Logo
Logo

Przycinanie traw ozdobnych – jak i kiedy to robić, by im nie zaszkodzić? Tych zasad musisz przestrzegać

Czy wiesz, że odpowiednie przycinanie traw ozdobnych może sprawić, że twoje rośliny będą zdrowsze i piękniejsze? Dowiedz się, jak to zrobić krok po kroku, unikając typowych błędów. Odkryj tajemnice pielęgnacji traw, które odmienią twój ogród!

Streszczenie artykułu
Przycinanie traw ozdobnych przed sezonem wegetacyjnym, najlepiej od połowy marca, jest kluczowe dla ich zdrowia i urody. Odpowiedni moment zależy od warunków pogodowych i pojawienia się młodych pędów. Wrażliwe gatunki, jak rozplenice czy ostnice, przycinaj później, by uniknąć przemarznięcia. Po przycięciu trawy wymagają nawadniania, wspomagającego regenerację. Używaj ostrych narzędzi, przycinając nie głębiej niż 10 cm nad ziemią, aby nie uszkodzić młodych pędów. Niektóre gatunki, jak turzyce czy kostrzewa sina, nie wymagają przycinania, wystarczy je oczyścić i wyczesać. Regularne przycinanie poprawia wygląd traw i wspiera ich zdrowy rozwój.
Spis treści
Jak pielęgnować trawy ozdobne po zimie? Kiedy przycinać? Jak przycinać trawy ozdobne? Nie popełniaj tych błędów! Czy wszystkie trawy ozdobne się przycina? FILM: 6 zasad cięcia TRAW OZDOBNYCH po zimie. Jak przygotować trawy ozdobne do wiosny?

Jak i kiedy przyciąć trawy ozdobne, by wiosną rozkwitły w pełnej krasie?

Czas zabrać trawy na coroczne strzyżenie, by ustąpić miejsca pierwszym młodym źdźbłom. Cięcie traw przeprowadzaj przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego. Sprawdź, jak to zrobić bez błędów!

Ciąć można już od połowy marca, ale jeśli zima trwa dłużej, można przełożyć cięcie, aż będą do tego lepsze warunki. Gdy środek kępy trawy zaczyna nabierać żywych kolorów i pojawiają się młodziutkie pędy, to jest to dobry moment na cięcie. Trawy najmniej odporne na niskie temperatury (np. rozplenice, ostnice, niektóre turzyce) najlepiej ciąć w ostatniej kolejności (np. w kwietniu), aby nie odsłaniać ich i nie narażać na ewentualne przemarznięcie. Dobrze jest również pamiętać o regularnym nawadnianiu traw po przycięciu, aby wspomóc je w regeneracji.

Jak przycinać trawy krok po kroku?

Pamiętaj, że regularne przycinanie traw ozdobnych nie tylko poprawia ich wygląd, ale także wspomaga zdrowy wzrost i rozwój. Do cięcia używamy ostrych sekatorów, nożyc ręcznych i elektrycznych (w przypadku większych traw o grubszych źdźbłach), a także różnego rodzaju pił.

 1. Jedną ręką zbieramy wszystkie źdźbła w pęk, a drugą równo ścinamy trawę poniżej, na odpowiedniej wysokości.
 2. Skracamy nie więcej niż około 10 cm nad ziemią, bo zbyt mocne cięcie może uszkodzić pierwsze młode pędy.
 3. W przypadku wysokich traw, przed cięciem związujemy je w snopki i dopiero tniemy – dzięki temu łatwiej będzie też zebrać ścięte źdźbła.
 4. Do cięcia starszych, szerokich kęp wysokich trawach potrzebne są zwykle dwie osoby – takie okazy przycinamy wyżej – około 20 cm nad ziemią.

Uwaga! Tych traw nie przycinajmy!

Gatunki nie osiągające dużych rozmiarów i zimozielone, zwykle nie potrzebują przycinania. Są to np. bardzo dekoracyjne turzyce (Carex), kostrzewa sina (Festuca glauca) i kostrzewa niedźwiedzia (Festuca gautieri). Wystarczy je oczyścić (wyczesać) oraz ewentualnie przyciąć zaschnięte końcówki. Do wyczesywania traw można używać np. drucianych grabi, różnego rodzaju metalowych grzebieni (np. do czesania zwierząt).

FILM: 6 zasad ścinania TRAW OZDOBNYCH po zimie. Jak przygotować trawy ozdobne do wiosny?

Make Your Life Greener / Youtube


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Vladdon/Depositphotos oraz klickblick/Pixabay

FAQ Pytania i odpowiedzi
 • Kiedy najlepiej przyciąć trawy ozdobne?

  Przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego, od połowy marca, dostosowując się do warunków pogodowych.
 • Jak rozpoznać, że nadszedł czas na przycinanie traw?

  Gdy w środku kępy trawy zaczynają pojawiać się młode pędy.
 • Czy wszystkie trawy ozdobne należy przycinać w tym samym czasie?

  Nie, trawy mniej odporne na niskie temperatury, jak rozplenice czy ostnice, przycinaj w ostatniej kolejności.
 • Jakie narzędzia są najlepsze do przycinania traw ozdobnych?

  Ostre sekatory, nożyce ręczne i elektryczne, a dla większych traw także różnego rodzaju piły.
 • Jak głęboko należy przycinać trawy?

  Nie więcej niż około 10 cm nad ziemią, aby nie uszkodzić pierwszych młodych pędów.
 • Czy istnieją trawy, których nie należy przycinać?

  Tak, gatunki nie osiągające dużych rozmiarów i zimozielone, jak turzyce czy kostrzewa sina, zazwyczaj nie wymagają przycinania.
 • Jak dbać o trawy po przycięciu?

  Ważne jest regularne nawadnianie traw, aby wspomóc je w regeneracji.
 • Czytaj więcej Czytaj mniej
Autor
Przycinanie traw ozdobnych – jak i kiedy to robić, by im nie zaszkodzić? Tych zasad musisz przestrzegać
Przycinanie traw ozdobnych – jak i kiedy to robić, by im nie zaszkodzić? Tych zasad musisz przestrzegać
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z nami współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl