Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2019
2
Do góry

Miskant chiński 'Strictus'

Miskant chiński ‘Strictus’ został wyróżniony brytyjską nagrodą Award of Garden Merit (AGM) przyznawaną przez Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze (RHS). Jej zielone, równowąskie liście są ozdobione efektownymi, poprzecznymi, kremowożółtymi paskami.

Opis rośliny

Miskant chiński (Miscanthus sinensis) ‘Strictus’, znany również pod synonimiczną nazwą łacińską Miscanthus sinensis var. zebrinus strictus to trawa o wzniesionym i zwartym pokroju tworząca duże, gęste kępy dorastające do 2 metrów wysokości. Jej zielone, równowąskie liście są ozdobione efektownymi, poprzecznymi, kremowożółtymi paskami.

Liście dorastają do metra długości, są podobne do liści odmiany ‘Zebrinus’, ale w odróżnieniu od nich są bardziej wyprostowane. W przeciwieństwie do większości innych gatunków traw międzywęźla miskantów, czyli odcinki pędu pomiędzy kolankami, nie są wewnątrz puste, lecz wypełnione gąbczastym rdzeniem.

Wśród licznych odmian miskantów wiele uprawianych jest nie tylko ze względu na atrakcyjne ulistnienie, ale też obfite i efektowne kwitnienie. Niestety w przypadku odmiany ‘Strictus’ wiechowate, różowe kwiatostany pojawiają się bardzo rzadko, zwykle pod koniec lata i tylko w najcieplejszych rejonach kraju o długim okresie wegetacji. Jednak dla osób wykazujących alergię na pyłek cecha ograniczonego kwitnienia może być jednak zaletą.

Wymagania i uprawa

Miskant chiński preferuje gleby żyzne, o pH lekko kwaśnym lub obojętnym, stanowiska słoneczne, zaciszne i osłonięte. Stale wilgotna gleba gwarantuje szybki, bujny wzrost, natomiast zdecydowanie należy unikać miejsc suchych lub podmokłych. W pierwszym roku uprawy warto zabezpieczyć rośliny na zimę. Najlepiej obsypać kępy traw korą, trocinami, liśćmi lub słomą.

Miskant odmiana Strictus fot. Grzegorz Falkowski
fot. Grzegorz Falkowski
 

Kępy miskantów niezwykle ciekawie i oryginalnie prezentują się późną jesienią, gdy zasuszone już pędy i liście pokryje srebrzysty szron lub przyprószy pierwszy śnieg. Wiosną trzeba kopczyki usunąć, a zeszłoroczne, zaschnięte pędy obciąć nisko przy ziemi. Wokół roślin można rozsypać uniwersalny nawóz wieloskładnikowy.

Miskant chiński wykazuje znaczną tolerancję na zanieczyszczenie gleby i powietrza oraz wysokie zasolenie podłoża. Trwałość i długowieczność to kolejne zalety tej cennej odmiany. Rośliny posadzone w jednym miejscu dobrze rosną i zachowują ładny pokrój przez wiele lat.

Gdzie posadzić?

Wysokie, cętkowane kępy miskanta chińskiego ‘Strictus’ równie piękniej prezentują się sadzone pojedynczo, jak i w kompozycjach z innymi gatunkami traw czy bylin. Małe wymagania, łatwa pielęgnacja i niskie koszty utrzymania zachęcają do sadzenia miskantów w parkach, na osiedlach, w pobliżu zbiorników wodnych oraz w otoczeniu nowoczesnej architektury miejskiej. Interesujący efekt tworzą duże nasadzenia grupowe (zalecana gęstość sadzenia 2-3 sztuki na metr kwadratowy).

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Komentarze

To Cię zainteresuje
Nowe treści

 

Remont ogrodu
Temat miesiąca
Remont ogrodu
Twoja strona ogrodu