Jesienne cięcie bylin i traw | Czy zawsze jest konieczne? Czy może zaszkodzić roślinom?

Jesienne cięcie bylin i traw

Każdy ogrodnik staje przed dylematem: przyciąć czy nie przyciąć trawy ozdobne i byliny jesienią? Te rośliny, które zdobią nasze ogrody, przechodzą przez specyficzny cykl życia, a ich pielęgnacja w chłodniejszych miesiącach może wpłynąć na ich zdrowie i urodę w nadchodzącym sezonie. Czy warto sięgnąć po nożyce? Jakie są korzyści, a jakie ryzyko?

Anna Skorupska z kanału Make Your Life Greener prezentuje praktyczny poradnik jesiennego przycinania traw ozdobnych i bylin, który rozwieje Twoje wątpliwości. Zobaczcie FILM! 

Posłuchaj
00:00
17
Make Your Life Greener / YouTube


Trawy ozdobne i byliny – cykl życia w ogrodzie

Każdy ogrodnik wie, że trawy ozdobne i byliny mają swój specyficzny cykl życia. W zimie wydają się suche i nieciekawe, ale z nadejściem wiosny ożywają, odbijając z ziemi i rozpoczynając nowy etap wzrostu. Wielu z nas zastanawia się, czy i kiedy przycinać te rośliny, zwłaszcza gdy ich kwiatostany sterczą przez całą jesień i zimę.

Czy jesienią przycinamy trawy ozdobne i byliny?

Jesienne przycinanie traw ozdobnych i bylin ma kilka zalet. Po pierwsze, względy estetyczne. Jeśli nie chcemy, aby suche pędy i kwiatostany rzucały cień na nasze rabaty, warto je przyciąć. Dodatkowo, przycinając rośliny jesienią, oszczędzamy sobie pracy wiosną. Innym powodem jest pozyskiwanie nasion – możemy je zebrać, przechować i wykorzystać w przyszłym roku, wymienić się nimi z innymi ogrodnikami lub podarować komuś, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z ogrodnictwem.

Korzyści dla przyrody

Jednak nie wszystko jest takie proste. Jeśli jesteśmy świadomymi ogrodnikami i dbamy o przyrodę, powinniśmy zastanowić się dwa razy przed przycinaniem. Suche części roślin, takie jak liście czy pędy, stanowią schronienie dla wielu owadów. Ponadto nasiona bylin są cennym źródłem pożywienia dla ptaków w okresie jesieni i zimy.

Ryzyko dla roślin

Jesienne przycinanie roślin niesie ze sobą pewne ryzyko. Gdy przycinamy kwiatostan, który jest pusty w środku, ułatwiamy dostęp wody do systemu korzeniowego. Woda gromadząca się w środku może zamarznąć podczas przymrozków, co prowadzi do pęknięcia bryły korzeniowej. W efekcie ryzyko wymarznięcia rośliny znacznie wzrasta.

Ciąć czy nie ciąć jesienią? Decyzja należy do Ciebie

Wyobraź sobie ciepły, słoneczny dzień pod koniec stycznia. Chciałbyś wyjść na zewnątrz i zająć się ogrodem, ale... nie ma co robić, bo wszystko zostało przycięte jesienią. Z drugiej strony, jeśli zostawisz trawy i byliny na zimę, czeka Cię trochę pracy wiosną. Decyzja, czy przyciąć rośliny jesienią, czy też poczekać do wiosny, zależy wyłącznie od Ciebie.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl na podstawie filmu Make Your Life Greener, zdjęcie tytułowe: kolaż – Наталья Дорожкина / Adobe Stock

Obserwuj
Autor
Make Your Life Greener Make Your Life Greener

Anna Skorupska jest architektem krajobrazu. Swoją pasją i wiedzą chętnie dzieli się na kanale YouTube.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści