Logo
Logo

Czosnki ozdobne | Jakie są odmiany, gdzie je posadzić i jak uprawiać?

Czosnek ozdobny nie tylko przyciąga uwagę swoją urodą. Jego kwiaty wabią także liczne pożyteczne owady. Pszczoły i motyle po prostu uwielbiają jego pełne nektaru kwiaty.

Spis treści
Czosnkowe ciekawostki. Poznaj niesamowitą historię czosnków! Jakie są odmiany czosnków ozdobnych? Dlaczego warto sadzić czosnki? Gdzie posadzić czosnek? Jakie są jego wymagania?

"Czosnkowe ciekawostki"

Botaniczna łacińska nazwa czosnku ozdobnego to Allium – słowo to oznacza „ostry smak”, który czosnek (także ozdobny) nadaje potrawom.

Wokół czosnków do tej pory krąży wiele historii i dlatego od wieków nadawano tym kwiatom dużo różnych znaczeń. W czasach wiktoriańskich Allium było nazwą kwiatu, który przynosił szczęście i dobrobyt. Starożytni Egipcjanie postrzegali łuski czosnku i cebuli jako symbol nieśmiertelności i malowali je na swoich grobach. Rzymianie określali słowem Allium nie tylko czosnki, ale też cebulę i pory.

Odmiany czosnków ozdobnych

Czosnki wychodzą z ziemi wiosną, wypuszczając zwykle rozetę liści i długą łodygę. Na jej końcu rozwija się kulisty kwiatostan składający się z pojedynczych kwiatów. Odmian należących do rodzaju Allium jest bardzo wiele. Niektóre z nich, takie jak cebule, szalotki, czosnek, czosnek niedźwiedzi i pory, są jadalne.

Bardzo liczną grupę czosnków stanowią rośliny ozdobne; jest ich wiele gatunków i odmian. Jedne są ogromne, a inne małe i delikatne. Kwiaty mogą mieć różne odcienie filetu, różu i mieć również kolor biały.

czosnki ozdobne_ kwiaty dla pszczół

Fot. iBulb

1 – czosnek jednolistny (Allium unifolium), 2 – Allium carolinianum, 3 – czosnek główkowaty (Allium sphaerocephalon), 4 – Allium cowanii, 5 – czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum), 6 – czosnek białawy (Allium christophii), 7 – Allium caesium

Zróżnicowanie biologiczne dzięki czosnkom

Motyle żywią się nektarem. Jest to płyn o konsystencji syropu, który dostarcza im cukru, białka i witamin. Długi, zwinięty w rurkę język motyla zwany trąbką ułatwia im dostęp do tego źródła pokarmu. Potrzebują go zwłaszcza samice do produkcji jajeczek. Pszczoły również żywią się nektarem, a także wykorzystują go do produkcji miodu. Kwiaty czosnku ozdobnego zapewniają pszczołom i motylom prawdziwą ucztę. A to dlatego, że każdy z ich kwiatostanów, czyli to, co nazywamy „kwiatami”, składa się z wielu maleńkich kwiatów, tworzących jedną kulę. To te pojedyncze kwiaty produkują nektar, którym delektują się owady.

Czosnek na rabacie i w donicach

Kiedy kwiat wypłowieje, nie usuwaj go. Poszczególne kwiaty w kształcie gwiazdek wytworzą maleńkie nasiona, które nadadzą mu piękny kształt, przyciągający uwagę przez całą jesień i zimę. Czosnek ozdobny, podobnie jak tulipany i narcyzy, kwitnie od połowy maja do końca czerwca, a sadzić powinno się go jesienią.

Jego kwiaty będą pięknie wyglądać wśród bylin, jak i w donicach. Dzięki swojej zachwycającej sylwetce przyciągają wzrok na rabacie. Najlepiej czują się w słonecznym miejscu. Czosnek ozdobny bez problemu przetrwa zimę. Oznacza to, że można zostawić go tam, gdzie wyrósł, a w przyszłym roku znowu zakwitnie.


Tekst i zdjęcia: źródło - iBulb

Autor
Czosnki ozdobne | Jakie są odmiany, gdzie je posadzić i jak uprawiać?
Czosnki ozdobne | Jakie są odmiany, gdzie je posadzić i jak uprawiać?
iBulb

iBulb poprzez ogólnoświatowe działania PR i kampanie reklamowe promuje sadzenie cebulek kwiatowych. W zielonym ogródku publikuje artykuły o kwiatach cebulowych.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)
Powiązane rośliny
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość miłka

17-05-2022 07:16

A jak nasadzę w ogrodzie tyle czosnków i zleci się mnóstwo pszczół, to czy to nie będzie jednak niebezpieczne? Kiedyś jakąś aktorkę pszczoła ugryzła. Lepiej jednak nie sadzić kwiatów, które zachęcają pszczoły. Może nie warto ryzykować?

Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl