"Czosnkowe ciekawostki"
Botaniczna łacińska nazwa czosnku ozdobnego to Allium – słowo to oznacza „ostry smak”, który czosnek (także ozdobny) nadaje potrawom.
Wokół czosnków do tej pory krąży wiele historii i dlatego od wieków nadawano tym kwiatom dużo różnych znaczeń. W czasach wiktoriańskich Allium było nazwą kwiatu, który przynosił szczęście i dobrobyt. Starożytni Egipcjanie postrzegali łuski czosnku i cebuli jako symbol nieśmiertelności i malowali je na swoich grobach. Rzymianie określali słowem Allium nie tylko czosnki, ale też cebulę i pory.
Odmiany czosnków ozdobnych
Czosnki wychodzą z ziemi wiosną, wypuszczając zwykle rozetę liści i długą łodygę. Na jej końcu rozwija się kulisty kwiatostan składający się z pojedynczych kwiatów. Odmian należących do rodzaju Allium jest bardzo wiele. Niektóre z nich, takie jak cebule, szalotki, czosnek, czosnek niedźwiedzi i pory, są jadalne.
● Nie przegap: Warsaw Garden Expo 2025 – to tu 18-20 lutego spotkają się miłośnicy roślin i profesjonaliści
Bardzo liczną grupę czosnków stanowią rośliny ozdobne; jest ich wiele gatunków i odmian. Jedne są ogromne, a inne małe i delikatne. Kwiaty mogą mieć różne odcienie filetu, różu i mieć również kolor biały.
Fot. iBulb 1 – czosnek jednolistny (Allium unifolium), 2 – Allium carolinianum, 3 – czosnek główkowaty (Allium sphaerocephalon), 4 – Allium cowanii, 5 – czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum), 6 – czosnek białawy (Allium christophii), 7 – Allium caesium |
Zróżnicowanie biologiczne dzięki czosnkom
Motyle żywią się nektarem. Jest to płyn o konsystencji syropu, który dostarcza im cukru, białka i witamin. Długi, zwinięty w rurkę język motyla zwany trąbką ułatwia im dostęp do tego źródła pokarmu. Potrzebują go zwłaszcza samice do produkcji jajeczek. Pszczoły również żywią się nektarem, a także wykorzystują go do produkcji miodu. Kwiaty czosnku ozdobnego zapewniają pszczołom i motylom prawdziwą ucztę. A to dlatego, że każdy z ich kwiatostanów, czyli to, co nazywamy „kwiatami”, składa się z wielu maleńkich kwiatów, tworzących jedną kulę. To te pojedyncze kwiaty produkują nektar, którym delektują się owady.
Czosnek na rabacie i w donicach
Kiedy kwiat wypłowieje, nie usuwaj go. Poszczególne kwiaty w kształcie gwiazdek wytworzą maleńkie nasiona, które nadadzą mu piękny kształt, przyciągający uwagę przez całą jesień i zimę. Czosnek ozdobny, podobnie jak tulipany i narcyzy, kwitnie od połowy maja do końca czerwca, a sadzić powinno się go jesienią.
Jego kwiaty będą pięknie wyglądać wśród bylin, jak i w donicach. Dzięki swojej zachwycającej sylwetce przyciągają wzrok na rabacie. Najlepiej czują się w słonecznym miejscu. Czosnek ozdobny bez problemu przetrwa zimę. Oznacza to, że można zostawić go tam, gdzie wyrósł, a w przyszłym roku znowu zakwitnie.
Tekst i zdjęcia: źródło - iBulb