Co robić jesienią w ogrodzie? | Lista prac do zrobienia

Jesień w ogrodzie - co robić fot. pasja1000 - Pixabay

Jesień to bardzo pracowity okres dla ogrodnika. Na ten czas przypadają zbiory warzyw i owoców. Jest to również najlepsza pora na sadzenie i rozmnażanie roślin. Mało tego - z drzew sypią się liście, które trzeba zgrabić, a zbliżające się chłody sprawiają, że musimy zabezpieczyć rośliny przed mrozem. We wrześniu i październiku, a nawet w listopadzie zdarzają się jednak słoneczne dni, które warto spędzić w ogrodzie nie tylko na pracy.

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
78
Spis treści
Zbieraj plony Sadź i przesadzaj rośliny Wykopuj i chowaj na zimę Ochroń rośliny przed mrozem Wykorzystaj liście Pielęgnuj trawnik

JESIEŃ W OGRODZIE
CO ROBIĆ?

Zbieraj plony

We wrześniu przeprowadza się zbiór większości warzyw korzeniowych, kapusty, ziół i owoców (m.in. jabłek i gruszek). Możemy wreszcie nacieszyć się plonami, które są ukoronowaniem naszej całorocznej pracy w sadzie i w warzywniku. Z części warzyw i owoców zrobimy przetwory, a pozostałe trzeba będzie przechować przez kilka miesięcy lub zamrozić.

Sadź i przesadzaj rośliny

Jesień to pora sadzenia drzew i krzewów. Przed końcem września przesadzamy iglaki, a w październiku - krzewy i drzewa liściaste. Wrzesień to odpowiedni czas na zasadzenie żywopłotu. Od połowy września do połowy października sadzimy krzewy róż z odkrytym systemem korzeniowym.

W połowie miesiąca możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (cebulic, hiacyntów, szafirków, śniedków, śnieżyc, śnieżyczek i tulipanów). Cebule wysadzane do gleby powinny być duże i zdrowe. Zagwarantuje to pojawienie się wiosną przepięknych kwiatów. Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Na początku września sadzimy rośliny dwuletnie (bratki, dzwonki ogrodowe, fiołki rogate, goździki brodate, laki, malwy, naparstnice purpurowe, niezapominajki, stokrotki), aby zdążyły się dobrze ukorzenić przed nadejściem zimy. Sadzenie z bryłą ziemi zapewni lepsze przyjęcie się roślin.

Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych jest jesień (od pierwszych dni października do pierwszych przymrozków). Przed nastaniem zimy drzewka zdążą zregenerować uszkodzony system korzeniowy. Gatunki wrażliwe na mrozy (brzoskwinie i morele) sadzimy na wiosnę.

Wykopuj i chowaj na zimę

Pod koniec września z ogrodu wykopujemy rośliny cebulowe, bulwiaste i kłączowe, które nie zimują w gruncie (begonie bulwiaste, dalie - wykopujemy, gdy przymrozki zważą część nadziemną rośliny, galtonie, ismeny, kanny, krokosmie, mieczyki - podczas wykopywania ich liście ścinamy na wysokości kilku centymetrów ponad bulwą, tygrysówki). Wykopane bulwy, cebule i kłącza należy przechowywać w przewiewnym, ciepłym miejscu, a po przeschnięciu trzymać w suchym pomieszczeniu, w temperaturze ok. 10°C.

Fot. iBulb, valenciamarkyv69, monicore, congerdesign, Alicja, cocoparisienne/Pixabay

Ochroń rośliny przed mrozem

Rośliny wrażliwe na mróz zabezpieczamy przed zimą zanim ziemia zamarznie, po pierwszych przymrozkach. Byliny, które mogą przemarznąć można zabezpieczyć poprzez ściółkowanie gleby korą lub liśćmi. Rośliny okrywa się także stroiszem - gałązkami sosnowymi lub świerkowymi.

Krzewy nie w pełni odporne na mróz można osłonić agrowłókniną, która chroni przed przymrozkami, a także zapobiega wysuszaniu roślin przez wiatr; przepuszcza powietrze i prawie nie nagrzewa się na słońcu. Tradycyjne okrycia roślin to maty słomiane lub wiklinowe (polecane do osłaniania także pni drzew). Można użyć także tektury falistej.

Niektóre krzewy (hortensje, róże, powojniki, młode egzemplarze klonów palmowych i budleje) warto chronić przed mrozem przez tzw. kopczykowanie (obsypywanie nasady rośliny ziemią, liśćmi, korą lub trocinami do wysokości 20-40 cm). Nawet jeśli ostra zima przemrozi pędy, na wiosnę gałęzie odbiją. Pędy roślin pnących, które są wrażliwe na mróz, należy położyć delikatnie na ziemi i obsypać warstwą ziemi lub piasku. Należy także przykryć miejsca, gdzie zostały posadzone cebulki roślin kwitnących wiosną. Najlepsza do tego celu będzie kora lub torf (warstwa grubości 2-4 cm), gałązki świerkowe, suche liście lub słoma.

Rośliny zimujące na tarasie też trzeba odpowiednio zabezpieczyć. Najlepiej umieścić donicę w glebie i usypać wokół niej kopczyk z ziemi. Jeśli nie ma takiej możliwości, można owinąć donicę słomą lub tekturą falistą i umieścić w drewnianej skrzyni bądź w kartonowym pudle wypełnionym korą, suchymi liśćmi albo nawet gazetami czy kawałkami styropianu. Aby zapewnić roślinie izolację od zimnej posadzki, donicę należy postawić na grubych deskach lub styropianie.

Wykorzystaj liście

Jesień w ogrodzie dla wielu ogrodników bywa najbardziej znienawidzoną porą roku, kojarzącą się z ciągłym grabieniem i paleniem liści. Jest ich zwykle tak dużo, że chcemy się ich pozbyć jak najszybciej! Warto jednak wykorzystać je do produkcji kompostu.

Pielęgnuj trawnik

Początek jesieni nie zwalnia nas z obowiązku koszenia trawników. Kosimy go aż do połowy października. Ostrze kosiarki trzeba nastawić tak, by źdźbła traw nie były krótsze niż 5 cm. Skoszoną trawę bardzo dokładnie wygrabiamy z powierzchni trawnika. Regularnie grabimy także liście opadające na trawnik. W przeciwnym razie pod zalegającą warstwą (trawy lub liści) darń będzie gniła. Przed zimą warto wykonać aerację, czyli napowietrzanie trawnika.

Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie tytułowe: pasja1000, HeungSoon / Pixabay

KALENDARZ OGRODNIKA


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Płyn na kuny – 500 ml | Target
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
Miedzian 50 WP, zwalcza choroby owoców – 100 g
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
Obserwuj
Autor
Redakcja portalu Redakcja portalu

Redakcja ZielonyOgrodek.pl to zespół ogrodników i projektantów, który dzieli się z wami swoją praktyczną wiedzą i pomysłami na ogród. 

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Darmowy program
Projektowanie Ogrodu
wypróbuj online
Projektowanie ogrodu
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści