Logo
Logo

Zimowanie traw ozdobnych | Jak ochronić je przed mrozem?

Trawy ozdobne to jedna z najpiękniejszych grup roślin, wykorzystywana w ogrodach niezależnie od obranego stylu. Wiele gatunków pochodzi z rejonów o cieplejszym klimacie i w polskich warunkach może przemarzać. Dowiedz się jak je odpowiednio zabezpieczyć na zimę.

Spis treści
Wrażliwe gatunki traw Sadzenie i pielęgnacja Ochrona przed mrozem – osłony

Które trawy ozdobne należy osłonić?

Trawy ozdobne najczęściej pochodzą z obszarów o łagodniejszym klimacie, np. z Japonii i Chin. W Polsce są narażone na mróz oraz częste zmiany pogody w miesiącach zimowych. Do popularnych, wrażliwych na mrozy gatunków, które należy osłonić przed nadejściem zimy należy: 

Ekologiczna rewolucja w walce z chwastami? Naturalnie! Oto skuteczny herbicyd bez glifosatu
Przeczytaj także
Ekologiczna rewolucja w walce z chwastami? Naturalnie! Oto skuteczny herbicyd bez glifosatu

Gdzie sadzić i jak pielęgnować trawy ozdobne?
Zadbane rośliny bezpiecznie przezimują

Stanowisko
Trawy należy sadzić w miejscach słonecznych, ciepłych i zacisznych. Wskazane są wystawy południowe i zachodnie. Trzeba natomiast unikać wystawy wschodniej narażonej na występowanie mroźnych, wysuszających wiatrów.

Wilgotność gleby
Trawy uprawia się w glebie umiarkowanie wilgotnej. Sadzenie w suchym, piaszczystym podłożu lub jeszcze gorzej – w glebie podmokłej, która zmniejsza mrozoodporność roślin.

Przycinanie
Jesienne cięcie liści i owocostanów osłabi roślinę i może pobudzić ją do wypuszczania nowych pędów (które szybko przemarzną). Cięcie traw najlepiej przeprowadzić wiosną.

Nawożenie
Jesienią zieleni nie powinno się nawozić, w szczególności nawozami zawierającymi znaczną zawartość azotu. Poprzez niewłaściwe dokarmianie roślina ciągle będzie rozwijała się i zbyt późno przejdzie w stan spoczynku.

Trawy ozdobne zimą, fot. suskenko - Freeimages
Fot. suskenko/Freeimages

Co zrobić, aby trawy ozdobne przetrwały mrozy?
Stosowanie osłon i ściółki na zimę

Powyższe działania profilaktycznie to dopiero pierwszy krok w ochronie cennych gatunków. Drugim jest stosowanie ściółki i osłon. Zabezpieczanie powinno się wykonywać w umiarkowanie ciepłe, bezdeszczowe dni. Nie można śpieszyć, lepiej z tym poczekać do pierwszych przymrozków. W przeciwnym wypadku ściółka ochronna może być zasiedlona przez szkodniki (np. myszy).

Osłony
Gatunki traw, które są bardziej wrażliwe na mrozy zaleca się osłaniać. Zanim jednak użyjemy osłon watro je dobrze ścisnąć sznurem. Osłonami mogą być: słoma, juta lub biała agrowłóknina. Mniej wrażliwe gatunki mogą swobodnie zimować bez osłony.

Ściółka
Wokół podstawy rośliny trzeba wyłożyć grubą warstwę (ok. 20 cm) ściółki okrywającej. To ochroni korzenie przed przemarznięciem. Dobrym materiałem są trociny, kora, igliwie oraz suchy torf.

Zaplatanie traw
Zabieg związywania, czy też zaplatania traw jest postrzegany głównie jako czynność upiększająca te rośliny w czasie zimy, a jedynie przy okazji stanowi dodatkową ochronę przed mrozem. Związane ze sobą źdźbła traw tworzą bowiem przestrzeń-domek, która chroni środek rozety trawy (czyli najważniejszą jej część) przed mrozem.

Make Your Life Greener / YouTube


Trawy ozdobne, którym zapewni się odpowiednie warunki i osłoni w odpowiednim czasie, mają duże szanse na przetrwanie mrozów. Wiosną – po zdjęciu osłon – będzie można je przyciąć. Wkrótce wypuszczą nowe pędy i znów będą zdobić ogród.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcia tytułowe: MonikaP, luctheo/Pixabay, iVerde, Andrew Brockhurst/Freeimages

Autor
Zimowanie traw ozdobnych | Jak ochronić je przed mrozem?
Zimowanie traw ozdobnych | Jak ochronić je przed mrozem?
Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych. Dawniej zakładał ogrody i produkował zieleń, dziś pisze o...ogrodach i produkcji zieleni. Tata na (prawie) cały etat. W ogrodzie uwielbia naturalność i dzikość. Popularyzuje ekologiczne metody pielęgnacji wszędzie tam, gdzie jest to możliwe. Zwolennik Zero Waste w domu i w ogrodzie.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (12)