Miskant chiński 'Malepartus'

Trawy nadają ogrodom lekkości, tworzą przyjazną atmosferę i wyjątkowy charakter. Szelest liści i kołysanie źdźbeł wywołane podmuchem wiatru wprowadzają do ogrodu spokój i harmonię. Wśród najładniejszych wysokich traw polecanych do przydomowych ogrodów z pewnością można polecić szybko rosnący miskant chiński i jego odmiany.

Posłuchaj
00:00
22
Spis treści
Jak wygląda? Jak uprawiać? Gdzie posadzić?

Dekoracyjność miskanta chińskiego

Miskant chiński (Miscanthus sinensis) 'Malepartus' to jedna z wyższych i najwcześniej kwitnących odmian tworząca duże, gęste kępy dorastające do 1 m wysokości i podobnej szerokości. W czasie kwitnienia rośliny mogą mieć nawet ponad 2 m wysokości.

Cechą charakterystyczną tej trawy są długie, zwężające się ku wierzchołkom, łukowato wygięte, zielone liście.

Przez środek każdej blaszki liściowej przebiega wyraźny, srebrzysty nerw głównym. Źdźbła są wewnątrz wypełnione gąbczastym rdzeniem.

W drugiej połowie lata spośród fontanny liści wyłaniają się strzeliste, wiechowate kwiatostany. Są one wyjątkowo okazałe, beżowe, delikatnie purpurowe, po przekwitnieniu stają się puszyste, a w odcieniu srebrzyste, przepięknie lśnią i mienią się w promieniach słońca.

miskant chiński Malepartus fot. Agnieszka Żukowska Fot. Agnieszka Żukowska (APZ)

Późnym latem i jesienią kępy przebarwiają się w ciepłych odcieniach pomarańczy. Następnie barwa ta przechodzi w rudy, potem słomkowy kolor, a liście powoli zasychają.

Pozostawione na zimę zdobią ogród niemal do samej wiosny. Przepięknie poruszają się przy lekkich podmuchach wiatru. Są przy tym odporne na wyleganie.

Uprawa i wymagania

Miskant chiński preferuje gleby żyzne, umiarkowanie wilgotne o lekko kwaśnym lub obojętnym odczynie. Utrzymywanie stałej wilgotności podłoża sprzyja bujnemu wzrostowi i tworzeniu okazałych kęp. Natomiast ciepłe i słoneczne stanowisko stymuluje rośliny do obfitego kwitnienia.

Rośliny są odporne na mróz, ale w pierwszym roku uprawy warto je zabezpieczyć na zimę. Najprościej jest obsypać kępy traw u podstawy korą, trocinami, suchymi liśćmi lub słomą. Wiosną trzeba kopczyki usunąć, a zeszłoroczne, zaschnięte pędy obciąć nisko przy ziemi. Wokół roślin można rozsypać uniwersalny nawóz wieloskładnikowy.

Miskant chiński wykazuje znaczną tolerancję na zanieczyszczenie gleby i powietrza oraz wysokie zasolenie podłoża. Jest przy tym zdrowy, trwały i przez wiele lat zachowuje ładny pokrój. W odróżnieniu od wielu innych gatunków traw nie jest ekspansywny.

Miscanthus sinensis Malepartus fot. Grzegorz Falkowski Fot. Grzegorz Falkowski

Gdzie posadzić?

Wysokie kępy dobrze prezentują się sadzone pojedynczo oraz w kompozycjach z innymi gatunkami traw, bylin i krzewów. Niewielkie wymagania, łatwa pielęgnacja i niskie koszty utrzymania sprawiają, że miskanty coraz częściej znajdują miejsce we wszelkiego rodzaju ogrodach. Można je z powodzeniem stosować w romantycznych ogrodach angielskich na bylinowych rabatach, sadzić w pobliżu zbiorników wodnych oraz w otoczeniu nowoczesnej architektury.

związek szkółkarzy polskich logo Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie główne: Grzegorz Falkowski

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl
Obserwuj
Autor
Związek Szkółkarzy Polskich Związek Szkółkarzy Polskich

Stowarzyszenie producentów roślin ozdobnych i owocowych. Publikuje poradniki uprawowe i nie tylko.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Miskant chiński 'Polonus' PBR Miscanthus sinensis

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
Komentarze

Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści