Logo
Logo

Kiedy przesadzać trawy ozdobne? Odpowiedni termin to połowa sukcesu

Trawy ozdobne są nieodłącznym elementem nowoczesnych ogrodów. Ich różnorodność form, kolorów i tekstur sprawia, że są one chętnie wykorzystywane przez projektantów krajobrazu oraz amatorów ogrodnictwa. Jednak, aby trawy ozdobne mogły cieszyć oko przez długie lata, ważne jest nie tylko ich odpowiednie sadzenie i pielęgnacja, ale również umiejętne przesadzanie, gdy nadejdzie taka potrzeba. Właściwy moment przesadzenia traw ozdobnych jest kluczowy dla ich zdrowego wzrostu i estetycznego wyglądu. W tym artykule dowiesz się, kiedy i jak przesadzać trawy ozdobne, aby Twój ogród zawsze prezentował się wyjątkowo.

Dlaczego przesadzanie traw ozdobnych jest ważne?

Przesadzanie traw ozdobnych ma kilka istotnych celów. Po pierwsze, pozwala na odświeżenie i odmłodzenie roślin, które z czasem mogą tracić swoją dekoracyjność. Po drugie, zapobiega zbytniemu zagęszczeniu kępy, co może prowadzić do słabszego wzrostu, a nawet chorób.

Należy też wspomnieć, że przesadzanie to doskonała okazja do rozmnożenia traw. Uzyskanie z nich nowych sadzonek jest wyjątkowo łatwe.

Ostatnią rzeczą, o której czasem zapominamy jest oczywiście to, że przesadzanie roślin umożliwia zmianę aranżacji ogrodu i dostosowanie go do zmieniających się upodobań.

 

Kiedy przesadzać trawy ozdobne?

Wybór odpowiedniego terminu przesadzania traw ozdobnych jest kluczowy dla ich zdrowego wzrostu i bujnego rozwoju. Odpowiednie planowanie tego procesu pozwala na maksymalizację korzyści z przesadzania, minimalizując jednocześnie ryzyko stresu dla roślin. Oto bardziej szczegółowe spojrzenie na najlepsze pory roku do przesadzania traw ozdobnych:

Wiosna – dla tych, którzy chcą zacząć wraz z sezonem

Wczesna wiosna jest idealnym czasem na przesadzanie traw ozdobnych z kilku powodów:

 1. Dostępność wody: Wiosenne deszcze naturalnie nawadniają glebę, co jest korzystne dla nowo przesadzonych traw.
 2. Temperatura: Temperatury wiosenne, choć mogą mieć duże wahania, są z reguły wyższe niż jesienne co sprawia, że rośliny łatwiej się regenerują po przesadzaniu.
 3. Łatwiejsze planowanie nasadzeń: Wiosną łatwiej jest przewidzieć, jak ogród będzie wyglądać w pełni wegetacji i zaplanować, gdzie przesadzić trawy – jest mniejsze ryzyko niespodzianek, które mogą pojawić się po zimie i zmienić nasze założenia kompozycyjne.

Jesień – spokojne przygotowania na kolejny rok

Jesień to kolejna doskonała pora na sadzenie roślin i ich przesadzanie. Trawy ozdobne przesadzane w październiku lub listopadzie mają dzięki temu zapewnionych kilka ważnych aspektów, takich jak:

 1. Mniejszy stres roślinny: Przesadzanie po zakończeniu sezonu wegetacyjnego pozwala trawom na spokojne zakorzenienie się przed zimą. Jesienne temperatury są też mniej stresujące dla traw, co sprzyja ich przyjmowaniu się w nowym miejscu.
 2. Stabilne warunki pogodowe: Jesienne warunki często charakteryzują się większą stabilnością niż wiosenne.
 3. Dobra wilgotność gleby: Jesienne deszcze pomagają utrzymać odpowiednią wilgotność gleby, co jest korzystne dla nowo przesadzonych traw.

Jakie jeszcze czynniki wpływają na wybór terminu?

Wybór terminu przesadzania traw ozdobnych zależy od jeszcze kilku istotnych czynników. Różne gatunki traw wymagają przesadzania w różnych porach roku – na przykład trawy kwitnące wcześniej w ciągu roku najlepiej przesadzać jesienią, a te, które kwitną później wiosną.

Przed przesadzaniem dużych traw, takich jak miskanty, należy je przyciąć. To sprawia, że cały proces jest znacznie łatwiejszy – w praktyce ogranicza się do pracy z bryłą korzeniową rośliny.

Ważny jest także stan zdrowia rośliny; przed przesadzaniem należy upewnić się, że trawa nie wykazuje oznak chorób lub szkodników. Zdrowe rośliny mają znacznie większe szanse na szybkie zakorzenienie się i bujny wzrost w nowym miejscu.

Proces przesadzania krok po kroku

Przesadzanie i sadzenie traw ozdobnych to proces, który wymaga staranności i odpowiedniej techniki, aby zapewnić roślinom najlepsze warunki do wzrostu. Poniżej przedstawiamy krok po kroku, jak prawidłowo przeprowadzić ten ważny etap pielęgnacji ogrodu, począwszy od przygotowania miejsca docelowego, aż po właściwe sadzenie i pielęgnację traw.

 1. Przygotowanie miejsca docelowego: Przed przesadzeniem trawy, przygotuj miejsce, usuwając chwasty i kamienie, oraz poprawiając strukturę gleby.
 2. Wykopanie trawy: Użyj ostrego szpadla, aby wykopać kępę trawy, starając się nie uszkodzić korzeni.
 3. Podział kępy: Podziel kępę na mniejsze części, każda z kilkoma zdrowymi pędami i korzeniami.
 4. Sadzenie: Wykop dołek o odpowiedniej głębokości, umieść w nim trawę i uzupełnij ziemią, lekko ją ubijając. Roślina powinna znaleźć się na takiej samej wysokości, na jakiej rosła w poprzednim miejscu.
 5. Podlewanie i pielęgnacja: Po przesadzeniu regularnie podlewaj trawę, utrzymując glebę lekko wilgotną. Pierwsze nawożenie wykonaj dopiero po 1,5-2 miesiącach od posadzenia.

Film poradnikowy o przesadzaniu trawy ozdobnej – miskanta

Szczupły Inaczej / Youtube

 

Przesadzanie traw ozdobnych to ważny element ich pielęgnacji. Wybierając odpowiedni czas i stosując się do zaleceń dotyczących procesu przesadzania, możesz znacząco wpłynąć na zdrowie i wygląd Twoich traw.

 

Tekst: ZO, zdjęcie tytułowe: p a t r i c k, Milan, goami / AdobeStock

Autor
Kiedy przesadzać trawy ozdobne? Odpowiedni termin to połowa sukcesu
Kiedy przesadzać trawy ozdobne? Odpowiedni termin to połowa sukcesu
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
Więcej na ten temat
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl