Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

20 przykładów rabat kwiatowych z bylinami | Najpiękniejsze kompozycje

Kwiatowe rabaty dopełniają w ogrodzie kompozycje z krzewów, otaczają ścieżki, ubarwiają przestrzeń i dodają radości. Kwiaty nie tylko pięknie wyglądają, ale też często wspaniale pachną, a do tego są źródłem pokarmu dla wielu stworzeń, które mieszkają w pobliżu naszego domu. Styl rabaty trzeba dopasować do charakteru całego założenia, a dobór roślin uzależnić m.in. do tego, ile czasu możemy poświęcić na ich pielęgnację. Obejrzyj 20 najpiękniejszych kwiatowych rabat!

Spis treści
Jak łączyć kwiaty na rabatach? Jak zaprojektować rabatę bylinową? Przykładowe kompozycje rabat

Jak stworzyć idealną kwiatową rabatę?

Tworząc kompozycje z roślin w ogrodzie trzeba dostosować styl rabaty kwiatowej do całego ogrodu – inaczej będzie wyglądała w ogrodzie minimalistycznym i nowoczesnym, inaczej w leśnym, a zupełnie inaczej w założeniu nawiązującym do ogrodów angielskich. Ważny jest też dobór roślin i nasze możliwości związane z ich pielęgnacją.

Duża ilość odmian i gatunków na rabacie wymaga sporo troski, ale za to jest bardzo efektowna i zmienia się wraz z porami roku. Jeśli chcemy stworzyć kompozycję mało kłopotliwą, wybierajmy długowieczne byliny i rezygnujmy z roślin sezonowych, które trzeba sadzić każdej wiosny.

Kluczem do sukcesu jest dobór roślin odpowiednich do warunków, jakie panują w ogrodzie – weźmy pod uwagę nasłonecznienie, rodzaj podłoża i ekspozycję na wiatr. Sadźmy obok siebie rośliny o podobnych wymaganiach i zrezygnujmy z gatunków ekspansywnych, które mogą zagłuszyć mniej silnych sąsiadów.

Sezonowa zmienność na rabacie

Nawet na niewielkiej przestrzeni można posadzić taki zestaw roślin, który sprawi, że nasz ogród będzie efektowny od wczesnej wiosny do późnej jesieni, a niektóre gatunki pozostawione jako suszki na zimę również dodadzą ogrodowi uroku.

Wiosna na rabacie powinna należeć do gatunków cebulowych (kolorowych tulipanów, pachnących hiacyntów, wdzięcznych narcyzów, oryginalnych szachownic czy ogromnych czosnków ozdobnych). Od maja do lipca kwitnie mnóstwo kolorowych i często pięknie pachnących bylin (puchate sasanki, delikatne serduszka i orliki, przyciagające owady naparstnice, długo kwitnące liliowce, niezwykłe kosaćce i ciekawe odętki, nieziemsko pachnące piwonie, drobne dzwonki, strzeliste łubiny, wypełniające przestrzenie między innymi roślinami szałwie, kocimiętki, krwawniki, krwistoczerwone maki czy interesujące przetaczniki).

W środku lata pojawiają się kolejne bujne kępy bylin i rabaty zaczynają zdobić wonne floksy, egzotycznie wyglądające krokosmie oraz pacioreczniki, łatwe w uprawie i kochające słońce rudbekie oraz niezwykle urodziwe jeżówkiPod koniec lata i jesienią możemy liczyć na dalie, tworzące kolorowe dywany wrzosy oraz wrzośce, strzeliste i przyciągające pszczoły werbeny patagońskie, wysokie i niekłopotliwe astry, odporne na przymrozki rozchodnikowce, delikatne zimowity oraz wdzięczne dzielżany.

Obejrzyj 20 najpiękniejszych kwiatowych rabat!

Wśród tak wielkiej ilości dostępnych roślin łatwo się zgubić, więc jeśli nie wiesz co wybrać, zobacz 20 propozycji w różnych stylach i kolorach.

pomysły na kwiatowe rabaty fot. Yolfran Depositphotos
Fot. Yolfran/Depositphotos
Letnia rabata w stylu angielskim z piętrowym układem. Oddzielona od trawiastej ścieżki pasem kocimiętki. Środkową część wypełniają żółte i fioletowe lub niebieskie byliny średniej wielkości tworzące kępy – liliowce, łubiny, kosaćce i czosnki ozdobne. Najwyższe piętro, tuż przy nasłonecznionym murze stanowią pnące róże. Kompozycja najbardziej efektowna wczesnym latem.
Jak założyć bioróżnorodną łąkę w ogrodzie? Praktyczne wskazówki i niezbędne narzędzia
Przeczytaj także
Jak założyć bioróżnorodną łąkę w ogrodzie? Praktyczne wskazówki i niezbędne narzędzia
pomysły na kwiatowe rabaty fot. Catto32 Depositphotos
Fot. Catto32/Depositphotos
Preriowa rabata z falą niskich traw ozdobnych przebarwiających się na złocisty kolor pod koniec sezonu. Brzegi rabaty zostały nieregularnie obsadzone kępami lawendy i szałwii (po kwitnieniu te rośliny pozostaną efektowne dzięki ładnym srebrzystym liściom). Pomiędzy kępami traw a kwitnącymi bylinami najbardziej widoczne są ciemnofioletowe czosnki ozdobne, które przyciągają wzrok jak magnes.
pomysły na kwiatowe rabaty fot. shippee Depositphotos
Fot. shippee/Depositphotos
Swobodna kompozycja z roślin kochających słońce i mało wymagających, jeśli chodzi o pielęgnację. Widać tu jednak powtarzający się rytm i mieszankę czterech kolorów – bieli, żółtego, srebrzystego i ciemnej purpury. Zastosowany został piętrowy układ, dzięki temu idąc ścieżką można podziwiać urodę wszystkich roślin. Brzeg zdominowały niskie, płożące się rojniki i rozchodniki z akcentem z kostrzewy sinej. Środek wypełniają kwitnące na biało wilczomlecze błękitnawe i pomarańczowe maczki kalifornijskie. Z tyłu posadzono pas krzewów – kwitnącej na różowo tawuły japońskiej.
pomysły na kwiatowe rabaty fot. Moskwa Depositphoto
Fot. Moskwa/Depositphoto
Klasyczna różanka obwiedziona niską obwódką z bukszpanu będzie efektowna od czerwca do października, jeśli posadzimy na niej odmiany powtarzające kwitnienie. Sprawdzonym dodatkiem i ciekawym akcentem kolorystycznym jest pas z fioletowej lawendy wąskolistnej.
pomysły na kwiatowe rabaty fot. montana Depositphotos
Fot. montana/Depositphotos
W ogrodzie, w którym ścieżki wytyczone są płynnymi liniami rabaty nigdy nie mają prostokątnego kształtu, są nieregularne i często pomiędzy bylinami znajdują się krzewy liściaste oraz iglaste. Taki układ pozwala na dużą sezonową zmienność i sprawia, że chodząc po ogrodzie co chwila będziemy cieszyli się nowym widokiem. Na tej rabacie widać mieszankę bylin i roślin sezonowych, posadzonych piętrowo i kwitnących na różne odcienie różu i fioletu.
pomysły na kwiatowe rabaty fot. Elena Skalovskaia Depositphoto Opis fot. Fot. Elena Skalovskaia/Depositphotos
Czerwcowa rabata zdominowana przez kosaćce bródkowe z domieszką pomarańczowych nagietków, które wypełniają puste miejsca pomiędzy bylinami. Dobre rozwiązanie na słoneczny zakątek w głębszej części ogrodu, ale nie na front lub przestrzeń przy tarasie, gdzie warto posadzić więcej roślin kwitnących w różnych porach roku.
pomysły na kwiatowe rabaty fot. iVerde
Fot. iVerde
Rabata późnego lata utrzymująca urodę do jesieni. Złociste rudbekie stanowią główny element kompozycji. Dodatkiem są kochające słońce perowskie łobodolistne i białe jeżówki. Na końcu ścieżki widać różowy akcent z kwitnących rozchodnikowców oraz wysokich, oddzielających od dalszej części założenia astrów. Pomiędzy kwitnącymi bylinami posadzono złociste trawy ozdobne które od późnego lata aż do wiosny będę wyglądać urodziwie.

pomysły na kwiatowe rabaty fot. ibulb
Fot. iBulb
Ognista letnia kompozycja z okazałą kępą krokosmii (montbrecji), egzotycznie wyglądających pacioreczników (Canna) oraz kwitnących na czerwono dalii – roślin, które trzeba wykopywać na zimę i sadzić co roku wiosną. Całoroczna obwódka z żurawek zapewnia purpurowe liście i delikatne różowe kwiaty, a ciemne tło i zaciszne stanowisko tworzą ciemnozielone cisy.
pomysły na kwiatowe rabaty fot iVerde
Fot. iVerde
Skąpana w słońcu fioletowa kompozycja nie zajmująca zbyt dużo miejsca. Wyższy pas stanowią dzwonki kremowe 'Loddon Anna' o łodygach osiągających nawet metr wysokości i kwiatach rozwijających się od czerwca do sierpnia, a dolną część rabaty wypełniają kępy niskich bodziszków 'Patricia' o intensywnie różowych kwiatach oraz niskie letnie astry.
Sposoby na piękny i gęsty trawnik | Praktyczne porady i sprawdzone produkty
Przeczytaj także
Sposoby na piękny i gęsty trawnik | Praktyczne porady i sprawdzone produkty
pomysły na kwiatowe rabaty fot. ibulb
Fot. iBulb
Wczesną wiosną, w marcu, gdy na bylinowych rabatach dopiero budzi się życie mogą zakwitać pierwsze kwiaty cebulowe. Na tej rabacie między rozwijającymi się przywrotnikami, które w czerwcu stworzą bujne kępy, widać dzwonkowate, białe kwiaty śnieżycy wiosennej oraz kępki nieco niższych białych szafirków. Z tyłu, za kępami traw ozdobnych widać kolorowy pas żółtych i czerwonych tulipanów. Latem w miejscu roślin  cebulowych mogą pojawić się lubiące lekki cień funkie, żurawki i tawułki Arendsa.
pomysły na kwiatowe rabaty fot. ibulb
Fot. iBulb 
Prosta kompozycja nadająca się do zastosowania wzdłuż ścieżki prowadzącej do domu lub obok podjazdu, albo w ogrodzie o nowoczesnym, gdzie trawnik ma kształt prostokątny. Obwódka z bukszpanu łapie w ramy kępy białych i fioletowych bylin. Porządkuje przestrzeń i jest łatwa w utrzymaniu. Drobne kwiaty wypełniają miejsca pomiędzy bardziej efektownymi, kulistymi kwiatostanami czosnków ozdobnych i dzwonków.
pomysły na kwiatowe rabaty fot. ibulb
Fot. iBulb
Wąski pas pod budynkiem obsadzony został wieloletnim przywrotnikiem i kwitnącymi wczesnym latem czosnkami ozdobnymi. Pomiędzy kępami roślin wieloletnich każdej wiosny można dosadzać gatunki niezimujące w gruncie, takie jak mieczyki czy niskie odmiany krokosmii.

pomysły na kwiatowe rabaty fot. iverde
Fot. iVerde
Pełnia lata to morze kolorów, które warto ze sobą połączyć, by stworzyć taką różowo-czerwoną rabatę z wysokich bylin. Ciepłe kolory przyciągają wzrok, ale warto wiedzieć, że także optycznie pomniejszają przestrzeń. Obok wysokiej, żółtej nawłoci posadzono wysokie różowe floksy, które pachną wyraziście i mogą kwitnąć aż do jesieni, a z przodu widać przysadziste, czerwone krwawniki oraz oryginalne, strzeliste kwiaty odętki wirginijskiej.
pomysły na kwiatowe rabaty fot. ibulb
Fot. iBulb
Rabata żwirowa na skarpie lub na krawędzi skalniaka w mocno nasłonecznionym miejscu przy wejściu do domu powinna być efektowna przez cały rok. Dlatego pomiędzy roślinami iglastymi oraz zimozielonymi warto posadzić gatunki cebulowe kwitnące wczesną wiosną i mało wymagające, takie jak hiacynty. W tej kompozycji widać jeszcze kremowe tulipany, które wymagają corocznego wykopywania. Tłem dla roślin cebulowych są byliny – tu ciekawie wyglądają przewieszające sie i kwitnące na żółto wilczomlecze.
pomysły na kwiatowe rabaty fot. ibulb
Fot. iBulb
Wczesną wiosną żywopłoty z roślin liściastych mają świeżą zieleń i pięknie na ich tle wyglądają serduszka oraz wczesne rośliny cebulowe takie jak hiacynty i tulipany. W maju te rośliny znikną i ustąpią bodziszkom, kosaćcom oraz czyściom wełnistym.
pomysły na kwiatowe rabaty fot. ibulb
Fot. iBulb
Wąską rabatę z bodziszków i niskich hortensji ogrodowych wiosną ożywiają posadzone nieregularnie kępy białych ciemierników, pachnących narcyzów, ciemnofioletowych tulipanów i hiacyntów. W kilku miejsca oryginalny dodatek kolorystyczny stanowią niebieskie szafirki i czosnki ozdobne o kulistych kwiatostanach wyrastające ponad wszystkie inne rośliny.
pomysły na kwiatowe rabaty fot. ibulb
Fot. iBulb
Rabata, czy może kolorowy patchwork kwiatowy? Pod kwitnącymi w maju różanecznikami i azaliami pięknie prezentować się będzie mieszanka kolorowych tulipanów, poprzetykana tu i ówdzie jaśniejszymi odmianami hiacyntów. Jako najniższe piętro tej kompozycji najlepiej zastosować drobniutkie ciemnoniebieskie szafirki i w kilku miejscach wzbogacić je kępkami zawilców greckich. Taka rabata najpiękniej będzie się prezentować w drugiej połowie kwietnia.
pomysły na kwiatowe rabaty fot. ibulb
Fot. iBulb
Na kwiatowych rabatach niekoniecznie muszą dominować byliny. Świetnie sprawdzają się też nieduże krzewy, np. niskie odmiany hortensji ogrodowej. Tu stanowią ciekawe towarzystwo i ładne tło dla krwistoczerwonych rdestów, kępy dalii o ciemnoróżowych kwiatach i interesujących purpurowych liściach. Lewa strona kompozycji wpada już w ciepłe barwy – posadzono tam łatwą w uprawie rudbekię oraz kępkę pomarańczowej krokosmii.
pomysły na kwiatowe rabaty fot. iverde
Fot. iVerde
Proste zestawienie trzech mało wymagających i doskonale rosnących w słońcu roślin – na tle czerwonego krwawnika 'Paprika' posadzono łan żółtych przywrotników, a dalej pas fioletowej dąbrówki rozłogowej o ciemnofioletowych kwiatostanach.
pomysły na kwiatowe rabaty fot. iverde
Fot. iVerde
Rabaty nie muszą mieć wyłącznie ozdobnego waloru. Te ziołowe prostokątne grządki zdobią kwitnące na niebiesko kosaćce i farbowniki oraz białe naparstnice o strzelistych kwiatostanach. Na tle niebieskich kwiatów wyraźnie wyróżniają się czerwonawe kwiatostany, które ma ostrożeń polny. Z przodu, w bardziej nasłonecznionym miejscu widać pas ziół.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcia tytułowa Yolfran, Catto32, shippee, Moskwa/Depositphotos

Autor
20 przykładów rabat kwiatowych z bylinami | Najpiękniejsze kompozycje
20 przykładów rabat kwiatowych z bylinami | Najpiękniejsze kompozycje
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (17)