Fioletowo-różowe kwiatostany czosnku główkowatego (Allium sphaerocephalon), olbrzymiego (Allium gigantuem) czy okazałego (Allium aflatunense) składają się z wielu drobnych i delikatnych kwiatków, przypominających dmuchawce.

Okres kwitnienia trwa od końca maja do sierpnia, kwiatostany mają średnicę od kilku do kilkunastu centymetrów. Ich wysokość to 50–150 cm, w zależności od odmiany. Świetnie sprawdzają się jako kwiaty cięte (można je także suszyć), a rosnąc na rabacie odstraszą nornice i szczury.

W czasie kwitnienia liście odziomkowe zamierają. Czosnki stanowią ozdobę w okresie, gdy wiosenne rośliny cebulowe już przekwitły, a rośliny jednoroczne jeszcze nie kwitną. Na rabacie dobrze prezentują się w grupie lub wymieszane z białymi, stożkowatymi kwiatami pustynników, srebrzystą santoliną czy liliami.

Wymagania czosnków są niewielkie - dobrze rosną na glebach piaszczystych lub piaszczysto-gliniastych. Kwiaty są okazalsze, gdy roślina rośnie na stanowisku słonecznym, a pogoda jest chłodna i wilgotna (podczas upałów nie wolno zapomnieć o obfitym podlewaniu). Wskazane jest również zasilenie rabaty, na której będą rosły czosnki nawozem wieloskładnikowym (20g/m²).

Cebulki, które sadzi się we wrześniu mogą zimować w gruncie. Po dwóch, trzech sezonach latem oddziela się cebulki przybyszowe i jesienią wysadza do gruntu. Rośliny z tych cebulek kwitną w następnym sezonie (czosnek złocisty) lub po 2-3 latach (czosnek olbrzymi i okazały).