Spis treści
Opis rośliny Wymagania i uprawa Zastosowanie Wybrane gatunki

Czosnek ozdobny to nazwa grupy roślin należącej do rodzaju (Allium) z rodziny amarylkowatych (Amaryllidaceae). Do rodzaju należy około 700 gatunków, zarówno dziko rosnących, jak i uprawnych (w tym dobrze znanych warzyw, takich jak czosnek pospolity, cebula zwyczajna, por i szczypiorek). Rośliny te pochodzą z Azji, a ludzie wykorzystują je od ponad 5 tysięcy lat.

Charakterystyczne, rynienkowate liście czosnków wyrastają z przyziemnej różyczki. Wyrasta ich około 8 z jednej cebulki.
Łodygi czosnków, na których powstają kwiatostany, są pojedyncze, wzniesione i gładkie. W zależności od odmiany dorastają od 50 do 150 cm. 

Kwiatostany czosnku składają się z wielu drobnych i delikatnych kwiatków, przypominających dmuchawce. Mają średnicę od kilku do kilkunastu centymetrów. Okres ich kwitnienia trwa od końca maja do sierpnia. Naturalnym zjawiskiem jest, że w czasie kwitnienia liście odziomkowe zamierają.

Wymagania i uprawa

Wymagania czosnków są niewielkie – dobrze rosną na glebach piaszczystych lub piaszczysto-gliniastych. Kwiaty są okazalsze, gdy roślina rośnie na stanowisku słonecznym, a pogoda jest chłodna i wilgotna. Wskazane jest również zasilenie rabaty z czosnkami nawozem wieloskładnikowym.

Cebulki, które sadzi się we wrześniu mogą zimować w gruncie. Po dwóch, trzech sezonach, latem oddziela się cebulki przybyszowe, a jesienią wysadza do gruntu – kwitną one w następnym sezonie (czosnek złocisty) lub po 2-3 latach (czosnek olbrzymi i okazały).

Zastosowanie

Czosnki ozdobne cieszą barwami w okresie, gdy wiosenne rośliny cebulowe już przekwitły, a rośliny jednoroczne jeszcze nie kwitną. Na rabacie dobrze prezentują się w grupie lub wymieszane z białymi, stożkowatymi kwiatami pustynników, srebrzystą santoliną czy liliami.

Świetnie sprawdzają się jako kwiaty cięte (można je także suszyć), a rosnąc na rabacie odstraszą nornice i szczury.

Polecane gatunki


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Henryk Niestrój, Regina Wölk, MonikaP, papaalino, Kerstin Riemer, Sonja Kalee/Pixabay