Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2021
8
Okazje
Artykuł na: 4-5 minut

Czosnki ozdobne: kwiaty dla pszczół

Czosnek ozdobny nie tylko przyciąga uwagę swoją urodą. Jego kwiaty wabią także liczne pożyteczne owady. Pszczoły i motyle po prostu uwielbiają jego pełne nektaru kwiaty.

 

Botaniczna, łacińska nazwa czosnku ozdobnego to Allium. Słowo to oznacza „ostry smak”, który czosnek (także ozdobny) nadaje potrawom. Przez wieki określenie „Allium” miało kilka różnych znaczeń. W czasach wiktoriańskich była to nazwa kwiatu, który przynosił szczęście i dobrobyt. Starożytni Egipcjanie postrzegali łuski czosnku i cebuli jako symbol nieśmiertelności i malowali je na swoich grobach. Rzymianie określali słowem „Allium” cebulę i pory.

Odmiany czosnków ozdobnych

Czosnki wychodzą z ziemi wiosną, wypuszczając zwykle rozetę liści i długą łodygę. Na jej końcu rozwija się kulisty kwiatostan składający się z pojedynczych kwiatów. Odmian należących do rodzaju Allium jest bardzo wiele. Niektóre z nich, takie jak cebule, szalotki, czosnek, czosnek niedźwiedzi i pory, są jadalne. Bardzo liczną grupę stanowią rośliny ozdobne; jest wiele gatunków i odmian. Jedne są ogromne, a inne małe i delikatne. Kwiaty mogą mieć różne odcienie filetu, różu i mieć również kolor biały.

czosnki ozdobne_ kwiaty dla pszczół

Fot. iBulb

1 – czosnek jednolistny (Allium unifolium), 2 – Allium carolinianum, 3 – czosnek główkowaty (Allium sphaerocephalon), 4 – Allium cowanii, 5 – czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum), 6 – czosnek białawy (Allium christophii), 7 – Allium caesium

 

Zróżnicowanie biologiczne

Motyle żywią się nektarem. Jest to płyn o konsystencji syropu, który dostarcza im cukru, białka i witamin. Długi, zwinięty w rurkę język motyla zwany trąbką ułatwia im dostęp do tego źródła pokarmu. Potrzebują go zwłaszcza samice do produkcji jajeczek. Pszczoły również żywią się nektarem, a także wykorzystują go do produkcji miodu. Kwiaty czosnku ozdobnego zapewniają pszczołom i motylom prawdziwą ucztę. A to dlatego, że każdy z ich kwiatostanów, czyli to, co nazywamy „kwiatami”, składa się z wielu maleńkich kwiatów, tworzących jedną kulę. To te pojedyncze kwiaty produkują nektar, którym delektują się owady.

Czosnek na rabacie

Kiedy kwiat wypłowieje, nie usuwaj go. Poszczególne kwiaty w kształcie gwiazdek wytworzą maleńkie nasiona, które nadadzą mu piękny kształt, przyciągający uwagę przez całą jesień i zimę. Czosnek ozdobny, podobnie jak tulipany i narcyzy, kwitnie od połowy maja do końca czerwca, a sadzić powinno się go jesienią.

Jego kwiaty będą pięknie wyglądać wśród bylin. Dzięki swojej zachwycającej sylwetce przyciągają wzrok na rabacie. Najlepiej czują się w słonecznym miejscu. Czosnek ozdobny bez problemu przetrwa zimę. Oznacza to, że można zostawić go tam, gdzie wyrósł, a w przyszłym roku znowu zakwitnie.

Źródło: iBulb

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Porady na ten tydzień
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Tydzień 38, Sentencja nr:7
Systematycznie sprawdzamy nasze rośliny na obecność chorób – przede wszystkim chorób grzybowych. Usuwamy porażone gałęzie i utylizujmy je zaraz po wycięciu.
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Tydzień 38, Sentencja nr:5
Na balkonie i tarasie w puste miejsca dosadzamy rośliny sezonowe, kwitnące jesienią, np. chryzantemy, wrzosy i jesienne wrzośce.
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Tydzień 38, Sentencja nr:3
Systematycznie zbieramy warzywa ciepłolubne, do których należą np. dynia, ogórki, papryka czy pomidory.
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Tydzień 38, Sentencja nr:2
Posadźmy w ogrodzie wrzosy, które właśnie teraz, podczas kwitnienia są najpiękniejsze. Te sprzedawane w pojemnikach można sadzić do gruntu przez cały sezon wegetacyjny.
Tydzień 38, Sentencja nr:1
Tydzień 38, Sentencja nr:1
W połowie września możemy rozpocząć sadzenie roślin cebulowych (wybierajmy cebule duże i zdrowe). Głębokość sadzenia powinna być równa 2-3-krotnej wysokości cebul (na glebie piaszczystej cebule sadzimy nieco głębiej). Miejsce sadzenia cebul warto okryć na zimę korą lub słomianymi matami.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT