Jak wzmocnić rośliny ogrodowe przed zimą?
Wrzesień to doskonały moment na zastosowanie nawozów sztucznych – tzw. jesiennych. Mają one odpowiedni skład i pomagają roślinom przygotować się do nadchodzącej zimy. Odpowiednio nawożone, będą odporne na mrozy i bezpiecznie przezimują, by na wiosnę rozpocząć wegetację w nowym sezonie. Jesienią możemy nawozić wszystkie rośliny w ogrodzie – t.j. warzywa, zioła, drzewa i krzewy owocowe, byliny, iglaki, a nawet trawnik.
Czym nawozić pod koniec sezonu?
Specjalne jesienne nawozy wieloskładnikowe zawierają dużo fosforu (P) i potasu (K) – pierwiastków niezbędnych do rozwoju systemu korzeniowego, drewnienia pędów i zapewniających większą odporność na mróz, szkodniki i choroby) oraz miedź (Cu), bor (Br), żelazo (Fe), mangan (Mn) i wiele innych mikroelementów, które wzmacniają rośliny przed zimą i będą niezbędne wiosną!
Azot (N), choć niezbędny na wiosnę, to jesienią powoduje nadmierny i zbyt szybki wzrost, utrudniając wejście w stan spoczynku, co osłabia rośliny, czyniąc je podatnymi na choroby i szkodniki. Ponadto, gdy jest stosowany jesienią, bywa wypłukiwany do głębszych warstw gleby wraz z obfitymi opadami, przez co staje się niedostępny dla roślin. Dlatego też, w jesiennych nawozach występuje go niewiele, lub nie ma go wcale!
Jesienne nawożenie gleby wzmocni rośliny i pomoże im odpowiednio przygotować się do zimy oraz umożliwi lepszy start w kolejnym sezonie. Pamiętaj, że nawozy mineralne (sztuczne) stosuje się tylko jako uzupełnienie nawożenia organicznego (naturalnego)! |
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Jak i kiedy stosować nawozy?
Nie stosuj nawozów chemicznych bez potrzeby! Stosuj tylko wtedy, gdy są potrzebne! Sprawdzisz to, oddając próbkę gleby do analizy fizyko-chemicznej w Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej na zawartość makro i mikroelementów. Wyniki analizy pozwolą opracować szczegółowe nawożenie jedynie tymi pierwiastki których brakuje w glebie.
Znając niedobory, łatwo można je uzupełnić odpowiednimi nawozami – np.: azot – saletrą amonową (wiosną), fosfor – superfosfatem, a potas – saletrą potasową. Stosuj nawozy zgodnie z instrukcją producenta, aby składniki mineralne zostały jak najlepiej przyswajane przez rośliny. Pełne informacje o stosowaniu i dawkowaniu nawozów mineralnych znajdują się na każdym opakowaniu.
Źródło: Jesienne porady ogrodowe, magazyn Budujemy Dom 9/2017, tekst: Paweł Romanowski, zdjęcie tytułowe: singkham/Fotolia |