Logo
Logo

Mocznik do nawożenia roślin ogrodowych | Uniwersalny nawóz azotowy

Właściwe nawożenie sprawia, że rośliny są zdrowe oraz bujnie wzrastają. Sprawdzonym nawozem jest mocznik, który można stosować w ogrodach od wiosny do jesieni. Dlaczego warto stosować nawóz azotowy w ogrodzie?

Spis treści
Czym charakteryzuje się mocznik i jaki ma skład? Jak i do czego stosować mocznik w ogrodzie? Gdzie kupić mocznik do ogrodu?

Mocznik – charakterystyka nawozu

Mocznik jest zaliczany do najpopularniejszego nawozu azotowego. Jest pochodzenia mineralnego, ale występuje również w postaci naturalnej. Jest on końcowym produktem przemiany białek oraz wielu związków azotowych występujących w organizmach ludzi oraz zwierząt. Mocznik jest wydalany przede wszystkim z moczem, a w mniejszych ilościach również z potem. Jest on obecny w gnojowicy bydlęcej.

W moczniku znajduje się bardzo duża ilość azotu, w postaci amidowej. Rośliny dobrze go przyswajają, gdy jest rozpuszczony w wodzie, a więc w postaci amonowej oraz azotanowej. Proces jest w dużej mierze zależny od temperatury. Gdy jest zimno, trwa dłużej, natomiast gdy jest ciepło, to wówczas znacznie krócej.

Dlaczego warto stosować mocznik do nawożenia roślin w ogrodzie?

Mocznik to nawóz zawierający aż 46 procent azotu, w formie amidowej. Ten sprawdzony nawóz mineralny jest powszechnie dostępny w sklepach ogrodniczych. Ma on postać białych, okrągłych granulek.

Doskonale nadaje się on do stosowania niemalże na wszystkich glebach, oprócz ciężkich, kwaśnych i zasadowych. Można go mieszać z glebą przed siewem warzyw oraz zasilać je w trakcie wegetacji.

Warto pamiętać o tym, że ze względu na dużą zawartość azotu istnieje ryzyko przenawożenia roślin. Warto zatem unikać zasilania tym nawozem warzyw o krótkim okresie wegetacji, tj: groch, kapusta pekińska, rukola czy szpinak. Z kolei doskonale nadaje się do nawożenia roślin o długim okresie wegetacji, np. kukurydzy. Przeciętna dawka do nawożenia wynosi od 1 do 2 kg na 100 m².

Jak wykorzystać mocznik w ogrodzie?

Mocznik do nawożenia roślin

Mocznikiem warto też nawozić drzewa oraz krzewy owocowe. Czynność tę należy wykonać przed okresem kwitnienia, jako nawożenie dolistne. Jest on także sprawdzonym preparatem do nawożenia kwiatów cebulowych. W celu dobrego wzrostu granulki warto rozsypać wokół wschodzących np. tulipanów, a następnie lekko zmieszać z ziemią lub przysypać ściółką z kory.

Nawożenie mocznikiem jest korzystne dla drzew owocowych, tj: jabłoń czy grusza oraz krzewów owocowych tj: malina czy porzeczka. W tym przypadku stężenie roztworu do oprysku powinno wynosić od 0,5 do 5 procent. Oprysk mocznikiem zapobiega skutecznie występowaniu parcha na gruszach oraz jabłoniach.

Mocznik doskonale nadaje się do nawożenia trawnika. Dozwolone jest bezpośrednie rozpylanie granulek na powierzchni murawy lub nawożenie dolistne. W drugim przypadku zużywa się znacznie mniej nawozu, a mimo tego zadowalające efekty są widoczne w krótkim czasie. Odmierzoną dawkę nawozu należy wsypać do wody w ilości 1 kg na 10 l wody.

Mocznik to jeden z najbardziej uniwersalnych i najczęściej stosowanych nawozów azotowych. Można go stosować do nawożenia niemal do wszystkich rodzajów roślin ogrodowych – nadaje się i do kwitnących, ozdobnych z liści i do warzyw, a także krzewów i drzew ozdobnych oraz owocowych. Jest to najlepszy i bardzo tani sposób na dostarczenie uprawom potrzebnego azotu.


Mocznik - nawóz azotowy do stosowania w ogrodzie
Mocznik Ogród Start
Uniwersalny nawóz azotowy przeznaczony do wszystkich roślin ogrodowych: jadalnych i ozdobnych.
Kup w naszym sklepie!

Skład mocznika
W 46% nawóz składa się z azotu w formie amidowej.

Dawkowanie i sposób nawożenia
Dla uniknięcia strat azotu, mocznik zastosowany pogłównie należy wymieszać z glebą. Przed wysiewem można mieszać z solą potasową lub siarczanem amonu. Nie mieszać z innymi nawozami azotowymi.

Termin stosowania
Stosować od marca, w okresie intensywnego wzrostu roślin, nie później niż do końca lipca. Nie wysiewać na zbyt zimną glebę o temperaturze niższej niż 12°C.

Mocznik a kompostowanie

Mocznik to nawóz, który w dużym stopniu przyśpiesza kompostowanie. Mikroorganizmy, które rozkładają resztki organiczne potrzebują bardzo dużo azotu, a mocznik go posiada. Nawóz ten doskonale sprawdza się podczas kompostowania suchych resztek ogrodowych, takich jak: liście opadłe z drzew czy gałęzie pozostałe po przecince.
Dowiedz się więcej o metodach przyspieszających kompostowanie

Mocznik do usuwania pni po ściętym drzewie

Nawóz azotowy nadaje się również do usuwania pieńków po wyciętych drzewach. Zamiast je karczować warto je posypywać granulkami mocznika lub podlać azotowym roztworem. Wówczas to pieńki rozkładają się znacznie szybciej.
Dowiedz się więcej o osuwaniu pni po ściętych drzewach

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: singkham / Depositphotos
G.T.

Autor
Mocznik do nawożenia roślin ogrodowych | Uniwersalny nawóz azotowy
Mocznik do nawożenia roślin ogrodowych | Uniwersalny nawóz azotowy
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
 
Powiązane tematy

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl