Logo
Logo
24
Okazje

Kiedy ostatni raz nawozić azotem? Wyjaśniamy!

Pytanie czytelnika: To mój pierwszy rok na działce i jeszcze sporo nauki przede mną. Słyszałam, że nawożenie azotowe trzeba zakończyć w lipcu. Czy to prawda? Proszę o wyjaśnienie.

 

Azot jesienią – tak, czy nie?

Nawozy azotowe stosujemy w ogrodzie najpóźniej do połowy lipca. Jeśli w sierpniu zostanie nam jeszcze trochę nawozu, to lepiej go schować i poczekać do następnego sezonu, kiedy będzie bardziej potrzebny.

Nawożenie azotem zakończ najlepiej już w połowie lipca – w przeciwnym razie rośliny nie zdążą przygotować się do zimy! Nawozy jesienne (z fosforem i potasem) zastosuj dopiero miesiąc po ostatnim nawożeniu azotem.


Azot (N)
jest niezbędny roślinom do wzrostu i tworzenia nowych pędów i liści. Po zastosowaniu nawozów azotowych widać bujny wzrost i szybkie zazielenienie (bo azot wchodzi w skład np. białek i chlorofilu). Efekt ten jest bardzo korzystny, ale tylko wiosną (w fazie wegetatywnej), gdy pędy i liście mają cały sezon, by rosnąć i zdrewnieć przed zimą.

Co stosować zamiast azotu?

Od sierpnia do końca października stosujemy już tylko tzw. nawozy jesienne, które nie zawierają azotu, za to mają dużo potasu (K) i fosforu (P). Pierwiastki te nie powodują nadmiernego wzrostu, ale wpływają korzystnie a przygotowanie roślin do zimy – drewnienie tegorocznych przyrostów, wzrost systemu korzeniowego i magazynowanie wody i składników odżywczych. 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: singkham / Depositphotos

Dowiedz się więcejTo Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)


Komentarze

NEWSLETTER
Porady ogrodnicze na Twój email!
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu