Jesienne cięcie bylin i traw | Czy zawsze jest konieczne? Czy może zaszkodzić roślinom?

Jesienne cięcie bylin i traw

Każdy ogrodnik staje przed dylematem: przyciąć czy nie przyciąć trawy ozdobne i byliny jesienią? Te rośliny, które zdobią nasze ogrody, przechodzą przez specyficzny cykl życia, a ich pielęgnacja w chłodniejszych miesiącach może wpłynąć na ich zdrowie i urodę w nadchodzącym sezonie. Czy warto sięgnąć po nożyce? Jakie są korzyści, a jakie ryzyko?

Anna Skorupska z kanału Make Your Life Greener prezentuje praktyczny poradnik jesiennego przycinania traw ozdobnych i bylin, który rozwieje Twoje wątpliwości. Zobaczcie FILM! 

Posłuchaj
00:00
Najnowszy numer
Gardeners' World - Edycja Polska Gardeners' World - Edycja Polska
przejrzyj
Gardeners' World - Edycja Polska
17
Make Your Life Greener / YouTube


Trawy ozdobne i byliny – cykl życia w ogrodzie

Każdy ogrodnik wie, że trawy ozdobne i byliny mają swój specyficzny cykl życia. W zimie wydają się suche i nieciekawe, ale z nadejściem wiosny ożywają, odbijając z ziemi i rozpoczynając nowy etap wzrostu. Wielu z nas zastanawia się, czy i kiedy przycinać te rośliny, zwłaszcza gdy ich kwiatostany sterczą przez całą jesień i zimę.

Czy jesienią przycinamy trawy ozdobne i byliny?

Jesienne przycinanie traw ozdobnych i bylin ma kilka zalet. Po pierwsze, względy estetyczne. Jeśli nie chcemy, aby suche pędy i kwiatostany rzucały cień na nasze rabaty, warto je przyciąć. Dodatkowo, przycinając rośliny jesienią, oszczędzamy sobie pracy wiosną. Innym powodem jest pozyskiwanie nasion – możemy je zebrać, przechować i wykorzystać w przyszłym roku, wymienić się nimi z innymi ogrodnikami lub podarować komuś, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z ogrodnictwem.

Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści

Korzyści dla przyrody

Jednak nie wszystko jest takie proste. Jeśli jesteśmy świadomymi ogrodnikami i dbamy o przyrodę, powinniśmy zastanowić się dwa razy przed przycinaniem. Suche części roślin, takie jak liście czy pędy, stanowią schronienie dla wielu owadów. Ponadto nasiona bylin są cennym źródłem pożywienia dla ptaków w okresie jesieni i zimy.

Ryzyko dla roślin

Jesienne przycinanie roślin niesie ze sobą pewne ryzyko. Gdy przycinamy kwiatostan, który jest pusty w środku, ułatwiamy dostęp wody do systemu korzeniowego. Woda gromadząca się w środku może zamarznąć podczas przymrozków, co prowadzi do pęknięcia bryły korzeniowej. W efekcie ryzyko wymarznięcia rośliny znacznie wzrasta.

Ciąć czy nie ciąć jesienią? Decyzja należy do Ciebie

Wyobraź sobie ciepły, słoneczny dzień pod koniec stycznia. Chciałbyś wyjść na zewnątrz i zająć się ogrodem, ale... nie ma co robić, bo wszystko zostało przycięte jesienią. Z drugiej strony, jeśli zostawisz trawy i byliny na zimę, czeka Cię trochę pracy wiosną. Decyzja, czy przyciąć rośliny jesienią, czy też poczekać do wiosny, zależy wyłącznie od Ciebie.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl na podstawie filmu Make Your Life Greener, zdjęcie tytułowe: kolaż – Наталья Дорожкина / Adobe Stock


Dziękujemy, że przeczytałaś/eś artykuł do końca. Bądź na bieżąco i zapisz się do newslettera. Zajrzyj do naszego sklepu internetowego, dołącz do dyskusji na forum ogrodniczym i wypróbuj aplikację do projektowania ogrodu.

Redakcja poleca
Sekator Ogrodowy Ze Skórzanym Uchwytem – Stal Węglowa
Sekator Ogrodowy Ze Skórzanym Uchwytem – Stal Węglowa
Sekator do gałęzi
Sekator do gałęzi
Nożyce do cięcia żywopłotu
Nożyce do cięcia żywopłotu
Sekator Teleskopowy Power Dual Cut | Wolf-Garten
Sekator Teleskopowy Power Dual Cut | Wolf-Garten
Obserwuj
Autor
Make Your Life Greener Make Your Life Greener

Anna Skorupska jest architektem krajobrazu. Swoją pasją i wiedzą chętnie dzieli się na kanale YouTube.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
To Cię zainteresuje
(Nie!) Trendy ogrodowe 2025 | Natura, Sztuka i ... Błogie Lenistwo. Ogrodnicze autorytety o nadchodzących zmianach
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści