Logo
Logo
1
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Jak wyglądają kwiaty czosnku sztyletowatego? | Musisz je mieć w swoim ogrodzie!

Czosnek sztyletowaty ma piękne, delikatne kwiaty i dlatego doskonale sprawdza się w ozdobnych ogrodach. Szczególnie atrakcyjnie prezentuje się w połączeniu z innymi roślinami i przyciąga mnóstwo pszczół oraz trzmieli. Jego delikatne kremowe dzwonki pokryte są fioletowo-zielonymi paskami, które wyróżniają ten gatunek spośród wszystkich czosnków ozdobnych. 

 

Czosnek sztyletowaty (Nectaroscordum siculum) w Polsce znany jest także jako czosnek bułgarski. Ten kwiat cebulowy pochodzi z azjatyckiej części Turcji, ale obecnie rośnie również w innych miejscach, takich jak Sycylia czy południowa Francja. Wnosi do ogrodu dużo życia i koloru, a jedyne, czego potrzebuje, to przepuszczająca wodę gleba.

Jak wyglądają kwiaty czosnku sztyletowatego? 

Czosnek sztyletowaty kwitnie w maju i w czerwcu. Na początku rosną do góry dziesiątki spiczastych kwiatów. Następnie z łodygi o wysokości 90 cm zwisają delikatne dzwonki. Wewnątrz i na zewnątrz mają kremowy odcień z fioletowo-zielonymi paskami. Kolory te sprawiają, że czosnek sztyletowaty wspaniale łączy się z kwiatami w innych barwach.

Czosnek sztyletowaty zawiera mnóstwo nektaru i pyłku, które są niezbędnym pożywieniem dla owadów. Pszczoły i trzmiele uwielbiają jego kwiaty i tłumnie gromadzą się na nektarowe uczty. Biorą w nich udział również motyle. Bzycząc i trzepocząc skrzydełkami, przemieszczają się z jednego kwiatu na drugi i w ten sposób je zapylają.

Sadzenie czosnku sztyletowatego

Podobnie jak inne cebulki kwitnące wiosną, czosnek sztyletowaty najlepiej sadzić jesienią, w słonecznym lub nieco zacienionym miejscu. Głębokość sadzenia i odległość między cebulkami wynosi od 15 do 20 centymetrów. Cebulki są bardzo odporne. Zimą można je pozostawić w ziemi, aby w następnym roku zakwitły ponownie. Czosnek sztyletowaty pięknie komponuje się z późno kwitnącymi tulipanami. Zachowuje także atrakcyjny wygląd nawet po przekwitnięciu, ponieważ jego strąki są niezwykle dekoracyjne.

Czosnek sztyletowaty - fot. iBulb
Fot. materiały prasowe iBulb
Nectaroscordum siculum

Więcej informacji na temat kwiatów cebulowych można znaleźć na stronie www.cebulkikwiatowe.info.

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe iBulb

Dowiedz się więcej
 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)
Powiązane rośliny
Lista zakupów


Komentarze

NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu