Logo
Patron serwisu
Twój partner w ogrodzie
zwiń rozwiń 🡱
Logo

10 zasad, jak wybierać rośliny do ogrodu | Poradnik dla początkującego ogrodnika

Pomyśl, czy w swoim ogrodzie chcesz uprawiać drzewa owocowe, warzywa a może tylko kwiaty lub zupełnie coś innego. A może Twój wymarzony ogród to angielski trawnik i równo przystrzyżone żywopłoty? Wybór należy do Ciebie. Podpowiadamy jak wybrać i jak posadzić rośliny ogrodowe, aby uniknąć późniejszego ich przesadzania.

Spis treści
Jak wybrać odpowiednie rośliny do ogrodu? Zacznij od projektu! Zachowaj odstęp pomiędzy roślinami! Wybieraj rośliny o podobnych wymaganiach! Nie zapominaj o nasłonecznieniu! Łącz rośliny o podobnym pokroju Pamiętaj o różnorodności! Zachowaj balans, bo im mniej, tym lepiej Ogród powinien być ozdobny przez cały rok Zastanów się, zanim wytniesz! Szukasz rośliny? Zajrzyj do naszego katalogu! FILM: Które rośliny warto posadzić w swoim ogrodzie?

Jak wybierać rośliny do ogrodu? O tym musisz pamiętać!

1. Zacznij od projektu, a nie od sadzenia roślin
Projekt ogrodu to podstawa. Sadzenie roślin powinno być wcześniej zaplanowane. Tylko w ten sposób unikniesz chaosu i późniejszego przesadzania roślin, którego wiele roślin bardzo nie lubi.

2. Zachowaj odstęp pomiędzy roślinami.
Bardzo częstym błędem jest zbyt gęste sadzenie roślin. Zwykle już po kilku latach będą one potrzebowały o wiele więcej miejsca, niż zakładaliśmy. A po 10 latach rośliny mogą zmienić się nie do poznania – najlepiej już podczas sadzenia wziąć pod uwagę wymiary, jakie rośliny osiągną po 10-30 latach.

3. Podobne wymagania
Rośliny, które będą rosnąć obok siebie, dobierz tak, aby ich wymagania były podobne (wymagania glebowe, nawozowe, wodne i świetlne). Twórz oddzielne obszaru o specyficznych wymaganiach – np. rośliny wrzosowate na kwaśnym i przepuszczalnym gruncie lub ogródek ziołowy na żyznej ziemi i w pełnym słońcu.

4. Światło
Obserwuj wędrówkę słońca po swoim ogrodzie, zanotuj, w którym miejscu jest najwięcej słońca, a w którym cienia. W odpowiednich miejscach posadź rośliny światłolubne i cieniolubne.

5. Duże czy małe?
Unikaj sadzenia roślin delikatnych, wolno rosnących obok gatunków ekspansywnych, które mogą je zagłuszyć.

6. Pamiętaj o różnorodności
Rośliny obok siebie sadź tak, aby kontrastowały ze sobą pod jakimś względem – sprawi to, że ogród będzie wyglądał interesująco przez cały czas. Ciekawy kontrast można uzyskać przez posadzenie obok siebie roślin różniących się kształtem lub kolorem kwiatów.

7. Im mniej, tym lepiej
Nie przesadzaj z różnorodnością – nie przesadzaj z efektownymi roślinami, które mają przyciągać wzrok. Są one potrzebne, ale żaden ogród nie może się składać wyłącznie z takich roślin.

8. Ogród ozdobny przez cały rok
Rośliny w ogrodzie powinny być ozdobne o różnych porach roku. Warto pamiętać, że oprócz kwiatów (wiosna, lato) ich ozdobą mogą być także liście (jesień) lub owoce (zima). Dzięki roślinom iglastym w ogrodzie będzie zielono także zimą.

9. Zastanów się, zanim wytniesz!
Jeśli w twoim ogrodzie są już jakieś rośliny, np. duże drzewa – musisz zdecydować, czy warto je zachować, czy lepiej je wyciąć. Pamiętaj, że na wycinkę drzew musisz mieć zgodę od gminy.

10. Szukasz rośliny?
Znajdziesz ją w katalogu roślin. Kwitnące krzewy, byliny, rośliny o kolorowych liściach czy pachnących kwiatach – wszystkie one czekają na to, aby je odkryć.

rośliny w szkółce fot. Anja Osenberg Pixabay Public Domain CC0
Fot. Anja Osenberg/Pixabay
Rosliny w ogrodzie - jak wybierac i jak sadzic Rick W.Berg SXC
Fot. Rick W.Berg/SXC
Rośliny w ogrodzie - jak wybierać i jak sadzić Odan Jaeger SXC
Fot. Odan Jaeger/SXC

Zanim wybierzesz odpowiednie rośliny do swojego ogrodu, warto poszukać inspiracji. Odwiedź ogrody znajomych, parki i ogrody botaniczne. Szybko odkryjesz rozwiązania, które Cię zainspirują oraz zobaczysz błędy, których będziesz mógł uniknąć.

Dowiedz się także jak zaplanować i założyć ogród?

FILM: Które rośliny warto posadzić w swoim ogrodzie?

Make Your Life Greener / Youtube

 

Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Renaude Hatsedakis / SXC

Autor
10 zasad, jak wybierać rośliny do ogrodu | Poradnik dla początkującego ogrodnika
10 zasad, jak wybierać rośliny do ogrodu | Poradnik dla początkującego ogrodnika
Redakcja portalu ZielonyOgrodek.pl

Portal ZielonyOgrodek.pl prowadzony jest przez doświadczony zespół redakcyjny. Tworzymy dla Was treści z pasją i zaangażowaniem, ale przede wszystkim dzielimy się naszymi pomysłami i ogrodowym doświadczeniem.

Tagi
Powiązane tematy
Zwiń Pokaż więcej (7)
 

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl

Gość Kasia

28-02-2020 14:35

Warto jeszcze dodać, że trzeba kupować z zaufanej i sprawdzonej szkółki, bo jak raz przyniesie się do ogrodu jakąś chorobę, to ciężko się jej pozbyć. Ja kupuję moje owoce u Romańskich i zawsze jestem zadowolona z tego, jak rosną.

20-08-2019 12:28

W dniu 13.08.2019 o 12:34, niko67 napisał: Czy są jakieś sklepy internetowe, które prowadzą sprzedaż online? Oczywiście, proszę zajrzeć najpierw do tych:https://www.starkl.pl/https://www.sadowniczy.pl/

13-08-2019 10:34

Czy są jakieś sklepy internetowe, które prowadzą sprzedaż online?

Gość Iryna

11-08-2019 09:30

Krzewy owocowe wyglądają naprawdę super, ale trzeba mieć dobrą sadzonkę, a nie byle co. Dlatego ja już od dłuższego czasu biorę TYLKO i wyłącznie z Biura Romańskich - zdrowe krzewy, wyglądają dobrze i ozdobnie.

Pokaż wszystkie komentarze