Jak wygląda czosnek olbrzymi?
Czosnek olbrzymi (łac. Allium giganteum) jest wyjątkową odmianą czosnku o pełnych kwiatach tworzących kulisty, fioletowy kwiatostan średnicy 10-12 cm! Pojawia się on na sztywnym pędzie, który wyrasta na 1,5 m wysokości! Roślina widowiskowo kwitnie wiosną – w maju lub w czerwcu.
Co robić by czosnek olbrzymi długo kwitł?
Wybierz odpowiednie stanowisko
Czosnek olbrzymi, to roślina jest całkowicie mrozoodporna. Powinna rosnąć w słońcu lub lekkim cieniu, na glebach próchnicznych i przepuszczalnych, o odczynie lekko zasadowym.
Zasilaj nawozem
Podczas okresu intensywnego wzrostu czosnki olbrzymie dobrze jest zasilać nawozem wieloskładnikowym (ok. 2-3 razy w ilości 20 g/m²).
Usuwaj przekwitnięte kwiatostany
Po kwitnieniu istotne jest usunięcie wszystkich czosnkowych kwiatostanów, aby nie doszło do zawiązania nasion, a tym samym odprowadzenia związków pokarmowych z cebuli. Warto obserwować postępujący rozwój kwiatów i w momencie, gdy rozwiną się już wszystkie ściąć roślinę. Kwiaty czosnków umieszczone w wazonach będą wspaniale zdobić dom przez całkiem długi czas.
Wykop czosnki i odpowiednio przechowaj
Najokazalsze okazy czosnku można zostawić w tym samym miejscu przez dwa, trzy sezony. Później, po uschnięciu liści, należy wykopać cebule, oczyścić i odłączyć cebulki przybyszowe. Po letnim przechowaniu w piwnicy, sadzi się je na jesieni w nowe miejsca. Należy pamiętać, że młode cebulki przybyszowe zakwitną dopiero po dwóch, trzech latach.
Tekst: Redakcja ZielonyOgródek.pl, zdjęcie główne: merica/Pixabay