Logo
Logo

Nawożenie fosforem | Jak i kiedy to robić?

Nawożenie fosforem Fosfor bezpośrednio wpływa na prawidłowy rozwój systemu korzeniowego, jakość gleby, kwitnienie, owocowanie oraz tworzenie nasion. Ważne jest zasilenie roślin nawozami fosforowymi także wczesną jesienią, aby wzmocnić je przed zimą. Jak i kiedy zasilać rośliny fosforem?

Spis treści
Dlaczego warto nawozić rośliny ogrodowe fosforem? Skąd i jak rośliny czerpią fosfor? Jak pH gleby wpływa na pobieranie fosforu? Jakie są przyczyny i objawy braku fosforu? Jak i kiedy nawozić rośliny fosforem ?

Dlaczego warto nawozić rośliny ogrodowe fosforem?

Fosfor (P) jest kluczowym makroelementem w procesie powstawania i obiegu energii, budulcem ścian komórek, DNA oraz składnikiem wielu białek i enzymów. Wyróżnia się trzy główne tzw. okresy krytyczne, w których rośliny szczególnie mogą cierpieć z powodu braku odpowiedniej ilości przyswajalnych form fosforu:

1. Początek wegetacji, czyli wiosenny start wzrostu roślin
2. Czas kwitnienia oraz tworzenia i dojrzewania owoców.
3. Koniec wegetacji (koniec lata/początek jesieni) - rośliny potrzebują fosforu dla wzmocnienia systemu korzeniowego przed zimą.

Skąd i jak rośliny czerpią fosfor?

Rośliny uprawiane w gruncie, czerpią fosfor przede wszystkim z rozpuszczalnych w glebie związków nazywanych fosforanami. Kłopot w tym, że znaczna część fosforu obecnego w podłożu, zwykle łączy się z różnymi formami chemicznymi innych mikro i makroelementów (np. z magnezem, wapniem, żelazem, glinem), tworząc trudno rozpuszczalne i ciężko przyswajalne związki. Pierwiastek ten należy więc do składników trudno przyswajalnych, co jest wynikiem zależności chemicznych panujących w roztworze glebowym (odczyn pH) oraz z odpowiednią temperaturą (ok. 15 stopni Celsjusza) i wilgotnością, czyli możliwością rozpuszczania i lepszego pobierania form fosforu.

Jak pH gleby wpływa na pobieranie fosforu?

Większość gleb w Polsce ma odczyn kwaśny, co niestety źle wpływa na przyswajanie przez rośliny potrzebnego im fosforu. Warto wiedzieć, jaki odczyn pH gleby jest optymalny, aby rośliny jak najlepiej go pobrały i przyswajały. Dowiedz się, jak sprawdzić pH gleby!

Ważne! Najlepiej przyswajalne dla roślin formy fosforu występują w glebach o pH 6,5‑7,0. Odczyn pH poniżej 5,0 (kwaśny) powoduje, że powstają nierozpuszczalne, a więc trudno przyswajalne postaci chemiczne związków fosforowych. Podobnie, kiedy pH wzrośnie powyżej 7,0 (zasadowe), fosfor tworzy z jonami wapnia trudno rozpuszczalne sole, nieprzyswajalne dla roślin.

 
 

Powody i objawy niedoboru fosforu

Charakterystyczne i łatwe do zaobserwowania, podstawowe objawy niedoboru fosforu, to niewielkie rozmiary roślin oraz powstawanie na liściach fioletowo-czarnych, nekrotycznych, plam. Następnie liście się deformują, zwijają, zasychają i opadają. Jednak nawet w przypadku niedoborów fosforu, roślina będzie się rozwijać i zakwitnie, ale owoce mogą pojawić się w śladowych ilościach i będą kiepskiej jakości.

Niedobory (lub brak dostępności fosforu) najczęściej występują, gdy:
pH gleby jest zbyt wysokie – wyraźnie zasadowe (powyżej 7);
podłoże jest zbyt kwaśne (pH < 5) lub zbyt zasobne w inne składnik (np. żelazo i cynk), które utrudniają wchłanianie fosforu;
gleba jest nieprzepuszczalna i zbita i nieodpowiednio nawodniona.

Jak widać, odczyn pH gleby jest bardzo ważnym czynnikiem decydującym o przyswajalności fosforu i stanowi to częsty problem. Dostępność fosforu można poprawić, wpływając na zmianę pH gleby. W przypadku gdy w ogrodzie mamy np. glebę o zbyt wysokim pH (zasadowym), można ją lekko zakwasić poprzez użycie specjalnych preparatów i nawozów dostępnych w sprzedaży. Z kolei gleby zbyt kwaśne, można w czasie dwóch, trzech sezonów lekko odkwasić, stosując np. wapnowanie.

 
 

Jak i kiedy nawozić rośliny fosforem ?

Nawozy fosforowe są najbardziej potrzebne roślinom wiosną, gdy zaczynają rosnąć, dlatego mogły od razu z nich skorzystać, stosuje się je jesienią!

Dostarczenie roślinom optymalnej ilości przyswajalnych form fosforu wymaga regularnego zasilania odpowiednimi nawozami. W uprawach rolniczych i dużych gospodarstwach ogrodniczych stosuje się specjalne nawozy fosforowe w dużych opakowaniach (np. fosfat, superfosfat, polifoska, mączka fosforytowa). Nadają się one także do zasilania roślin w ogrodach przydomowych i na działkach w ROD, ale należy zwrócić uwagę na odpowiednią dawkę, aby nie zaszkodzić roślinom.

W sprzedaży można znaleźć obecnie wiele nawozów, dedykowanych do zasilania niemal każdej grupy roślin ogrodowych. W amatorskiej uprawie roślin (np. w ogrodach przydomowych), najkorzystniej zastosować specjalne nawozy mineralne (najczęściej rozpuszczalne w wodzie), przeznaczone do nawożenia roślin ozdobnych lub owocowych z dobraną i zbilansowaną zawartością potrzebnych składników (także fosforu).

Nawozy fosforowe występują także w formie proszku lub granulatów i w takim przypadku, po rozsypaniu nawozu wokół roślin, należy wymieszać go z wierzchnią warstwą gleby.

Ważne! Należy pamiętać, że dla większości roślin ogrodowych (drzewa i krzewy ozdobne), szczególnie ważne jest nawożenie fosforem (a także potasem), nie tylko na start i w trakcie sezonu, ale także wczesną jesienią (od drugiej połowy sierpnia do października). Dzięki temu, rośliny lepiej przygotują się do spoczynku zimowego, ponieważ fosfor wzmacnia system korzeniowy i poprawia mrozoodporność rośliny. Do nawożenia jesiennego można zastosować ogólnie dostępne w sprzedaży tzw. nawozy jesienne (np. do iglaków, do roślin ogrodowych itp.), które nie zawierają już azotu, a jedynie zwiększone dawki fosforu i potasu.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: NewAfrica/Depisitphotos

Autor
Nawożenie fosforem | Jak i kiedy to robić?
Nawożenie fosforem | Jak i kiedy to robić?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla ZO.

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-pielegnacja_nawozenie_roslin
NAJNOWSZE TREŚCI