Uprawa chryzantem w ogrodzie | Te odmiany są mrozoodporne!

Uprawa chryzantem w ogrodzie fot. Georgy Dzyura - Fotolia

Chryzantemy przeszły w Polsce długą drogę – od typowych roślin "cmentarnych" po dekoracje rabat w ogrodach nowoczesnych. Pod tym względem w końcu zrównaliśmy się z krajami Europy Zachodniej czy Stanami Zjednoczonymi, gdzie byliny te od dawna są ozdobą zielonych zakątków.

Uprawa gruntowa chryzantem w Polsce jest jak najbardziej możliwa. Musimy skupić się na dobraniu odpowiednich odmian, potem zapewnić im optymalne warunki, a wtedy jest duża szansa, że przezimują i będą zdobić nasz ogród w kolejnym roku.

Posłuchaj
00:00
115
Spis treści
Jak uprawiać chryzantemy? Wymagania i zasady uprawy Sadzenie chryzantem do gruntu Zabiegi pielęgnacyjne Polecane odmiany

Jak uprawiać chryzantemy w ogrodzie, by długo rosły i pięknie kwitły?

W polskim klimacie powinno się ostrożnie dobierać chryzantemy – tylko niektóre odmiany są w stanie przezimować. Najlepiej zimujące (i tym samym najchętniej kupowane) są chryzantemy drobnokwiatowe. W przypadku chryzantem wielkokwiatowych rośliny należy otoczyć jeszcze troskliwszą opieką (np.: solidniejsze osłony).

Czynników, które mają wpływ na zimowanie roślin jest wiele: zakres ujemnych temperatur panujących zimą, dostępność światła słonecznego, narażenie na wysuszające, mroźne wiatry, anomalie pogodowe, brak pokrywy śniegu, a nawet przepuszczalność podłoża.

Uprawa chryzantem w ogrodzie
Fot. Gábor Adonyi/Pixabay

Spełnij wymagania chryzantem, a będą rosły wiele lat!

Rośliny powinno się posadzić w miejscach słonecznych, ciepłych i zacisznych. Nieodpowiednia jest też wystawa wschodnia, gdzie zimą wieją mroźne wiatry. Wystawy północnej należy natomiast unikać nie tylko ze względu na zimno, ale także z uwagi na niewystarczającą ilość światła.

Chryzantemom należy dobrze przygotować podłoże – powinno być przekopane i spulchnione. Ważna jest żyzność, ale także przepuszczalność. Roślin nie powinno się sadzić w glebach podmokłych i kwaśnych. Najlepsze jest pH obojętne.

Sadzenie chryzantem do gruntu

Optymalnym terminem sadzenia jest wiosna – wtedy zieleń ma dość czasu na aklimatyzację, a potem przygotowanie się do nadejścia zimy. Niestety o tej porze roku ciężko jest dostać sadzonki, dlatego chryzantemy zwykle sadzi się jesienią – w okresie największego popytu na tą grupę zieleni. Jednakże nawet wtedy rośliny warto posadzić możliwe najwcześniej.

Przemyślenie miejsce sadzenia jest ważne nie tylko z perspektywy przezimowania – chryzantema tworzy płytki system korzeniowy i może źle reagować na przesadzanie. Po dwóch tygodniach od posadzenia warto też uszczknąć wierzchołki, co pobudza lepsze krzewienie.

Uprawa chryzantem w ogrodzie
Fot. draleksun/Fotolia

Nasadzenie z żółtymi chryzantemami pod świerkiem srebrnym (kłującym)

Zabiegi pielęgnacyjne: jak dbać o chryzantemy w ogrodzie?

Chryzantemy powinno się podlewać regularnie w początkowym okresie wzrostu oraz w okresie susz.

W czasie sezonu można je kilkukrotnie nawozić. Należy przy tym unikać nawozów azotowych, stawiając na fosfor, potas, magnez i wapń. Wartościowe i w zasadzie najbezpieczniejsze są nawozy organiczne (obornik, kompost, biohumus). Z nawożenia należy zrezygnować w fazie wybarwiania pąków. W sezonie rośliny można profilaktycznie traktować ekologicznymi gnojówkami.

W szczególności zagrażają im choroby (zgorzele, szara pleśń, zgnilizna twardzikowa, septorioza).

Jak już było wspomniane, chryzantemy musimy szczególnie chronić w zimie. Warto je osłaniać grubą, nawet kilkucentymetrową warstwą ściółki. Można je także okryć (np. gałązkami iglaków). Egzemplarze przycina się wcześniej na wys. ok. 15 cm.

Zabieg przesadzania konieczny jeśli rośliny coraz słabiej kwitną.

Uprawa chryzantem w ogrodzie
Fot. Georgy Dzyura/Fotolia

Polecane odmiany chryzantem do ogrodu | Przetrwają mrozy!

Odmiany zaliczane do najbardziej mrozoodpornych to chryzantemy drobnokwiatowe:

  • 'Solar' – kwiaty żółte
  • 'Raja' – złocistopomarańczowe
  • 'Rubra' – różowe
  • 'Monaco' – czerwone
  • 'Apollo' – pomarańczowe kwiaty
  • 'Beatrice' – ciemnoczerwone
  • 'Bronzefeuer' – różne odcienie złota i brązu

Z chryzantem wielkokwiatowych można rozważyć uprawę odmian:

  • 'Madonna' – kwiaty białe
  • 'Madam' – żółte
  • 'Escort Czerwona' – czerwone

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: Georgy Dzyura/Fotolia

Obserwuj
Autor
Michał Mazik Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Powiązane rośliny

Chryzantema / Złocień ogrodowy Dendranthema syn. Chryzantemum

50+ prezentów na Mikołajki i Boże Narodzenie 2024 r. | Dla ogrodników i ich bliskich
Komentarze

Gość Jołania
29-09-2021 09:39
Ja nie potrafię utrzymać chryzantem w gruncie. Może mam za wietrzny ogród (północny), a może kupuję złe odmiany (zwykle w Lidlu). Spróbuję w tym roku z chryzantemami ze sklepu ogrodniczego.
Gość Jolanta
06-11-2020 18:56
Uprawiam chryzantemy od wielu lat w donicach w ogródku. Pozostawiam je na zimę na zewnątrz. Nie przycinam. Dopiero wiosną ścinam pozostałości rośliny i zaczynam podlewać od czasu do czasu nawożąc. Jesienią są przepiękne Specjalnie się nimi nie zajmuję. Same rosną. 😃
Gość Lilka
30-09-2020 20:43
Co roku próbuję i co roku mi się nie udaję. Zawsze sadziłam hryzantemy jesienią, ale może to jest właśnie błąd? Czy ktoś ma doświadczenie z sadzeniem, np wiosennym? Tylko gdzie wtedy kupić roślinę...
Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl
Sekrety pięknych storczyków. Eksperci radzą, jakie produkty wybrać do codziennej pielęgnacji
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści