiennej rabacie. Fantastycznie uzupełniają się z popularnymi astrami, zawilcami, rudbekią, rozchodnikiem okazałym czy też innymi trawami ozdobnymi. 

Twój Ogrodnik / YouTube


Gdzie sadzić miskanty w ogrodzie?

Obszary naturalnego występowania Miscanthus, rozciągają się od Afryki do wschodniej Azji obejmując m.in. Japonię, Koreę, Chiny. W swoich ojczystych stronach występują na terenach, charakteryzujących się podwyższoną wilgotnością podłoża, dlatego decydując się na ich uprawę, należy pamiętać o zapewnieniu dość żyznego i wilgotnego podłoża. Są ciepłolubne, preferują stanowiska słoneczne do półcienistych, ze wskazaniem na miejsca nasłonecznione, na których ładniej się wybarwiają i obficiej kwitną.

Ze względu na swoją uniwersalność miskanty świetnie się sprawdzą w ogrodach naturalistycznych jak również nowoczesnych. Wielką zaletą wybranych odmian jest to, że bardzo dobrze prezentują się nie tylko jesienią, ale także zimą. Suche szkielety traw w okresie zimy mogą prezentować się niezwykle oryginalnie w uśpionym ogrodzie.

Jesienią trawy mają swoje pięć minut. Zwracają uwagę nie tylko pokrojem, liśćmi, oryginalnymi kwiatostanami, ale także zmienną kolorystyką.

Miskanty późną jesienią, fot. bitter - Fotolia
Fot. bitter/Fotolia

Miskanty – wybrane gatunki i odmiany do ogrodu

Pomimo że rodzaj Miscanthus skupia około dwudziestu gatunków, to jednak tylko nieliczne uprawiane są w ogrodach. Największą popularnością cieszy się wspomniany wcześniej miskant chiński (Miscanthus sinensis). Z miskantów na uwagę zasługuje także miskant olbrzymi (Miscanthus giganteus), miskant cukrowy (Miscanthus sacchariflorus), a także ze względu na mniejsze rozmiary miskant czyśćcowaty (Miscanthus oligostachyus).

­MISKANT CHIŃSKI

Najpopularniejszy w ogrodach jest miskant chiński (Miscanthus sinensis). Roślina jest też uważana za jedną z najpiękniejszych traw ozdobnych. Charakteryzuje się kępiastym pokrojem, nie rozłazia się, a przy tym ma bardzo widowiskowe kwiatostany, dlatego może stanowić alternatywę dla bardzo kapryśnej w naszym klimacie trawy pampasowej. W ofercie szkółkarzy można nabyć liczne odmiany tego gatunku, różniące się m.in. wysokością, pokrojem, mrozoodpornością, szerokością liści, paskowaniem na liściach, kwiatostanami, terminem kwitnienia, jesiennym zabarwieniem. Do ciekawszych odmian należą m.in.:


MISKANT OLBRZYMI

Trawa kępiasta, osiągająca nawet do czterech metrów wysokości, a przy tym bardzo dekoracyjna o fontannowym pokroju. Ładnie prezentuje się posadzona jako soliter np. w pobliżu zbiornika wodnego. Liście szerokie, przebarwiają się jesienią. Miscanthus giganteus nie zawsze kwitnie, a jak już zakwitnie to bardzo skromnie. Gatunek wytrzymały na mróz, ma niewielkie wymagania, ale potrzebuje trochę więcej miejsca w ogrodzie, aby ładnie się zaprezentować.

Miskanty w ogrodzie japońskim, fot. kohashi - Fotolia
Fot. kohashi/Fotolia

MISKANT CUKROWY

Gatunek najbardziej inwazyjny z miskantów uprawianych w ogrodach. Nie jest to trawa kępowa, rozrasta się poprzez podziemne, trwałe kłącza. Powinien być uprawiany w dużych ogrodach np. w pobliżu stawu. Nie przeszkadza mu czasowe zalanie. W szybkim tempie rozrasta się, dlatego należy dobrze się zastanowić zanim sprowadzi się ten gatunek do ogrodu.

W celu ograniczenia ekspansywności miskanta cukrowego oddzielamy go od innych roślin np. plastikową barierą, wkopaną w podłoże. Miscanthus sacchariflorus w okresie kwitnienia (VIII-X) osiąga nawet do trzech metrów wysokości! Jesienią zachwyca słomkowym zabarwieniem, a także szarobiałymi kwiatostanami, które długo się utrzymują.

  • Przykładem odmiany miskanta cukrowego jest 'Robustus', podczas kwitnienia przekraczający dwa metry wysokości. Odmiana tolerancyjna, bez większych wymagań.

MISKANT CZYŚĆCOWATY

Miscanthus oligostachyus jest gatunkiem, który warto uprawiać w pojemnikach na tarasie i balkonie. Jego wysokość w okresie kwitnienia nie przekracza 1,5 metra, ładnie przebarwia się jesienią.

  • Z odmian tego gatunku na uwagę zasługuje niska 'Nanus Variegatus'. Jej wysokość podczas kwitnienia nie przekracza 80 cm. Ten niewielki, kwitnący latem miskant, charakteryzuje się paskowanymi liśćmi. Kwiatostany tego gatunku nie są tak widowiskowe jak np. miskanta chińskiego.

Miskanty jesienią, fot. ilonal - Fotolia
Fot. ilonal/Fotolia

Jak uprawiać miskanty w ogrodzie? Wymagania i pielęgnacja

Miskanty zazwyczaj nie są kłopotliwe, ale przy zakupie roślin należy pamiętać o ekspansywności miskanta cukrowego. W niewielkim ogrodzie najlepiej zrezygnować z jego uprawy, tym bardziej, że najładniej prezentuje się zajmując większą powierzchnię. Ograniczony pojemnikiem będzie prezentował się dużo skromniej. W większych ogrodach sprawdzi się miskant olbrzymi. Dochodzący do 4 m wysokości z czasem tworzy bardzo rozrośnięte kępy, które ciężko ograniczyć. Należy mu zapewnić więcej wolnego miejsca na swobodne rozrastanie się.

Miskanty nie należą do roślin bardzo wymagających i dobrze sobie radzą nawet w gorszych warunkach, ale wówczas osiągają mniejsze rozmiary.

Sadzenie
Trawy sprzedawane są w pojemnikach, dlatego można je sadzić w różnych terminach. Posadzone wiosną mają więcej czasu na przystosowanie się do nowych warunków i lepiej zimują. Przed nabyciem roślin należy przygotować podłoże, które w razie potrzeby warto uzupełnić kompostem. Zbyt ciężką glebę można rozluźnić dodając piasku. W okresie zimy miskanty preferują suche podłoże, w którym lepiej zimują i są mniej narażone na wymarzanie.

Podlewanie
Podlewamy przede wszystkim młode rośliny, póki się w pełni nie ukorzenią. Starsze w razie potrzeby w okresie przedłużającej się suszy.

Nawożenie
Miskanty można nawozić nawozami organicznymi np. kompostem bądź też nawozami wieloskładnikowymi. Nie można przesadzać z nawożeniem, ponieważ jego nadmiar bardziej zaszkodzi niż pomoże.

Przycinanie
Coroczne cięcie to bardzo ważny zabieg w uprawie tych roślin – ścinamy je na wysokości około 10 cm wczesną wiosną.

Rozmnażanie
Miskanty rozmnażamy wegetatywnie. W tym celu dzielimy ich karpy wczesną wiosną. Do dzielenia rozrośniętych okazów niezbędny będzie ostry szpadel, a czasem nawet siekierą!

Zabezpieczanie na zimę
Niektóre odmiany miskanta chińskiego w pierwszym roku po posadzeniu, warto okryć na zimę. Dowiedz się więcej

Tekst: Grzegorz Bogucki, zdjęcie tytułowe: Manfred Werner/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Autor
Uprawa miskantów w ogrodzie | Jakie wybrać? Gdzie posadzić?
Uprawa miskantów w ogrodzie | Jakie wybrać? Gdzie posadzić?
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (11)
Powiązane rośliny
Zwiń Pokaż więcej (2)
 

Komentarze

Dodaj komentarz