Czosnek sztyletowaty (Nectaroscordum siculum) w Polsce znany jest także jako czosnek bułgarski. Ten kwiat cebulowy pochodzi z azjatyckiej części Turcji, ale obecnie rośnie również w innych miejscach, takich jak Sycylia czy południowa Francja. Wnosi do ogrodu dużo życia i koloru, a jedyne, czego potrzebuje, to przepuszczająca wodę gleba.
Jak wyglądają kwiaty czosnku sztyletowatego?
Czosnek sztyletowaty kwitnie w maju i w czerwcu. Na początku rosną do góry dziesiątki spiczastych kwiatów. Następnie z łodygi o wysokości 90 cm zwisają delikatne dzwonki. Wewnątrz i na zewnątrz mają kremowy odcień z fioletowo-zielonymi paskami. Kolory te sprawiają, że czosnek sztyletowaty wspaniale łączy się z kwiatami w innych barwach.
Czosnek sztyletowaty zawiera mnóstwo nektaru i pyłku, które są niezbędnym pożywieniem dla owadów. Pszczoły i trzmiele uwielbiają jego kwiaty i tłumnie gromadzą się na nektarowe uczty. Biorą w nich udział również motyle. Bzycząc i trzepocząc skrzydełkami, przemieszczają się z jednego kwiatu na drugi i w ten sposób je zapylają.
Sadzenie czosnku sztyletowatego
Podobnie jak inne cebulki kwitnące wiosną, czosnek sztyletowaty najlepiej sadzić jesienią, w słonecznym lub nieco zacienionym miejscu. Głębokość sadzenia i odległość między cebulkami wynosi od 15 do 20 centymetrów. Cebulki są bardzo odporne. Zimą można je pozostawić w ziemi, aby w następnym roku zakwitły ponownie. Czosnek sztyletowaty pięknie komponuje się z późno kwitnącymi tulipanami. Zachowuje także atrakcyjny wygląd nawet po przekwitnięciu, ponieważ jego strąki są niezwykle dekoracyjne.
Więcej informacji na temat kwiatów cebulowych można znaleźć na stronie www.cebulkikwiatowe.info.
Tekst i zdjęcia: materiały prasowe iBulb