Dzwonek brzoskwiniolistny (Campanula persicifolia) to bylina należąca do rodziny dzwonkowatych (Campanulaceae). 

Roślina dorasta do 80 cm wysokości. Wytwarza nagie lub omszone, najczęściej pojedyncze łodygi i lancetowate, sztywne liście. Od czerwca do sierpnia kwitnie wytwarzając atrakcyjne grona z kilkoma dzwonkowatymi kwiatami barwy białej, niebieskiej lub fioletowej. Owocem dzwonka jest torebka.

Wymagania i uprawa

Roślina jest łatwa w uprawie. Lubi gleby przepuszczalne, piaszczysto-gliniaste, umiarkowanie suche lub lekko wilgotne. Nadmiar wilgoci może jej jednak zaszkodzić. Preferowane stanowiska słoneczne, ale znosi również półcień.

Bylina jest odporna na mróz. Czasem konieczne jest podpieranie łodyg dzwonka, gdyż pokładają się na ziemi. Można ją rozmnażać przez podział kłączy lub wysiew nasion wiosną.

Zastosowanie

Dzwonek w ogrodzie wykorzystywany jest przy tworzeniu delikatnych, barwnych rabat i do ozdabiania wrzosowisk. Rośliny dobrze wyglądają rosnąc przy ogrodzeniach i żywopłotach.

Dzwonki powinny być sadzone w większych grupach, aby powstał zadowalający efekt. Ciekawie prezentują się w pobliżu złocieni, przywrotników i naparstnic. Dzwonek nadaje się na kwiat cięty.

Zdjęcia: Katarzyna Jeziorska, iVerde