Jak i kiedy sadzić rośliny liściaste? Praktyczne porady

sadzenie roślin liściastych fot. 7monarda - Fotolia

Jak prawidłowo posadzić rośliny liściaste? Kiedy najlepiej to zrobić, by sadzonki dobrze się przyjęły? Odpowiedzi na te pytania i inne znajdziesz w poniższym poradniku!

Posłuchaj
00:00
46
Spis treści
Kiedy jest najlepszy termin na sadzenie roślin liściastych do gruntu? Jak prawidłowo sadzić rośliny liściaste, by dobrze się przyjęły?? Jak przygotować rośliny do sadzenia? Jakiej gleby potrzebują rośliny liściaste? Jak głęboko sadzić sadzonki? Co zrobić po sadzeniu?

Pytanie czytelnika: Jestem na etapie zakładania ogrodu. Lubię najbardziej rośliny liściaste, bo zmieniają się w ciągu roku. Proszę o kilka wskazówek o ich sadzeniu.

Kiedy sadzić rośliny liściaste?

Drzewa i krzewy liściaste kupowane w pojemnikach, czyli z w pełni uformowaną bryłą korzeniową, można sadzić od wczesnej wiosny do późnej jesieni. W tym wypadku czynnikiem ograniczającym zabieg jest mrozoodporność danego gatunku (te wrażliwsze należy sadzić później – w okresie wiosennym i wcześniej – w okresie jesiennym). Oczywiście lepiej unikać sadzenia latem, zwłaszcza w upały, gdyż może wtedy dojść do przesuszenia korzeni.

Rośliny z nagim korzeniem najlepiej sadzić w okresie bezlistnym (np. w listopadzie – do połowy miesiąca).

Jak sadzić rośliny liściaste?

  • Przygotowanie
    Każdorazowo rośliny należy dokładnie podlać lub namoczyć jeszcze przed wykonaniem zabiegu. Dołki powinny być o kilkanaście centymetrów szersze od średnicy bryły korzeniowej. Splątaną bryłę korzeniową warto rozluźnić, a zbyt długie korzenie przyciąć.
  • Gleba
    Wymagania glebowe drzew i krzewów liściastych są zróżnicowane – zależne od gatunku, a czasem nawet odmiany. Warto to sprawdzić przed sadzeniem i w razie potrzeby dosypać lub wymienić podłoże. Korzystnie jest zastosować nawóz (dojrzały kompost na dno dołka lub granulki nawozu długodziałającego).
  • Głębokość sadzenia
    Drzewa i krzewy sadzi się niezbyt głęboko, zwykle na głębokości na której rosły w doniczce (głębokość określa położenie szyjki korzeniowej względem poziomu gruntu). Nieco głębiej sadzi się rośliny w lekkim, piaszczystym podłożu. Na głębokie sadzenie (powyżej szyjki korzeniowej) dobrze reagują wierzby i topole (łatwo wytwarzają korzenie na pędach), źle: dęby, buki i graby. Drzewa i duże krzewy najefektywniej sadzi się w dwie osoby. Wtedy jedna zasypuje dołek, druga utrzymuje roślinę w pionowym położeniu, jednocześnie nie dopuszczając do "zgniecenia" korzeni.
  • Po sadzeniu
    Po obsypaniu i lekkim udeptaniu dołka dokładnie podlewamy roślinę. Można uformować "misę", czyli wałek dookoła świeżo posadzonego drzewka lub krzewu, aby woda nie spływała w inne miejsce. W miejscach narażonych na silne wiatry zdarza się, że niezbędne jest palikowanie.

Tekst: Michał Mazik, zdjęcie tytułowe: 7monarda/Fotolia
Obserwuj
Autor
Michał Mazik Michał Mazik

Piszący ogrodnik, autor artykułów, kalendarzy i poradników ogrodniczych.

Artykuły autora Wszyscy autorzy
Tematy
Więcej na ten temat
Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
Komentarze

Ciesielska czy rozłupująca? Jaka siekiera do ogrodu?
To się przyda
Tagi
Najnowsze treści