Logo
Logo

Rośliny ogrodowe długo kwitnące | Jakie wybrać? Jak sadzić?

Warto zaplanować ogród i nasadzenia w taki sposób, aby jak najdłużej móc cieszyć się kwitnieniem różnych roślin ogrodowych. Na szczęście można znaleźć kwiaty jednoroczne oraz byliny i krzewy, które wyróżniają się kwitnieniem aż do pierwszych przymrozków. Które rośliny ogrodowe kwitną aż do jesieni?

Spis treści
Długo kwitnące kwiaty jednoroczne Byliny o długim okresie kwitnienia Krzewy ogrodowe długo kwitnące

Długo kwitnące kwiaty jednoroczne

Choć roślin ogrodowych długo kwitnących jest wiele, warto postawić na sprawdzone i dość odporne i znane gatunki, które oprócz długiego okresu kwitnienia zwracają uwagę dekoracyjnymi kwiatami. Wśród kwiatów jednorocznych z pewnością warto postawić na aksamitki [1], czyli popularne „byczki” o najczęściej pomarańczowych lub żółtych kwiatach i pierzastych liściach i charakterystycznym zapachu.

Najczęściej uprawiane są w ogrodach lub w pojemnikach trzy gatunki: aksamitka rozpierzchła, aksamitka wąskolistna i aksamitka wzniesiona. Spotkać można także wiele odmian w obrębie tych gatunków o różnych barwach i wielkościach kwiatów. Aksamitki są łatwe w uprawie (wysiew nasion wiosną), odporne i nie mają dużych wymagań. Dorastają do około 20-30 cm i kwitną od późnej wiosny do pierwszych przymrozków.

Do niezbyt wymagających i długo kwitnących roślin zwykle uprawianych u nas jako jednoroczne należy też szałwia błyszcząca (ogrodowa) [2]. Osiąga około 20-40 cm wysokości a jej ozdobą są wzniesione, sztywne pędy i kłosowe kwiatostany złożone z intensywnie czerwonych kwiatów (u odmian także białych lub w odcieniach filetu). Lubi słonce i odpowiednio wilgotne gleby, a jej kwitnienie trwa od wiosny do późnej jesieni (październik).

Jedną z najpopularniejszych, długo kwitnących, jednorocznych roślin ogrodowych lub pojemnikowych jest begonia stale kwitnąca [3]. Dorasta do ok. 20-30 cm wysokości (odmiany mogą być wyższe), jest zazwyczaj dobrze rozkrzewiona i kwitnie od wiosny (maj) do przymrozków. Zazwyczaj radzą sobie na przeciętnych podłożach, lubią słońce i są dość odporne. Kwiaty begonii mogą mieć różne barwy (w zależności od odmiany) - czerwoną, różową, białą i czerwonym, a niektóre dodatkowo bordowe wybarwienie liści.

Byliny o długim okresie kwitnienia

Liczną grupę długo kwitnących roślin ogrodowych znajdziemy także wśród gatunków wieloletnich (bylin). W tym przypadku także najlepiej postawić na sprawdzone w naszym klimacie, niewymagające, odporne i jednocześnie atrakcyjnie kwitnące gatunki, z których warte polecenia są między innymi:

Zawciąg nadmorski [4] – niska, dorastająca do około 20 cm zimozielona roślina, tworząca charakterystyczne kępy wąskich liści. Od maja do października ukazują się ponad nimi pędy z ładnymi, niewielkimi, kulistymi kwiatostanami w odcieniach różu. Zawciągi najlepiej rosną w miejscach słonecznych i wystarcza im uboga gleba (nadaje się do obsadzania ogrodów skalnych lub obwódek).

Goździk kropkowany [5]– wieloletnia roślina o płożącym lub lekko wzniesionym pokroju i wąskich, omszonych sino-zielonych lisich, co w połączeniu z różowo-purpurowymi kwiatami daje ciekawy efekt dekoracyjny. Dorasta do nawet 40 cm wysokości, lubi słonce, przeciętne gleby i kwitnie od późnej wiosny, nawet do października, powtarzając kwitnienie.

Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania
Przeczytaj także
Czy rośliny przetrwają wakacje bez Ciebie? Tak, dzięki tym urządzeniom do automatycznego podlewania

Słoneczniczek szorstki [6] – bylina osiągająca wysokość około 150 cm, a jej walorem dekoracyjnym są żółte, promieniste kwiaty o średnicy około 6 cm. Łatwo się rozrasta, nie ma dużych wymagań i kwitnie od czerwca do końca października ( a czasem dłużej).

Krwawnik pospolity [7] wartościowa i odporna roślina ozdobna, dorastająca do około 60-80 cm wysokości i zadowalająca się przeciętną glebą. Kwiaty zebrane w baldachogrona kwitną od czerwca do jesieni (październik) i mogą być białe lub, różowe, pomarańczowe albo czerwone.

Floks wiechowaty [8] – dość wysoka bylina (osiąga nawet do ponad 100 cm wysokości), tworząca wiechowate kwiatostany, z kwiatami w różnych barwach (białe, różowe, fioletowe) kwitnącymi od lipca do jesieni.

Od czerwca do jesieni ogród może zdobić kwitnieniem tojeść kropkowana [9] (drobne żółte kwiaty, zebrane w kłosowate kwiatostany i wyprostowane pędy), a także rudbekia okazała [10] (duże, żółte lub bordowe kwiaty na sztywnych, wzniesionych łodygach, kwitnące od lipca do późnej jesieni), zawilec japoński [11] (tworzy dość gęste, luźno rozgałęzione kępy i kwitnie od sierpnia do października – kwiaty bardzo dekoracyjne, promieniste o barwie białej lub w odcieniach różu). Warto pamiętać także o późno kwitnących jesienią chryzantemach ogrodowych [12], a także ogrodowych astrach [13], czyli „Marcinkach” (np. aster nowoangielski, aster nowobelgijski, aster krzaczasty).

Hubert Lamański / YouTube

 

Krzewy ogrodowe długo kwitnące

Długo kwitnące kwiaty, to również walor wielu krzewów ogrodach, z których godne polecania są popularne, dość odporne i dekoracyjne gatunki:

Róże [14] – niektóre gatunki kwitną i powtarzają kwitnienie od czerwca do późnej jesieni.

Hortensja bukietowa [15] – bardzo popularny obecnie gatunek o bardzo wielu odmianach i zwykle dużych, wiechowatych, stożkowych kwiatostanach, które mogą być białe, kremowe, w odcieniach różu lub dwubarwne i zakwitają od lipca do października; nawet po zaschnięciu mogą zdobić krzew i ogród przez całą zimę.

Ketmia syryjska [16] nazywana też hibiskusem ogrodowym – wyprostowany krzew, dorastający nawet do 3m wysokości; wyróżnia się bardzo dekoracyjnymi, dużymi (ponad 10 cm średnicy), dzwonkowatymi, 5-płatkowymi kwiatami o efektownych barwach ( w zależności od odmiany) – zwykle białej, różowej, fioletowej, niebieskiej, także z przebarwieniami wewnątrz kielicha; kwitnienie trwa od lipca/sierpnia do października.

Dziurawiec 'Hidcote' [17] – ogrodowa odmiana dziurawca, kwitnąca przez całe lato do jesieni (od czerwca do października); kwiaty są duże (do 5 cm średnicy), 5-płatkowe, żółte, ale mogą różnić się odcieniami, jak i wielkością.

Pięciornik krzewiasty [18] – popularny i odporny, lubiący słońce krzew ozdobny, kwitnący od wiosny (czerwiec) do jesieni (październik); kwiaty są zazwyczaj żółte, ale u odmian także białe, różowe, pomarańczowe lub czerwone.


Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: Frizzantine / Dreamstime, zdjęcia w tekście: Pixabay

Autor
Rośliny ogrodowe długo kwitnące | Jakie wybrać? Jak sadzić?
Rośliny ogrodowe długo kwitnące | Jakie wybrać? Jak sadzić?
Maciej Aleksandrowicz

Z wykształcenia specjalista ogrodnik, „przewidziany” do kształtowania wszelkich terenów zieleni, ale najlepiej wychodzi mu pisanie o roślinach i ogrodach. Od 2011 roku pisze artykuły i porady ogrodnicze, a z nami współpracuje regularnie od 2018 roku. Oprócz ciągłego podpatrywania świata i uczenia się czegoś nowego, lubi długie spacery, leniwe popołudnia i wieczory w ogrodzie, muzykę i smak kawy – najlepszego sprzymierzeńca przy tworzeniu tekstów dla Was.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (3)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl