Miskant chiński (Miscanthus sinensis) 'Morning Light', w przeciwieństwie do innych popularnych odmian miskantów, w naszym klimacie nie kwitnie. Brak kwitnienia może być w pewnych okolicznościach zaletą – roślina nie jest zbyt wysoka, jej forma pozostaje przez wiele miesięcy niezmienna i jest bezpieczna dla osób uczulonych na pyłki traw – skoro nie kwitną, nie wytwarzają pyłku.
Fot. Grzegorz Falkowski (ZSzP) |
Uprawa i wymagania
Miskant chiński jest łatwy w uprawie, preferuje gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie. Utrzymywanie stałej wilgotności podłoża sprzyja bujnemu wzrostowi rosliny i tworzeniu okazałych kęp. Odmiana 'Morning Light' jest dosyć odporna na mróz, jedynie w najchłodniejszych rejonach kraju, na północnym wschodzie, może przemarzać i tam warto ją zabezpieczyć na zimę poprzez obsypanie podstawy rośliny korą, trocinami, suchymi liśćmi lub słomą. Wiosną trzeba kopczyki usunąć, a zeszłoroczne, zaschnięte pędy obciąć nisko przy ziemi.
Wokół roślin można rozsypać kompost albo zastosować uniwersalny nawóz wieloskładnikowy. Miskant chiński wykazuje znaczną tolerancję na zanieczyszczenie gleby i powietrza oraz wysokie zasolenie podłoża. Jest przy tym zdrowy i trwały; przez wiele lat zachowuje ładny pokrój. W odróżnieniu od wielu innych gatunków traw ta odmiana nie jest ekspansywna.
Gdzie posadzić?
Wysokie kępy odmiany 'Morning Light' dobrze prezentują się sadzone pojedynczo oraz w kompozycjach z innymi gatunkami traw, bylin i krzewów. Niewielkie wymagania, łatwa pielęgnacja i niskie koszty utrzymania sprawiają, że miskanty coraz częściej znajdują miejsce nie tylko w ogrodach przydomowych i na działkach ale także w zieleni miejskiej i osiedlowej. Można je z powodzeniem stosować w romantycznych ogrodach angielskich, na bylinowych rabatach, sadzić w pobliżu zbiorników wodnych oraz w otoczeniu nowoczesnej architektury.
Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich Zdjęcie tytułowe: Grzegorz Falkowski (ZSzP) Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl |