Logo
Logo

Jak pielęgnować czosnek olbrzymi: co robić, by pięknie kwitł?

Pytanie czytelnika: Na jesieni posadziłam kilka dorodnych cebul czosnku olbrzymiego. Rośliny już wypuściły pióropusze liści, kiedy spodziewać się ich kwiatów? Jak postępować po kwitnieniu?

Spis treści
Jakie stanowisko wybrać? Kiedy nawozić? Po co usuwać kwiatostany? Dlaczego wykopywać czosnki?

Jak wygląda czosnek olbrzymi?

Czosnek olbrzymi (łac. Allium giganteum) jest wyjątkową odmianą czosnku o pełnych kwiatach tworzących kulisty, fioletowy kwiatostan średnicy 10-12 cm! Pojawia się on na sztywnym pędzie, który wyrasta na 1,5 m wysokości! Roślina widowiskowo kwitnie wiosną – w maju lub w czerwcu.

Czosnek olbrzymi na rabacie
Fot.  archiwum Budujemy Dom

Co robić by czosnek olbrzymi długo kwitł?

Wybierz odpowiednie stanowisko

Czosnek olbrzymi, to roślina jest całkowicie mrozoodporna. Powinna rosnąć w słońcu lub lekkim cieniu, na glebach próchnicznych i przepuszczalnych, o odczynie lekko zasadowym.

Zasilaj nawozem

Podczas okresu intensywnego wzrostu czosnki olbrzymie dobrze jest zasilać nawozem wieloskładnikowym (ok. 2-3 razy w ilości 20 g/m²).

Usuwaj przekwitnięte kwiatostany

Po kwitnieniu istotne jest usunięcie wszystkich czosnkowych kwiatostanów, aby nie doszło do zawiązania nasion, a tym samym odprowadzenia związków pokarmowych z cebuli. Warto obserwować postępujący rozwój kwiatów i w momencie, gdy rozwiną się już wszystkie ściąć roślinę. Kwiaty czosnków umieszczone w wazonach będą wspaniale zdobić dom przez całkiem długi czas.

Wykop czosnki i odpowiednio przechowaj

Najokazalsze okazy czosnku można zostawić w tym samym miejscu przez dwa, trzy sezony. Później, po uschnięciu liści, należy wykopać cebule, oczyścić i odłączyć cebulki przybyszowe. Po letnim przechowaniu w piwnicy, sadzi się je na jesieni w nowe miejsca. Należy pamiętać, że młode cebulki przybyszowe zakwitną dopiero po dwóch, trzech latach.


Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie główne: merica/Pixabay 

Autor
Jak pielęgnować czosnek olbrzymi: co robić, by pięknie kwitł?
Jak pielęgnować czosnek olbrzymi: co robić, by pięknie kwitł?
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

 
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
kategoria-pielegnacja_uprawa_roslin