Trojeść bulwiasta (Asclepias tuberosa) to roślina wieloletnia należąca do rodziny trojeściowatych (Asclepiadaceae). Naturalnymi regionami występowania trojeści są Ameryka Północna i Środkowa.
Dorasta do 60 cm wysokości i tworzy wąskie, lancetowate liście. Posiada grube, bulwiaste korzenie. Na jej pojedynczych, wysokich i sztywnych pędach znajdują się delikatne włoski. Roślina wytwarza lekko trujący, mleczny sok.
Pędy są zakończone okazałymi niby-baldachami składającymi się z kwiatów barwy pomarańczowej o bardzo ciekawym kształcie płatków korony. Trojeść jest rośliną nektarodajną. Termin kwitnienia to czerwiec, lipiec i sierpień.
Owocem jest torebka zawierająca charakterystyczne, płaskie nasiona z puchem nazywanym też włoskami nasiennymi.
Wymagania i uprawa
Bylina jest dość łatwa w uprawie. Lubi ciepłe i słoneczne stanowiska oraz przepuszczalne, piaszczysto gliniaste, umiarkowanie suche gleby – dobrze znosi krótkotrwałe susze. Trojeść nie lubi mrozów oraz namokniętych gleb, które powodują gnicie korzeni.
Można ją rozmnażać z siewu nasion w kwietniu wprost do gruntu lub z rozsady (siew w inspekcie w marcu). Często rozmnaża się przez samosiew. Czasem pędy wymagają podpórek, gdyż pokładają się na silnym wietrze lub po burzy.
Zastosowanie
Trojeść bulwiasta znalazła zastosowanie przy tworzeniu barwnych, bylinowych rabat jak i sadzenia w donicach. Często sadzi się ją przy murkach, skalniakach i na obrzeżach. Poleca się ją sadzić przy jeżówkach, szałwiach czy trawach ozdobnych.
To dobra roślina miododajna, przyciągająca motyle i pszczoły – angielska nazwa tego gatunku to motyli chwast (butterfly weed). Trojeści są doskonałymi kwiatami ciętymi.
Ciekawostką jest to, że z puchu/włosków nasiennych wytwarzany jest surowiec nazywany jedwabiem roślinnym, a ten z kolei używa się do wyrobu różnych tkanin i papieru.
Polecane odmiany
- 'Orange Shodes' – gęste, pomarańczowe kwiatostany
- 'Red King®' – ciemno pomarańczowe, czasem wpadające w czerwień kwiaty
- 'Bicolored Red®' – kwiaty dwukolorowe (pomarańczowo-czerwone)
Zdjęcie tytułowe: M. Mazik, "Asclepias tuberosa"/Robert Duval, Sr./CC BY-SA 2.0, "Great Spangled Fritillary"/DrPhotoMoto/CC BY-SA 2.0, "003ed"/Mark F. Levisay/CC BY 2.0