Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
10
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Mocznik do nawożenie roślin ogrodowych | Uniwersalny nawóz azotowy

Właściwe nawożenie sprawia, że rośliny są zdrowe oraz bujnie wzrastają. Sprawdzonym nawozem jest mocznik, który można stosować w ogrodach od wiosny do jesieni. Dlaczego warto stosować nawóz azotowy w ogrodzie?

 

Mocznik – charakterystyka nawozu

Mocznik jest zaliczany do najpopularniejszego nawozu azotowego. Jest pochodzenia mineralnego, ale występuje również w postaci naturalnej. Jest on końcowym produktem przemiany białek oraz wielu związków azotowych występujących w organizmach ludzi oraz zwierząt. Mocznik jest wydalany przede wszystkim z moczem, a w mniejszych ilościach również z potem. Jest on obecny w gnojowicy bydlęcej.

W moczniku znajduje się bardzo duża ilość azotu, w postaci amidowej. Rośliny dobrze go przyswajają, gdy jest rozpuszczony w wodzie, a więc w postaci amonowej oraz azotanowej. Proces jest w dużej mierze zależny od temperatury. Gdy jest zimno, trwa dłużej, natomiast gdy jest ciepło, to wówczas znacznie krócej.

Dlaczego warto stosować mocznik do nawożenia roślin w ogrodzie?

Mocznik to nawóz zawierający aż 46 procent azotu, w formie amidowej. Ten sprawdzony nawóz mineralny jest powszechnie dostępny w sklepach ogrodniczych. Ma on postać białych, okrągłych granulek.

Doskonale nadaje się on do stosowania niemalże na wszystkich glebach, oprócz ciężkich, kwaśnych i zasadowych. Można go mieszać z glebą przed siewem warzyw oraz zasilać je w trakcie wegetacji.

Warto pamiętać o tym, że ze względu na dużą zawartość azotu istnieje ryzyko przenawożenia roślin. Warto zatem unikać zasilania tym nawozem warzyw o krótkim okresie wegetacji, tj: groch, kapusta pekińska, rukola czy szpinak. Z kolei doskonale nadaje się do nawożenia roślin o długim okresie wegetacji, np. kukurydzy. Przeciętna dawka do nawożenia wynosi od 1 do 2 kg na 100 m².

Jak wykorzystać mocznik w ogrodzie?

Mocznik do nawożenia roślin

Mocznikiem warto też nawozić drzewa oraz krzewy owocowe. Czynność tę należy wykonać przed okresem kwitnienia, jako nawożenie dolistne. Jest on także sprawdzonym preparatem do nawożenia kwiatów cebulowych. W celu dobrego wzrostu granulki warto rozsypać wokół wschodzących np. tulipanów, a następnie lekko zmieszać z ziemią lub przysypać ściółką z kory.

Nawożenie mocznikiem jest korzystne dla drzew owocowych, tj: jabłoń czy grusza oraz krzewów owocowych tj: malina czy porzeczka. W tym przypadku stężenie roztworu do oprysku powinno wynosić od 0,5 do 5 procent. Oprysk mocznikiem zapobiega skutecznie występowaniu parcha na gruszach oraz jabłoniach.

Mocznik doskonale nadaje się do nawożenia trawnika. Dozwolone jest bezpośrednie rozpylanie granulek na powierzchni murawy lub nawożenie dolistne. W drugim przypadku zużywa się znacznie mniej nawozu, a mimo tego zadowalające efekty są widoczne w krótkim czasie. Odmierzoną dawkę nawozu należy wsypać do wody w ilości 1 kg na 10 l wody.

Mocznik to jeden z najbardziej uniwersalnych i najczęściej stosowanych nawozów azotowych. Można go stosować do nawożenia niemal do wszystkich rodzajów roślin ogrodowych – nadaje się i do kwitnących, ozdobnych z liści i do warzyw, a także krzewów i drzew ozdobnych oraz owocowych. Jest to najlepszy i bardzo tani sposób na dostarczenie uprawom potrzebnego azotu.

Mocznik - nawóz azotowy do stosowania w ogrodzie
Mocznik Ogród Start
Uniwersalny nawóz azotowy przeznaczony do wszystkich roślin ogrodowych: jadalnych i ozdobnych.
Kup w naszym sklepie!

Skład mocznika
W 46% nawóz składa się z azotu w formie amidowej.

Dawkowanie i sposób nawożenia
Dla uniknięcia strat azotu, mocznik zastosowany pogłównie należy wymieszać z glebą. Przed wysiewem można mieszać z solą potasową lub siarczanem amonu. Nie mieszać z innymi nawozami azotowymi.

Termin stosowania
Stosować od marca, w okresie intensywnego wzrostu roślin, nie później niż do końca lipca. Nie wysiewać na zbyt zimną glebę o temperaturze niższej niż 12°C.

Mocznik a kompostowanie

Mocznik to nawóz, który w dużym stopniu przyśpiesza kompostowanie. Mikroorganizmy, które rozkładają resztki organiczne potrzebują bardzo dużo azotu, a mocznik go posiada. Nawóz ten doskonale sprawdza się podczas kompostowania suchych resztek ogrodowych, takich jak: liście opadłe z drzew czy gałęzie pozostałe po przecince.
Dowiedz się więcej o metodach przyspieszających kompostowanie

Mocznik do usuwania pni po ściętym drzewie

Nawóz azotowy nadaje się również do usuwania pieńków po wyciętych drzewach. Zamiast je karczować warto je posypywać granulkami mocznika lub podlać azotowym roztworem. Wówczas to pieńki rozkładają się znacznie szybciej.
Dowiedz się więcej o osuwaniu pni po ściętych drzewach

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: singkham / Depositphotos
G.T.

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
Nowe treści

 

Ważne tematy
Lista zakupów
Nowe rośliny w katalogu
Zostań redaktorem!

Podziel się z nami swoim ogrodniczym doświadczeniem.
W nagrodę otrzymasz wybrane czasopismo.


Komentarze

ŚWIĘTA
Na czasie
ŚWIĘTA
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Tydzień 47, Sentencja nr:6
Kolumnowe odmiany iglaków trzeba szczelnie obwiązać sznurkiem a bardziej wrażliwe odmiany owinąć agrowłókniną, aby ciężar śniegu nie wyłamał gałązek.
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Tydzień 47, Sentencja nr:5
Opadające liście należy usówać również z niższych krzewów. W tym celu możemy użyć miotłograbi o miękkich, sprężystych zębach lub odkurzacza ogrodowego (elektrycznego lub spalinowego).
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Tydzień 47, Sentencja nr:4
Przykryjmy miejsca, gdzie we wrześniu lub październiku zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2–4-cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Tydzień 47, Sentencja nr:3
Po pierwszych przymrozkach, zanim ziemia w ogrodzie zamarznie, trzeba zabezpieczyć rośliny wrażliwe na mróz. Wokół bylin, które mogą przemarznąć pokryjmy glebę korą, liśćmi lub obornikiem (ściółkowanie zapobiega wahaniom temperatury w glebie i sprzyja utrzymaniu jej wilgotności). Rośliny można także okrywać gałązkami sosnowymi lub...
Tydzień 47, Sentencja nr:2
Tydzień 47, Sentencja nr:2
Rośliny ogrodowe można nawieźć nawozami fosforowymi i potasowymi. UWAGA! Jesienią nie powinno się stosować nawozów azotowych, gdyż przedłużają okres wegetacji roślin, co może stać się przyczyną ich zmarznięcia.
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Tydzień 47, Sentencja nr:1
Pod koronami drzew i krzewów warto rozprowadzić dojrzały kompost. Jest to uniwersalny nawóz do stosowania jesienią, można nim nawozić do końca listopada.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu