Logo
Logo

Uprawa miskantów w ogrodzie | Jakie wybrać? Gdzie posadzić?

Miskanty to duże trawy ozdobne, które coraz częściej są wybierane przez miłośników ogrodów zarówno jako ciekawy dodatek, jak i punkt centralny nasadzenia. Ich atrakcyjny wygląd, różnorodność gatunków i łatwość pielęgnacji sprawiają, że są one idealnym wyborem zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych ogrodników. W naszym artykule dowiesz się, jak uprawiać miskanty w ogrodzie, jakie warunki preferują i jakie korzyści mogą przynieść Twojemu zielonemu zakątkowi.

Streszczenie artykułu
Miskanty to rośliny ozdobne, które cieszą się dużą popularnością wśród ogrodników. Są one łatwe w uprawie, a ich walory estetyczne sprawiają, że stanowią ciekawy element dekoracyjny ogrodu. Występują w wielu odmianach, różniących się m.in. wysokością, kształtem i kolorem liści. Miskanty preferują stanowiska słoneczne lub półcieniste. Najlepiej rosną na glebach próchnicznych, przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych, o odczynie od lekko kwasowego do lekko zasadowego. Miskanty są roślinami wieloletnimi, które dobrze znoszą zimę, choć młode egzemplarze wymagają okrycia na czas mrozu. Są one również odporne na choroby i szkodniki. Miskanty sadzi się na wiosnę lub jesienią, a ich pielęgnacja polega głównie na regularnym podlewaniu i nawożeniu. Rośliny te dobrze reagują na przycinanie, które stymuluje ich wzrost i sprawia, że są bardziej gęste. Przycinanie wykonuje się na wiosnę, przed rozpoczęciem wegetacji. Miskanty są roślinami uniwersalnymi - mogą być sadzone pojedynczo, w grupach, a także jako rośliny rabatowe czy do tworzenia żywopłotów. Ich atrakcyjny wygląd sprawia, że są również chętnie wykorzystywane w aranżacjach ogrodowych.
Spis treści
Dlaczego warto uprawiać miskanty w ogrodzie? Gdzie sadzić miskanty w ogrodzie? Jakie gatunki i odmiany miskantów warto posadzić w ogrodzie? Który miskant najładniejszy? Co lubią miskanty? Jak o nie dbać?

Jaki miskant do ogrodu?

Trawy ozdobne to nie tylko tło dla innych roślin, uzupełnienie rabat, to także szum falujących na wietrze liści i kwiatostanów, harmonia, charakter, plastyczność. Miskanty ze względu na swoje zróżnicowanie, dają nam wiele możliwości, dzięki którym można na nowo odmienić rabatę, a nawet cały ogród – z łatwością ożywiają zapomniane albo mało wyraziste zakątki w ogrodzie.

 • Wysokie gatunki i odmiany sadzone są jako tło dla innych roślin oraz jako solitery. W drugim przypadku wspaniale wyróżniają się rosnąc na  zielonym trawniku w ogrodzie (najlepiej założonym z wysiewu nasion traw, a nie z rolki!). Niektóre gatunki wykorzystuje się także przy tworzeniu żywopłotów. Nie jest to jednak popularne rozwiązanie, ponieważ miskanty późno rozpoczynają wegetację i dopiero latem stają się bardziej urodziwe.

 • Niskie i średniej wysokości miskanty można zestawić z innymi bylinami na jesiennej rabacie. Fantastycznie uzupełniają się z popularnymi astrami, zawilcami, rudbekią, rozchodnikiem okazałym czy też innymi trawami ozdobnymi. 

Twój Ogrodnik / YouTube

 

 

Gdzie sadzić miskanty w ogrodzie?

Obszary naturalnego występowania rodzaju miskant (łac. Miscanthus), rozciągają się od Afryki do wschodniej Azji obejmując m.in. Japonię, Koreę, Chiny. W swoich ojczystych stronach występują na terenach, charakteryzujących się podwyższoną wilgotnością podłoża, dlatego decydując się na ich uprawę, należy pamiętać o zapewnieniu dość żyznego i wilgotnego podłoża. Są ciepłolubne, preferują stanowiska słoneczne do półcienistych, ze wskazaniem na miejsca nasłonecznione, na których ładniej się wybarwiają i obficiej kwitną.

Ze względu na swoją uniwersalność miskanty świetnie się sprawdzą w ogrodach naturalistycznych jak również nowoczesnych. Wielką zaletą wybranych odmian jest to, że bardzo dobrze prezentują się nie tylko jesienią, ale także zimą. Suche szkielety traw w okresie zimy mogą prezentować się niezwykle oryginalnie w uśpionym ogrodzie.

Jesienią trawy mają swoje pięć minut. Zwracają uwagę nie tylko pokrojem, liśćmi, oryginalnymi kwiatostanami, ale także zmienną kolorystyką.

 

 

Miskanty późną jesienią, fot. bitter - Fotolia Fot. bitter / Fotolia

Miskanty – wybrane gatunki i odmiany do ogrodu

Pomimo że rodzaj Miscanthus skupia około dwudziestu gatunków, to jednak tylko nieliczne uprawiane są w ogrodach. Największą popularnością cieszy się wspomniany wcześniej miskant chiński, ale na uwagę zasługują także miskant olbrzymi, miskant cukrowy, a także mniejszy od pozostałych miskant małokłosowy.

­Miskant chiński

Najpopularniejszy w ogrodach jest miskant chiński (Miscanthus sinensis). Roślina jest też uważana za jedną z najpiękniejszych traw ozdobnych. Charakteryzuje się kępiastym pokrojem, nie rozłazia się, a przy tym ma bardzo widowiskowe kwiatostany, dlatego może stanowić alternatywę dla bardzo kapryśnej w naszym klimacie trawy pampasowej. W ofercie szkółkarzy można nabyć liczne odmiany tego gatunku, różniące się m.in. wysokością, pokrojem, mrozoodpornością, szerokością liści, paskowaniem na liściach, kwiatostanami, terminem kwitnienia, jesiennym zabarwieniem. Do ciekawszych odmian należą m.in.: 'Malepartus', 'Zebrinus', 'Morning Light', 'Gracillimus', 'Silberspinne', 'Ferner Osten', 'Strictus', 'Malepartus', 'Flamingo', 'Yakushima Dwarf'.

Miskant olbrzymi

Miskant olbrzymi (Miscanthus giganteus) osiągająca nawet do czterech metrów wysokości, a przy tym jest trawą bardzo dekoracyjną o fontannowym pokroju. Ładnie prezentuje się posadzona jako soliter np. w pobliżu zbiornika wodnego. Liście szerokie, przebarwiają się jesienią. Roślina nie zawsze kwitnie, a jak już zakwitnie to bardzo skromnie. Gatunek wytrzymały na mróz, ma niewielkie wymagania, ale potrzebuje trochę więcej miejsca w ogrodzie, aby ładnie się zaprezentować.

Miskanty w ogrodzie japońskim, fot. kohashi - Fotolia Fot. kohashi / Fotolia

Miskant cukrowy

Miskant cukrowy (Miscanthus sacchariflorus) to gatunek najbardziej inwazyjny z miskantów uprawianych w ogrodach. Nie jest to trawa kępowa, rozrasta się poprzez podziemne, trwałe kłącza. Powinien być uprawiany w dużych ogrodach np. w pobliżu stawu. Nie przeszkadza mu czasowe zalanie. W szybkim tempie rozrasta się, dlatego należy dobrze się zastanowić zanim sprowadzi się ten gatunek do ogrodu.

W celu ograniczenia ekspansywności miskanta cukrowego oddzielamy go od innych roślin np. plastikową barierą, wkopaną w podłoże. Miscanthus sacchariflorus w okresie kwitnienia (VIII-X) osiąga nawet do trzech metrów wysokości! Jesienią zachwyca słomkowym zabarwieniem, a także szarobiałymi kwiatostanami, które długo się utrzymują.

Przykładem odmiany miskanta cukrowego jest 'Robustus', podczas kwitnienia przekraczający dwa metry wysokości. Odmiana tolerancyjna, bez większych wymagań.

Miskant małokłosowy

Miskant małokłosowy (Miscanthus oligostachyus) jest gatunkiem, który warto uprawiać w pojemnikach na tarasie i balkonie. Jego wysokość w okresie kwitnienia nie przekracza 1,5 metra, ładnie przebarwia się jesienią.

Z odmian tego gatunku na uwagę zasługuje niska 'Nanus Variegatus'. Jej wysokość podczas kwitnienia nie przekracza 80 cm. Ten niewielki, kwitnący latem miskant, charakteryzuje się paskowanymi liśćmi. Kwiatostany tego gatunku nie są tak widowiskowe jak np. miskanta chińskiego.

Miskanty jesienią, fot. ilonal - Fotolia Fot. ilonal / Fotolia

Jak uprawiać miskanty w ogrodzie? Wymagania i pielęgnacja

Miskanty zazwyczaj nie są kłopotliwe, ale przy zakupie roślin należy pamiętać o ekspansywności miskanta cukrowego. W niewielkim ogrodzie najlepiej zrezygnować z jego uprawy, tym bardziej, że najładniej prezentuje się zajmując większą powierzchnię. Ograniczony pojemnikiem będzie prezentował się dużo skromniej. W większych ogrodach sprawdzi się miskant olbrzymi. Dochodzący do 4 m wysokości z czasem tworzy bardzo rozrośnięte kępy, które ciężko ograniczyć. Należy mu zapewnić więcej wolnego miejsca na swobodne rozrastanie się.

Warto wiedzieć, że miskanty nie należą do roślin bardzo wymagających i dobrze sobie radzą nawet w gorszych warunkach, ale wówczas osiągają mniejsze rozmiary.

 

Sadzenie

Trawy sprzedawane są w pojemnikach, dlatego można je sadzić w różnych terminach. Posadzone wiosną mają więcej czasu na przystosowanie się do nowych warunków i lepiej zimują. Przed nabyciem roślin należy przygotować podłoże, które w razie potrzeby warto uzupełnić kompostem. Zbyt ciężką glebę można rozluźnić dodając piasku. W okresie zimy miskanty preferują suche podłoże, w którym lepiej zimują i są mniej narażone na wymarzanie.

Podlewanie

Podlewamy przede wszystkim młode rośliny, póki się w pełni nie ukorzenią. Starsze w razie potrzeby w okresie przedłużającej się suszy.

Nawożenie

Wszystkie trawy ozdobne można nawozić nawozami organicznymi np. kompostem bądź też nawozami wieloskładnikowymi. Nie można przesadzać z nawożeniem, ponieważ jego nadmiar bardziej zaszkodzi niż pomoże.

Przycinanie

Coroczne cięcie traw ozdobnych, w tym oczywiście miskantów, to bardzo ważny zabieg w uprawie tych roślin – ścinamy je na wysokości około 10 cm wczesną wiosną.

Rozmnażanie

Miskanty rozmnażamy wegetatywnie. W tym celu dzielimy ich karpy wczesną wiosną. Do dzielenia rozrośniętych okazów niezbędny będzie ostry szpadel, a czasem nawet siekierą!

Zabezpieczanie na zimę

Niektóre odmiany miskanta chińskiego w pierwszym roku po posadzeniu, warto okryć na zimę. Zimowanie traw ozdobnych nie sparza jednak wielu kłopotów, ponieważ rośliny te bardzo szybko nabierają masy i siły, by przetrwać nawet najmocniejsze mrozy występujące w Polsce.


Tekst: Grzegorz Bogucki, zdjęcie tytułowe: Manfred Werner/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Jakie gatunki miskantów są najpopularniejsze w ogrodach?

  Największą popularnością cieszy się miskant chiński (Miscanthus sinensis), ale uprawiane są również miskant olbrzymi (Miscanthus giganteus), miskant cukrowy (Miscanthus sacchariflorus) i miskant czyśćcowaty (Miscanthus oligostachyus).
 • Gdzie najlepiej sadzić miskanty w ogrodzie?

  Miskanty preferują stanowiska słoneczne lub półcieniste, najlepiej na glebach próchnicznych, przepuszczalnych, umiarkowanie wilgotnych, o odczynie od lekko kwasowego do lekko zasadowego.
 • Kiedy sadzić miskanty i jak je pielęgnować?

  Miskanty sadzi się na wiosnę lub jesienią. Wymagają regularnego podlewania, nawożenia oraz przycinania na wiosnę przed rozpoczęciem wegetacji.
 • Jakie są zalety i wady różnych gatunków miskantów?

  Miskant chiński jest dekoracyjny i mniej ekspansywny, miskant olbrzymi osiąga dużą wysokość, miskant cukrowy jest bardzo inwazyjny, a miskant czyśćcowaty nadaje się do uprawy w pojemnikach.
 • Jakie wymagania mają miskanty względem gleby i wody?

  Preferują glebę żyzną i wilgotną, dobrze drenującą. Młode rośliny wymagają regularnego podlewania, a starsze podlewa się w okresie suszy.
 • Jakie są główne zabiegi pielęgnacyjne dla miskantów?

  Przycinanie wiosną, nawożenie kompostem lub nawozami wieloskładnikowymi, regularne podlewanie oraz zabezpieczanie młodych roślin na zimę.
 • W jaki sposób można rozmnażać miskanty?

  Miskanty rozmnaża się wegetatywnie przez podział karpy wczesną wiosną, używając ostrych narzędzi, takich jak szpadel czy siekiera.
 • Jakie odmiany miskanta chińskiego są szczególnie polecane?

  Do ciekawszych odmian należą: 'Malepartus', 'Zebrinus', 'Morning Light', 'Gracillimus', 'Silberspinne', 'Ferner Osten', 'Strictus', 'Flamingo', 'Yakushima Dwarf'.
 • Czy miskanty są odporne na choroby i szkodniki?

  Tak, miskanty są roślinami wieloletnimi, które są odporne na choroby i szkodniki, jednak młode rośliny wymagają okrycia na czas mrozu.
 • Jakie są zalety uprawy miskantów w ogrodzie?

  Miskanty są łatwe w uprawie, dodają estetyki ogrodowi, są uniwersalne i mogą być stosowane jako solitery, w grupach, na rabatach oraz do tworzenia żywopłotów.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Uprawa miskantów w ogrodzie | Jakie wybrać? Gdzie posadzić?
Uprawa miskantów w ogrodzie | Jakie wybrać? Gdzie posadzić?
Grzegorz Bogucki

Bloger, pasjonat roślin i ogrodów. Od kilkunastu lat zajmujący się pisaniem artykułów, dzieląc się tym, co mu w duszy gra. Jego ulubione rośliny to drzewa i krzewy, na które nie ma już miejsca w swoim niewielkim ogrodzie. Książki to jego słabość, zwłaszcza stare akademickie podręczniki o  tematyce ogrodniczej, znalezione na półkach antykwariatów. 

Tagi
Więcej na ten temat
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl