Logo
Logo

Jesienne cięcie bylin i traw | Czy zawsze jest konieczne? Czy może zaszkodzić roślinom?

Każdy ogrodnik staje przed dylematem: przyciąć czy nie przyciąć trawy ozdobne i byliny jesienią? Te rośliny, które zdobią nasze ogrody, przechodzą przez specyficzny cykl życia, a ich pielęgnacja w chłodniejszych miesiącach może wpłynąć na ich zdrowie i urodę w nadchodzącym sezonie. Czy warto sięgnąć po nożyce? Jakie są korzyści, a jakie ryzyko?

Anna Skorupska z kanału Make Your Life Greener prezentuje praktyczny poradnik jesiennego przycinania traw ozdobnych i bylin, który rozwieje Twoje wątpliwości. Zobaczcie FILM! 

Make Your Life Greener / YouTube


Trawy ozdobne i byliny – cykl życia w ogrodzie

Każdy ogrodnik wie, że trawy ozdobne i byliny mają swój specyficzny cykl życia. W zimie wydają się suche i nieciekawe, ale z nadejściem wiosny ożywają, odbijając z ziemi i rozpoczynając nowy etap wzrostu. Wielu z nas zastanawia się, czy i kiedy przycinać te rośliny, zwłaszcza gdy ich kwiatostany sterczą przez całą jesień i zimę.

Czy jesienią przycinamy trawy ozdobne i byliny?

Jesienne przycinanie traw ozdobnych i bylin ma kilka zalet. Po pierwsze, względy estetyczne. Jeśli nie chcemy, aby suche pędy i kwiatostany rzucały cień na nasze rabaty, warto je przyciąć. Dodatkowo, przycinając rośliny jesienią, oszczędzamy sobie pracy wiosną. Innym powodem jest pozyskiwanie nasion – możemy je zebrać, przechować i wykorzystać w przyszłym roku, wymienić się nimi z innymi ogrodnikami lub podarować komuś, kto dopiero zaczyna swoją przygodę z ogrodnictwem.

Korzyści dla przyrody

Jednak nie wszystko jest takie proste. Jeśli jesteśmy świadomymi ogrodnikami i dbamy o przyrodę, powinniśmy zastanowić się dwa razy przed przycinaniem. Suche części roślin, takie jak liście czy pędy, stanowią schronienie dla wielu owadów. Ponadto nasiona bylin są cennym źródłem pożywienia dla ptaków w okresie jesieni i zimy.

Ryzyko dla roślin

Jesienne przycinanie roślin niesie ze sobą pewne ryzyko. Gdy przycinamy kwiatostan, który jest pusty w środku, ułatwiamy dostęp wody do systemu korzeniowego. Woda gromadząca się w środku może zamarznąć podczas przymrozków, co prowadzi do pęknięcia bryły korzeniowej. W efekcie ryzyko wymarznięcia rośliny znacznie wzrasta.

Ciąć czy nie ciąć jesienią? Decyzja należy do Ciebie

Wyobraź sobie ciepły, słoneczny dzień pod koniec stycznia. Chciałbyś wyjść na zewnątrz i zająć się ogrodem, ale... nie ma co robić, bo wszystko zostało przycięte jesienią. Z drugiej strony, jeśli zostawisz trawy i byliny na zimę, czeka Cię trochę pracy wiosną. Decyzja, czy przyciąć rośliny jesienią, czy też poczekać do wiosny, zależy wyłącznie od Ciebie.

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl na podstawie filmu Make Your Life Greener, zdjęcie tytułowe: kolaż – Наталья Дорожкина / Adobe Stock

Autor
Jesienne cięcie bylin i traw | Czy zawsze jest konieczne? Czy może zaszkodzić roślinom?
Jesienne cięcie bylin i traw | Czy zawsze jest konieczne? Czy może zaszkodzić roślinom?
Make Your Life Greener

Anna Skorupska, z wykształcenia architekt krajobrazu z warszawskiej SGGW. Ogrodniczka z pokolenia na pokolenie. Projektuje i urządza ogrody od kilkunastu lat. Dzieli się z Wami swoim się bogatym doświadczeniem w uprawie roślin ogrodowych i domowych, a także wiedzą na temat projektowania i budowy ogrodów. Jej motywem przewodnim jest uczynienie świata bardziej zielonym. Jej filmy znajdziecie na YouTube na kanale Make Your Life Greener. 

Tagi
 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (1)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl