Logo
Logo

Trawa pampasowa: jak pielęgnować jesienią, zimą i wczesną wiosną?

Pytanie czytelnika: Na wiosnę posadziłam trawy pampasowe. Pięknie rosły przez cały sezon, ale teraz chciałabym zadbać o nie na zimę, aby nie przemarzły. Czy powinnam je przed zimą obciąć i otulić rośliny włókniną? Kiedy ponownie zająć się trawami wiosną?

Spis treści
Jak zabezpieczyć trawę pampasową przed mrozem? Co robić zimą? Co zrobić z trawą pampasową po zimie?

Jak dbać o trawę pampasową jesienią i zimą?

Posadzone przez Panią gatunki traw zimują w naszym klimacie, jednak są wrażliwe na mrozy (szczególnie trawa pampasowa). Jedną z istotniejszych zalet traw ozdobnych jest ich atrakcyjność podczas sezonu jesienno-zimowego. Od końca lata aż do października cieszą oko złocisto żółte kępy liści i zaschnięte pędy kwiatostanowe, które następnie oszronione zimą zmieniają kolor na srebrzystobiały.

Jesienią należy związać źdźbła trawy pampasowej sznurkiem i okryć je słomą lub białą agrowłókniną. Nasady wrażliwszych podstaw pędów wymagają okrycia gałązkami sosny lub świerka, a ziemia (i korzenie pod nią) podsypania korą lub torfem.

Podlewane / YouTube


 

Zimą regularne sprawdzanie osłon trawy pampasowej jest niezwykle ważne. Osłony mogą być narażone na uszkodzenia spowodowane przez silny wiatr, ciężar śniegu czy dziką zwierzynę. W razie potrzeby, osłony należy poprawić lub wymienić, aby zapewnić trawie pampasowej optymalne warunki do przetrwania zimy. To proste działanie może znacząco wpłynąć na zdrowie i wygląd rośliny w kolejnym sezonie.

Jak dbać o trawę pampasową wczesną wiosną?

Wiosną w marcu-kwietniu (gdy minie już ryzyko największych mrozów) usuwa się osłony i wycina przemarznięte, obumarłe liście, a pozostawia te które są zielone. Roślina zacznie wypuszczać nowe pędy.

► Zobacz, jakie trawy ozdobne sadzić w ogrodzie

Zdjęcia: Sheila Shafer-Roberson/Pixabay

Autor
Trawa pampasowa: jak pielęgnować jesienią, zimą i wczesną wiosną?
Trawa pampasowa: jak pielęgnować jesienią, zimą i wczesną wiosną?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (2)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl