Goździk kropkowany (Dianthus deltoides) to bylina należąca do rodziny goździkowatych (Caryophyllaceae). W środowisku naturalnym występuje w Europie (w tym w Polsce - jako podgatunek) oraz w Azji.

Roślina tworzy gęste kobierce. Liście są równowąskie, omszone. Drobne kwiaty (o średnicy do 2cm) zebrane są w luźne wiechy. Mają barwę białą, różową, czerwoną lub liliową. Goździk kwitnie od czerwca do września.

Goździk kropkowany - wymagania i uprawa

To gatunek łatwy w uprawie. Preferuje słoneczne stanowiska - wtedy najobficiej kwitnie. Optymalne są gleby gliniasto-piaszczyste, umiarkowanie suche o odczynie kwaśnym do obojętnego. Toleruje słabsze typy gleb. Nie lubi podłoży wapiennych. Jest odporny na mróz, jednak problemem mogą być bezśnieżne zimy. Dlatego w chłodniejszych rejonach Polski zaleca się go okrywać. Znosi susze.

Nasiona wysiewa się w czerwcu do inspektu. Sadzonki na miejsce stałe zaleca się wysadzać w sierpniu. Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym - szczególnie w początkowym okresie uprawy - jest pielenie. Ponadto warto usuwać przekwitające kwiatostany - to przedłuży kwitnienie. Goździk jest ekspansywny i może zagłuszyć delikatniejsze gatunki.

Zastosowanie goździka kropkowanego

Goździk ze względu na małe wymagania i szybki wzrost ma uniwersalne zastosowanie w ogrodzie. Nadaje się do tworzenia rabat, dekoracji ogrodów skalnych i ogrodów dachowych. Można go wykorzystywać jako roślinę okrywową.

zdjęcie: H. Zell (Own work) [GFDL or CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons