Kiedy liście zaczynają zmieniać barwę, a temperatury spadają, wiemy, że nadeszła jesień. To czas, kiedy nasze rośliny potrzebują dodatkowego wsparcia, aby przetrwać zimowe chłody. Nawożenie jesienne jest kluczowe dla ich zdrowia i prawidłowego rozwoju. Dowiedz się, jakie składniki są niezbędne dla Twojego ogrodu, kiedy jest najlepszy czas na nawożenie i jak to zrobić prawidłowo, aby Twoje rośliny były silne i zdrowe.
Twój poradnik po jesiennym nawożeniu: wszystko, co musisz wiedzieć!
Sierpień i wrzesień to czas na ostatnie mineralne nawożenie roślin ogrodowych przed zimą, a październik i listopad to doskonały termin na zastosowanie obornika. Dowiedz się wszystkiego o jesiennym nawożeniu i o typach nawozów, które można stosować w tym okresie. Dowiesz się m.in. dlaczego jesienią nie nawozimy roślin azotem.
Jesienne nawożenie mineralne | Stosuj nawozy fosforowe i potasowe!
Na jesieni rośliny mają już spowolnione procesy wegetacyjne i szykują się do zimowego spoczynku. Aby im w tym pomóc stosujemy nawozy z wysoką zawartością fosforu i potasu. Dzięki tym pierwiastkom rośliny będą lepiej znosić mrozy. Nawóz mineralny rozsypujemy pod roślinami i mieszamy go z wierzchnią warstwą gleby, następnie obficie podlewamy.
Azot (N) silnie pobudza rośliny do wzrostu i tworzenia dużej masy liści. Jest to bardzo wskazane na wiosnę, jednak nie jesienią! Młode pędy mogłyby nie zdążyć zdrewnieć przed zimą. Poza tym znaczna część azotu podczas zimy mogłaby ulec wypłukaniu z gleby. Na rynku dostępne są specjalistyczne mieszanki nawozowe do stosowania jesienią - tzn. nawozy jesienne (np. Agrecol, Biopon, Pokon, Compo, Dr Green, Florovit, Fructus, Substral i inne), można je bezproblemowo kupić w każdym sklepie ogrodniczym. Czasem jednak chcemy zasilić glebę tylko jednym ze składników.
Gdy brakuje potasu (K) stosujemy sole potasowe (siarczanowe i chlorkowe), a gdy niezbędne jest nawożenie fosforem (P) wybieramy superfosfat (pylisty lub granulowany) oraz mączki fosforytowe i kostne.
Jesienne nawożenie naturalne | Stosuj kompost i obornik!
Jesień to doskonały czas aby wzbogacić glebę w cenną próchnicę. Poprawia ona strukturę gleby, wprowadza materię organiczną, pomaga utrzymać wodę oraz sprzyja rozwojowi pożytecznych mikroorganizmów glebowych. Na koniec sezonu (w październiku lub listopadzie) warto zastosować kompost lub obornik (raz na dwa, trzy lata).
Pamiętajmy, że obornika nigdy nie stosujemy pod rośliny! tylko do gleby. Świeży obornik mógłby spalić delikatne korzenie roślin. Warto pamiętać aby obornik głęboko przekopać z glebą, gdyż w przeciwnym razie straci większość cennego azotu, który ulotni się do atmosfery. Kompost nie spowoduje "spalenia" korzeni jednak warto go wcześniej zwapnować, gdyż może być bardzo kwaśny. Kompost wystarczy rozsypać na rabatach, pomiędzy roślinami i w miarę możliwości wymieszać go z wierzchnią warstwą gleby.
Nie zapomnij! Jesienne wapnowanie gleby
Raz na kilka lat, gdy ziemia w naszym ogrodzie staje się zbyt kwaśna konieczne jest przeprowadzanie zabiegu wapnowania. Najlepszym do tego terminem jest właśnie wczesna jesień. Najlepiej zastosować dolomit lub wapno magnezowe, gdyż dodatkowo zasilimy glebę cennym magnezem Mg. Z uwagi na bardzo duża perlistość nawozów wapniowych stosujemy je w bezwietrzną pogodę a po rozsypaniu głęboko przekopujemy z ziemią.
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: maryviolet, mashiki, Naya Na, noon@photoweerapat / Adobe Stock oraz weerapat / Depositphotos