Logo
Logo

Trendy ogrodowe i byliny: jak je połączyć? Dwa pomysły, które odmienią Twój ogród

Odkryj sekrety relaksu w zaciszu własnego ogrodu! Poznaj najnowsze trendy ogrodnicze na 2024 rok i przekształć swoją przestrzeń w raj pełen bylin. Od śródziemnomorskiej eksplozji kolorów po spokojne, naturalne zakątki – te trendy ogrodnicze zainspirują Cię do stworzenia miejsca, które będzie nie tylko piękne, ale i kojące dla duszy. Dowiedz się, jakie byliny wybrać, aby cieszyć się ogrodem pełnym życia i barw!

Najnowsze trendy w ogrodzie pełnym bylin

Ogród to nie tylko przestrzeń zewnętrzna, to miejsce, które może stać się osobistym azylem relaksu i piękna. W 2024 roku ogrodnictwo przechodzi prawdziwą rewolucję, wprowadzając trendy, które pozwalają każdemu stworzyć wyjątkowe, pełne życia miejsce. Od intensywnych, ciepłych barw, które przywołują wakacyjne wspomnienia, po spokojne, naturalne aranżacje, które są jak ukojenie dla zmysłów – każdy trend ma coś wyjątkowego do zaoferowania. 

Odpręż się w ogrodzie pełnym bylin

Nie ma lepszego sposobu na relaks niż spędzanie czasu w ogrodzie w otoczeniu roślin. Zdaniem belgijskich naukowców, prace w ogrodzie i spędzanie czasu wśród zieleni to dobry sposób na obniżenie poziomu hormonu stresu – kortyzolu – w naszym organizmie. Poznaj trendy w ogrodnictwie na 2024 rok… Może znajdziesz wśród nich coś, co sprawdzi się w Twoim ogrodzie? Który z nich podoba Ci się najbardziej?

Kolorowy raj - odkryj eksplozję bylin w stylu Viva la Vida
Fot. iVerde / Perennial Power
Pierwszy trend, Wakacyjna atmosfera i Viva la Vida, koncentruje się na stworzeniu żywego i ciepłego ogrodu pełnego intensywnych barw kwiatów, takich jak floksy, nachyłek, maki i trojeść, które razem tworzą przyjemną, śródziemnomorską atmosferę, idealną do relaksu i spotkań w gronie bliskich.

 

Pierwszy trend: wakacyjna atmosfera i Viva la Vida

Podstawą tego trendu są przede wszystkim gorące emocje i żywe, ciepłe barwy. Kwiaty w odcieniach różu, czerwieni, pomarańczu i żółci doskonale budują przyjemną, śródziemnomorską atmosferę w ogrodzie. Nie ma lepszego sposobu na stworzenie prawdziwego wakacyjnego ogrodu, w którym możesz zjeść posiłek z przyjaciółmi lub zorganizować małą imprezę.

Byliny, które najlepiej pasują do ogrodu w stylu Viva la Vida to między innymi:

  • Floksy, w szczególności odmiany o czerwonych, różowych i ciemnofioletowych kwiatach. Bardzo miłym dodatkiem jest ich przyjemny, słodki zapach.
  • Nachyłek, który charakteryzuje się bujnymi żółtymi kwiatami.
  • Maki, nie tylko tradycyjnie czerwone – występują także w kolorach żółtym, pomarańczowym, fioletowym, różowym i białym.
  • Trojeść, którego baldaszkowate kwiaty, pachną równie pięknie, jak wyglądają.
Powrót do natury - harmonijna Istota Ziemi w Twoim ogrodzie
Fot. iVerde / Perennial Power
Drugi trend, Spotkanie z naturą – Istotą Ziemi, podkreśla powrót do naturalnych, dzikich aranżacji ogrodowych, gdzie mieszają się niskopienne i wysokie byliny oraz trawy ozdobne, tworząc wrażenie nieuporządkowanej, ale harmonijnej przestrzeni, jakby zaprojektowanej przez samą Matkę Naturę.
 

Drugi trend: spotkanie z naturą – Istotą Ziemi

W tym trendzie kluczem jest powrót do natury i tradycyjnych metod uprawiania ogrodów, który sprawia, że grządki i rabatki mogą sprawiać wrażenie dzikich, nieuporządkowanych i bardziej zróżnicowanych. Wszystko przez to, że wyglądają niczym obsadzone ręką Matki Natury dzięki pomieszanym niskopiennym i wysokim bylinom oraz różnorodnym trawom ozdobnym. Byliny, które najlepiej pasują do ogrodu w stylu

Byliny z trendu Istota Ziemi to między innymi:

  • Krwawnik pospolity, czyli popularna bylina charakteryzująca się baldachami z dziesiątkami kwiatów.
  • Ostnica, czyli delikatna trawa ozdobna, która kołysze się na wietrze.
  • Tymianek, którego odmiana Thymus vulgaris jest popularnym ziołem stosowanym jako przyprawa.
  • Jeżówka purpurowa, która przyciąga motyle i pszczoły.

Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!
Przeczytaj także
Testujemy niezwykłe narzędzia ogrodnicze, których jeszcze nie znacie... a powinniście je mieć!

Zmieniaj ogród z trendami i bylinami

Tworzenie ogrodu to nie tylko praca, to sztuka i przyjemność płynąca z obcowania z naturą. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na żywą, wakacyjną atmosferę Viva la Vida, czy spokojny powrót do natury w stylu Istoty Ziemi, pamiętaj, że każda bylina i każdy zakątek Twojego ogrodu może przyczynić się do Twojego zdrowia i dobrego samopoczucia. Zainspiruj się trendami na 2024 rok i stwórz przestrzeń, która będzie odzwierciedleniem Twojej osobowości i azylem relaksu na każdy dzień.

Tekst na podstawie: iVerde, zdjęcie: Perennial Power

 

Autor
Trendy ogrodowe i byliny: jak je połączyć? Dwa pomysły, które odmienią Twój ogród
Trendy ogrodowe i byliny: jak je połączyć? Dwa pomysły, które odmienią Twój ogród
Porady ekspertów

Eksperci czołowych firm ogrodniczych oraz specjaliści w różnych dziedzinach ogrodnictwa, budowy i urządzania domu, pielęgnacji ogrodu i roślin doniczkowych, dzielą się z Wami swoim doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (2)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl