Logo
Logo
Okazje
Artykuł na: 2-3 minuty

Jak wyglądają kwiaty czosnku sztyletowatego? | Musisz je mieć w swoim ogrodzie!

Czosnek sztyletowaty ma piękne, delikatne kwiaty i dlatego doskonale sprawdza się w ozdobnych ogrodach. Szczególnie atrakcyjnie prezentuje się w połączeniu z innymi roślinami i przyciąga mnóstwo pszczół oraz trzmieli. Jego delikatne kremowe dzwonki pokryte są fioletowo-zielonymi paskami, które wyróżniają ten gatunek spośród wszystkich czosnków ozdobnych. 

 

Czosnek sztyletowaty (Nectaroscordum siculum) w Polsce znany jest także jako czosnek bułgarski. Ten kwiat cebulowy pochodzi z azjatyckiej części Turcji, ale obecnie rośnie również w innych miejscach, takich jak Sycylia czy południowa Francja. Wnosi do ogrodu dużo życia i koloru, a jedyne, czego potrzebuje, to przepuszczająca wodę gleba.

Jak wyglądają kwiaty czosnku sztyletowatego? 

Czosnek sztyletowaty kwitnie w maju i w czerwcu. Na początku rosną do góry dziesiątki spiczastych kwiatów. Następnie z łodygi o wysokości 90 cm zwisają delikatne dzwonki. Wewnątrz i na zewnątrz mają kremowy odcień z fioletowo-zielonymi paskami. Kolory te sprawiają, że czosnek sztyletowaty wspaniale łączy się z kwiatami w innych barwach.

Czosnek sztyletowaty zawiera mnóstwo nektaru i pyłku, które są niezbędnym pożywieniem dla owadów. Pszczoły i trzmiele uwielbiają jego kwiaty i tłumnie gromadzą się na nektarowe uczty. Biorą w nich udział również motyle. Bzycząc i trzepocząc skrzydełkami, przemieszczają się z jednego kwiatu na drugi i w ten sposób je zapylają.

Sadzenie czosnku sztyletowatego

Podobnie jak inne cebulki kwitnące wiosną, czosnek sztyletowaty najlepiej sadzić jesienią, w słonecznym lub nieco zacienionym miejscu. Głębokość sadzenia i odległość między cebulkami wynosi od 15 do 20 centymetrów. Cebulki są bardzo odporne. Zimą można je pozostawić w ziemi, aby w następnym roku zakwitły ponownie. Czosnek sztyletowaty pięknie komponuje się z późno kwitnącymi tulipanami. Zachowuje także atrakcyjny wygląd nawet po przekwitnięciu, ponieważ jego strąki są niezwykle dekoracyjne.

Czosnek sztyletowaty - fot. iBulb
Fot. materiały prasowe iBulb
Nectaroscordum siculum

Więcej informacji na temat kwiatów cebulowych można znaleźć na stronie www.cebulkikwiatowe.info.

Tekst i zdjęcia: materiały prasowe iBulb

Tagi
Newsletter
Zapisz się na newsletter, aby otrzymywać od nas bezpłatne porady ogrodnicze!
Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (5)
Powiązane rośliny
Nowe treści

 

Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Tydzień 3, Sentencja nr:5
Regularnie usuwajmy nadmiar śniegu z iglaków o pokroju kolumnowym, ponieważ może on spowodować wyłamanie gałęzi i deformację krzewów.
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Tydzień 3, Sentencja nr:3
Należy dokonać inspekcji okryć chroniących rośliny doniczkowe na tarasie przed mrozem i śniegiem. W razie potrzeby poprawić je lub rozchylić.
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Tydzień 3, Sentencja nr:2
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu starajmy się nie usypywać zbyt ciężkich hałd śniegowych – ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni.
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Tydzień 3, Sentencja nr:1
Skąpe zimowe światło, nadmierne lub zbyt rzadkie podlewanie mogą być przyczyną zrzucania liści, a w skrajnych przypadkach nawet zamierania całych roślin doniczkowych.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu