Logo
Logo

Rośliny ogrodowe długo kwitnące | Jakie wybrać? Jak sadzić?

Warto zaplanować ogród i nasadzenia w taki sposób, aby jak najdłużej móc cieszyć się kwitnieniem różnych roślin ogrodowych. Na szczęście można znaleźć kwiaty jednoroczne oraz byliny i krzewy, które wyróżniają się kwitnieniem aż do pierwszych przymrozków. Które rośliny ogrodowe kwitną aż do jesieni?

Spis treści
Długo kwitnące kwiaty jednoroczne
Byliny o długim okresie kwitnienia
Krzewy ogrodowe długo kwitnące

Długo kwitnące kwiaty jednoroczne

Choć roślin ogrodowych długo kwitnących jest wiele, warto postawić na sprawdzone i dość odporne i znane gatunki, które oprócz długiego okresu kwitnienia zwracają uwagę dekoracyjnymi kwiatami. Wśród kwiatów jednorocznych z pewnością warto postawić na aksamitki [1], czyli popularne „byczki” o najczęściej pomarańczowych lub żółtych kwiatach i pierzastych liściach i charakterystycznym zapachu.

Najczęściej uprawiane są w ogrodach lub w pojemnikach trzy gatunki: aksamitka rozpierzchła, aksamitka wąskolistna i aksamitka wzniesiona. Spotkać można także wiele odmian w obrębie tych gatunków o różnych barwach i wielkościach kwiatów. Aksamitki są łatwe w uprawie (wysiew nasion wiosną), odporne i nie mają dużych wymagań. Dorastają do około 20-30 cm i kwitną od późnej wiosny do pierwszych przymrozków.

Do niezbyt wymagających i długo kwitnących roślin zwykle uprawianych u nas jako jednoroczne należy też szałwia błyszcząca (ogrodowa) [2]. Osiąga około 20-40 cm wysokości a jej ozdobą są wzniesione, sztywne pędy i kłosowe kwiatostany złożone z intensywnie czerwonych kwiatów (u odmian także białych lub w odcieniach filetu). Lubi słonce i odpowiednio wilgotne gleby, a jej kwitnienie trwa od wiosny do późnej jesieni (październik).

Jedną z najpopularniejszych, długo kwitnących, jednorocznych roślin ogrodowych lub pojemnikowych jest begonia stale kwitnąca [3]. Dorasta do ok. 20-30 cm wysokości (odmiany mogą być wyższe), jest zazwyczaj dobrze rozkrzewiona i kwitnie od wiosny (maj) do przymrozków. Zazwyczaj radzą sobie na przeciętnych podłożach, lubią słońce i są dość odporne. Kwiaty begonii mogą mieć różne barwy (w zależności od odmiany) - czerwoną, różową, białą i czerwonym, a niektóre dodatkowo bordowe wybarwienie liści.

Byliny o długim okresie kwitnienia

Liczną grupę długo kwitnących roślin ogrodowych znajdziemy także wśród gatunków wieloletnich (bylin). W tym przypadku także najlepiej postawić na sprawdzone w naszym klimacie, niewymagające, odporne i jednocześnie atrakcyjnie kwitnące gatunki, z których warte polecenia są między innymi:

Zawciąg nadmorski [4] – niska, dorastająca do około 20 cm zimozielona roślina, tworząca charakterystyczne kępy wąskich liści. Od maja do października ukazują się ponad nimi pędy z ładnymi, niewielkimi, kulistymi kwiatostanami w odcieniach różu. Zawciągi najlepiej rosną w miejscach słonecznych i wystarcza im uboga gleba (nadaje się do obsadzania ogrodów skalnych lub obwódek).

Goździk kropkowany [5]– wieloletnia roślina o płożącym lub lekko wzniesionym pokroju i wąskich, omszonych sino-zielonych lisich, co w połączeniu z różowo-purpurowymi kwiatami daje ciekawy efekt dekoracyjny. Dorasta do nawet 40 cm wysokości, lubi słonce, przeciętne gleby i kwitnie od późnej wiosny, nawet do października, powtarzając kwitnienie.

Słoneczniczek szorstki [6] – bylina osiągająca wysokość około 150 cm, a jej walorem dekoracyjnym są żółte, promieniste kwiaty o średnicy około 6 cm. Łatwo się rozrasta, nie ma dużych wymagań i kwitnie od czerwca do końca października ( a czasem dłużej).

Krwawnik pospolity [7] wartościowa i odporna roślina ozdobna, dorastająca do około 60-80 cm wysokości i zadowalająca się przeciętną glebą. Kwiaty zebrane w baldachogrona kwitną od czerwca do jesieni (październik) i mogą być białe lub, różowe, pomarańczowe albo czerwone.

Floks wiechowaty [8] – dość wysoka bylina (osiąga nawet do ponad 100 cm wysokości), tworząca wiechowate kwiatostany, z kwiatami w różnych barwach (białe, różowe, fioletowe) kwitnącymi od lipca do jesieni.

Od czerwca do jesieni ogród może zdobić kwitnieniem tojeść kropkowana [9] (drobne żółte kwiaty, zebrane w kłosowate kwiatostany i wyprostowane pędy), a także rudbekia okazała [10] (duże, żółte lub bordowe kwiaty na sztywnych, wzniesionych łodygach, kwitnące od lipca do późnej jesieni), zawilec japoński [11] (tworzy dość gęste, luźno rozgałęzione kępy i kwitnie od sierpnia do października – kwiaty bardzo dekoracyjne, promieniste o barwie białej lub w odcieniach różu). Warto pamiętać także o późno kwitnących jesienią chryzantemach ogrodowych [12], a także ogrodowych astrach [13], czyli „Marcinkach” (np. aster nowoangielski, aster nowobelgijski, aster krzaczasty).

Hubert Lamański / YouTube

 

Krzewy ogrodowe długo kwitnące

Długo kwitnące kwiaty, to również walor wielu krzewów ogrodach, z których godne polecania są popularne, dość odporne i dekoracyjne gatunki:

Róże [14] – niektóre gatunki kwitną i powtarzają kwitnienie od czerwca do późnej jesieni.

Hortensja bukietowa [15] – bardzo popularny obecnie gatunek o bardzo wielu odmianach i zwykle dużych, wiechowatych, stożkowych kwiatostanach, które mogą być białe, kremowe, w odcieniach różu lub dwubarwne i zakwitają od lipca do października; nawet po zaschnięciu mogą zdobić krzew i ogród przez całą zimę.

Ketmia syryjska [16] nazywana też hibiskusem ogrodowym – wyprostowany krzew, dorastający nawet do 3m wysokości; wyróżnia się bardzo dekoracyjnymi, dużymi (ponad 10 cm średnicy), dzwonkowatymi, 5-płatkowymi kwiatami o efektownych barwach ( w zależności od odmiany) – zwykle białej, różowej, fioletowej, niebieskiej, także z przebarwieniami wewnątrz kielicha; kwitnienie trwa od lipca/sierpnia do października.

Dziurawiec 'Hidcote' [17] – ogrodowa odmiana dziurawca, kwitnąca przez całe lato do jesieni (od czerwca do października); kwiaty są duże (do 5 cm średnicy), 5-płatkowe, żółte, ale mogą różnić się odcieniami, jak i wielkością.

Pięciornik krzewiasty [18] – popularny i odporny, lubiący słońce krzew ozdobny, kwitnący od wiosny (czerwiec) do jesieni (październik); kwiaty są zazwyczaj żółte, ale u odmian także białe, różowe, pomarańczowe lub czerwone.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Frizzantine / Dreamstime, zdjęcia w tekście: Pixabay

Autor
Rośliny ogrodowe długo kwitnące | Jakie wybrać? Jak sadzić?
Rośliny ogrodowe długo kwitnące | Jakie wybrać? Jak sadzić?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, przewidziany do kształtowania terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od ponad 10 lat pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z ZO współpracuje ściśle od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata, ludzi i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, muzykę i smak kawy – najlepiej pitej nieśpiesznie w ogrodzie lub z widokiem na zielone...

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Twoja strona ogrodu