Słoneczniczek zwyczajny (Heliopsis helianthoides) nazywany często skwarotą lub heliopsisem, to bylina należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). W naturze występuje na południu Ameryki Półnoscnej i w Ameryce Środkowej na preriach, terenach skalnych i przydrożach.

Rośliny dorastają do ok. 75-150 cm wysokości, wytwarzając sztywne, wyprostowane, wzniesione łodygi koloru słomianego lub czerwonawo-brązowego. Zależnie od odmiany mogą być nagie lub owłosione, rozgałęzione lub nierozgałęzione. Liście słoneczniczków mają ogonki i są usytuowane naprzeciwlegle. Są sztywne i szorstkie, średniej wielkości (ok. 19 cm dł. i 6 cm szer.), jajowate lub lancetowate, najczęściej ostro zakończone. Mają karbowany lub piłkowany brzeg.

Kwiaty zebrane w koszyczki kwiatostanowe o średnicy ok. 8 cm i są najczęściej koloru żółtego. Kwitną od czerwca do września, a czasem też do października (gdy jesień jest ciepła). Niektórzy uważają, że jest to najdłużej kwitnąca bylina lata.

Wymagania i uprawa 

Uprawa słoneczniczków jest łatwa. Roślina najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, ale poradzi sobie również w półcieniu. Dobrze rośnie na wszelkich przepuszczalnych glebach, choć im żyźniejsze tym lepiej. Jest to roślina w pełni mrozoodporna. 

Kwiatostany systematycznie ścinamy po przekwitnięciu – przedłużamy tym kwitnienie rośliny. Jesienią całą roślinę ścina się tuż przy ziemi.

Słoneczniczka można rozmnażać przez wysiew nasion, sadzonkowanie lub podział karpy.

Zastosowanie

Słoneczniczek to prawdziwy król rabat letnich kwiatów. Sadzi się go w ich centrum, gdzie z racji swojej wysokości stanowi dobre centrum nasadzenia. Można go z powodzeniem sadzić wzdłuż murów, ogrodzeń i koło wszelkich skarp.

Bylina ta dobrze nadaje się na kwiat cięty i wraz z jeżówkami, rudbekiami i kosmosami jest doskonałym elementem idealnego letniego bukietu do salonu czy jadalni.

Polecane odmiany

  • Słoneczniczek szorstki (Heliopsis helianthoides var. scabra) – często spotykana odmiana/podgatunek słoneczniczka zwyczajnego o gęstym owłosieniu łodyg i liści; bardzo popularny i mający wiele odmian uprawnych
  • 'Karat' – żółte o kwiatach języczkowych nieregularnej długości (zdj. 2)
  • 'Patula' – o większej ilości kwiatów języczkowych w koszyczku (zdj. 3)
  • 'Asahi' – kwiaty małe, bardzo dużo kwiatów języczkowych (zdj. 4)
  • 'Light of London' – jasnożółte, bardzo dużo kwiatów języczkowych
  • 'Lorraine Sunshine' – mlecznobiała powierzchnia liści między nerwami


Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Pixabay, iVerde