Słoneczniczek zwyczajny (Heliopsis helianthoides) nazywany często skwarotą, heliopsisem lub (niepoprawnie) słoneczniczkiem szorstkim, to bylina należąca do rodziny astrowatych (Asteraceae). W naturze występuje na południu Ameryki Półnoscnej i w Ameryce Środkowej na preriach, terenach skalnych i przydrożach.
Rośliny dorastają do ok. 75-150 cm wysokości, wytwarzając sztywne, wyprostowane, wzniesione łodygi koloru słomianego lub czerwonawo-brązowego. Zależnie od odmiany mogą być nagie lub owłosione, rozgałęzione lub nierozgałęzione. Liście słoneczniczków mają ogonki i są usytuowane naprzeciwlegle. Są sztywne i szorstkie, średniej wielkości (ok. 19 cm dł. i 6 cm szer.), jajowate lub lancetowate, najczęściej ostro zakończone. Mają karbowany lub piłkowany brzeg.
Kwiaty zebrane w koszyczki kwiatostanowe o średnicy ok. 8 cm i są najczęściej koloru żółtego. Kwitną od czerwca do września, a czasem też do października (gdy jesień jest ciepła). Niektórzy uważają, że jest to najdłużej kwitnąca bylina lata.
Wymagania i uprawa
Uprawa słoneczniczków jest łatwa. Roślina najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych, ale poradzi sobie również w półcieniu. Dobrze rośnie na wszelkich przepuszczalnych glebach, choć im żyźniejsze tym lepiej. Jest to roślina w pełni mrozoodporna.
Kwiatostany systematycznie ścinamy po przekwitnięciu – przedłużamy tym kwitnienie rośliny. Jesienią całą roślinę ścina się tuż przy ziemi. Słoneczniczka można rozmnażać przez wysiew nasion, sadzonkowanie lub podział karpy.
🟢 Zobacz trendy ogrodowe sezonu 2025: aranżacje, kompozycje, inspiracje
Zastosowanie
Słoneczniczek to prawdziwy król rabat letnich kwiatów. Sadzi się go w ich centrum, gdzie z racji swojej wysokości stanowi dobre centrum nasadzenia. Można go z powodzeniem sadzić wzdłuż murów, ogrodzeń i koło wszelkich skarp. Bylina ta dobrze nadaje się na kwiat cięty i wraz z jeżówkami, rudbekiami i kosmosami jest doskonałym elementem idealnego letniego bukietu do salonu czy jadalni.
Polecane odmiany
Należy tutaj wspomnieć o słoneczniczku szorstkim (Heliopsis helianthoides var. scabra), gdyż ta odmiana/podgatunek jest bardzo często spotykany i mylony z "czystym" słoneczniczkiem zwyczajnym. Posiada gęste owłosienie łodyg i liści oraz ma wiele odmian uprawnych.
- 'Karat' – żółte o kwiatach języczkowych nieregularnej długości (zdj. 2)
- 'Patula' – o większej ilości kwiatów języczkowych w koszyczku (zdj. 3)
- 'Asahi' – kwiaty małe, bardzo dużo kwiatów języczkowych (zdj. 4)
- 'Light of London' – jasnożółte, bardzo dużo kwiatów języczkowych
- 'Lorraine Sunshine' – mlecznobiała powierzchnia liści między nerwami
Tekst: Katarzyna Jeziorska, zdjęcia: Pixabay, iVerde