Czosnek błękitny Allium caeruleum

Czosnek blekitny, fot. valerypetr - Depositphotos
Czosnek błękitny (Allium caeruleum) | Przeczytaj opis rośliny, zobacz zdjęcia i dowiedz się o niej więcej. Poznaj jej wymagania, zastosowanie oraz wskazówki dotyczące uprawy i pielęgnacji.
Posłuchaj
00:00
Dekoracyjność: kwiatostany
Gleba: przepuszczalna, bogata w wapń
Kolor kwiatów: niebieskie
Kwiatostan: baldach
Kwiaty: pojedyncze, drobne
Odczyn gleby: zasadowa, obojętna
Owoce: torebka
Pokrój: wyprostowany, wzniesiony
Zapach: kwiaty
Wysokość: 20-60 cm
Okres kwitnienia: VI, VII
Trwałość liści: sezonowe
Wilgotność: gleba umiarkowanie wilgotna
Stanowisko: słońce
Zastosowanie: murki, skarpy, w grupie, ogrody przydomowe, kwiat cięty, bukiety, ogrody wiejskie, skalniaki, rabaty

Czosnek błękitny (Allium caeruleum) nazywany też czosnkiem niebieskim, to bylina zaliczana do rodziny czosnkowtych (Alliaceae). Naturalnie występuje m.in. w Azji Środkowej i Chinach, ale jest też uprawiany w wielu innych krajach świata jako roślina ozdobna.

Bylina ta w porze kwitnienia może dorastać do ok. 20-40/60 cm wys. Początkowo tworzy rozetę szarozielonych, wąskich, trójkątnych w przekroju liści.

Czosnek błękitny kwitnie wczesnym latem (VI-VII). Wytwarza wtedy sztywny, nagi, wzniesiony, obły pęd kwiatostanowy, zwieńczony dużym, kulistym, gęstym kwiatostanem, złożonym z kilkudziesięciu małych, niebieskich, gwiazdkowatych, miododajnych kwiatów, osadzonych na długich szypułkach. W kwiatostanie mogą pojawiać się też nieregularnie rozmieszczone małe cebulki, także osadzone na długich szypułkach. Po kwitnieniu część nadziemna zamiera, a roślina przechodzi w stan spoczynku. Liście i kwiaty pojawiają się dopiero w kolejnym sezonie.

Organem podziemnym czosnku jest pękata, zaokrąglona cebula.

Wymagania i uprawa

Czosnek błękitny w naturze chętnie zasiedla nasłonecznione stoki górskie, dlatego w uprawie oczekuje słonecznego, ciepłego stanowiska i średnio żyznej, umiarkowanie wilgotnej, a nawet suchej, przepuszczalnej, zasobnej w wapń gleby, najlepiej o obojętnym lub zasadowym odczynie pH. Jest w pełni mrozoodporny i może być uprawiany na terenie całego kraju. Nie wymaga też zimowego okrycia. Zimą większe zagrożenie stanowi dla niego mokre podłoże niż niskie temperatury (może prowadzić do gnicia cebul), dlatego należy sadzić roślinę w wyższych częściach ogrodu, skąd woda będzie mogła swobodnie spływać.

Pomimo iż czosnek błękitny jest byliną, co 3-4 lata dobrze jest go odmłodzić, wykopując cebule po kwitnieniu i sadząc je na nowym stanowisku. Przy okazji można pobrać z cebul cebulki przybyszowe, wykorzystując je do rozmnażania.

Redakcja poleca
0 Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
Lykos skrzyp polny ekstrakt 50 ml - Target
1 Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
Pomidor mięsisty 'Gigantomo' F1
2 Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
Agrowłóknina HORTI-LINE – zimowa 2,10 m x10 mb
3 NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml
NeemAzal, Zwalcza Ziemiórki i Inne Szkodniki – 50 ml

Czosnek błękitny może być rozmnażany za pomocą nasion lub cebulek przybyszowych.

Zastosowanie

Czosnek błękitny to idealna roślina na murki, skarpy i skalniaki. Ponieważ jednak po kwitnieniu zamiera i znika z rabaty, najlepiej sadzić ją pomiędzy roślinami, które pod koniec sezonu zakryją opuszczone przez niego stanowisko np. rozchodniki okazałe, goździki pierzaste czy bylica Schmidta.

Ze względu na miododajne kwiaty, czosnek warto sadzić także w pobliżu uli. Roślina sprawdza się też jako element bylinowej łąki kwietnej, a jej kwiaty nadają się do ciecia i na suche bukiety.


Tekst: Katarzyna Józefowicz, zdjęcia: valerypetr/Depositphotos

Obserwuj
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu? Zobacz nową generację siekier marki Fiskars
Komentarze

Zobacz nasz
Sklep ogrodniczy
sprawdź ofertę
Sklep Zielony Ogródek
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu? Zobacz nową generację siekier marki Fiskars
Bestsellery
Tagi
Najnowsze treści