Dzwonek brzoskwiniolistny (Campanula persicifolia) to bylina należąca do rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae).
Roślina dorasta do 80 cm wysokości. Wytwarza nagie lub omszone, najczęściej pojedyncze łodygi i lancetowate, sztywne liście. Od czerwca do sierpnia kwitnie wytwarzając atrakcyjne grona z kilkoma dzwonkowatymi kwiatami barwy białej, niebieskiej lub fioletowej. Owocem dzwonka jest torebka.
Wymagania i uprawa
Roślina jest łatwa w uprawie. Lubi gleby przepuszczalne, piaszczysto-gliniaste, umiarkowanie suche lub lekko wilgotne. Nadmiar wilgoci może jej jednak zaszkodzić. Preferowane stanowiska słoneczne, ale znosi również półcień.
🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje
Bylina jest odporna na mróz. Czasem konieczne jest podpieranie łodyg dzwonka, gdyż pokładają się na ziemi. Można ją rozmnażać przez podział kłączy lub wysiew nasion wiosną.
Zastosowanie
Dzwonek w ogrodzie wykorzystywany jest przy tworzeniu delikatnych, barwnych rabat i do ozdabiania wrzosowisk. Rośliny dobrze wyglądają rosnąc przy ogrodzeniach i żywopłotach.
Dzwonki powinny być sadzone w większych grupach, aby powstał zadowalający efekt. Ciekawie prezentują się w pobliżu złocieni, przywrotników i naparstnic. Dzwonek nadaje się na kwiat cięty.
Zdjęcia: Katarzyna Jeziorska, iVerde