Jak wybierać rośliny do ogrodu? O tym musisz pamiętać!
1. Zacznij od projektu, a nie od sadzenia roślin
Projekt ogrodu to podstawa. Sadzenie roślin powinno być wcześniej zaplanowane. Tylko w ten sposób unikniesz chaosu i późniejszego przesadzania roślin, którego wiele roślin bardzo nie lubi.
2. Zachowaj odstęp pomiędzy roślinami.
Bardzo częstym błędem jest zbyt gęste sadzenie roślin. Zwykle już po kilku latach będą one potrzebowały o wiele więcej miejsca, niż zakładaliśmy. A po 10 latach rośliny mogą zmienić się nie do poznania – najlepiej już podczas sadzenia wziąć pod uwagę wymiary, jakie rośliny osiągną po 10-30 latach.
3. Podobne wymagania
Rośliny, które będą rosnąć obok siebie, dobierz tak, aby ich wymagania były podobne (wymagania glebowe, nawozowe, wodne i świetlne). Twórz oddzielne obszaru o specyficznych wymaganiach – np. rośliny wrzosowate na kwaśnym i przepuszczalnym gruncie lub ogródek ziołowy na żyznej ziemi i w pełnym słońcu.
4. Światło
Obserwuj wędrówkę słońca po swoim ogrodzie, zanotuj, w którym miejscu jest najwięcej słońca, a w którym cienia. W odpowiednich miejscach posadź rośliny światłolubne i cieniolubne.
5. Duże czy małe?
Unikaj sadzenia roślin delikatnych, wolno rosnących obok gatunków ekspansywnych, które mogą je zagłuszyć.
6. Pamiętaj o różnorodności
Rośliny obok siebie sadź tak, aby kontrastowały ze sobą pod jakimś względem – sprawi to, że ogród będzie wyglądał interesująco przez cały czas. Ciekawy kontrast można uzyskać przez posadzenie obok siebie roślin różniących się kształtem lub kolorem kwiatów.
7. Im mniej, tym lepiej
Nie przesadzaj z różnorodnością – nie przesadzaj z efektownymi roślinami, które mają przyciągać wzrok. Są one potrzebne, ale żaden ogród nie może się składać wyłącznie z takich roślin.
8. Ogród ozdobny przez cały rok
Rośliny w ogrodzie powinny być ozdobne o różnych porach roku. Warto pamiętać, że oprócz kwiatów (wiosna, lato) ich ozdobą mogą być także liście (jesień) lub owoce (zima). Dzięki roślinom iglastym w ogrodzie będzie zielono także zimą.
9. Zastanów się, zanim wytniesz!
Jeśli w twoim ogrodzie są już jakieś rośliny, np. duże drzewa – musisz zdecydować, czy warto je zachować, czy lepiej je wyciąć. Pamiętaj, że na wycinkę drzew musisz mieć zgodę od gminy.
10. Szukasz rośliny?
Znajdziesz ją w katalogu roślin. Kwitnące krzewy, byliny, rośliny o kolorowych liściach czy pachnących kwiatach – wszystkie one czekają na to, aby je odkryć.
Fot. Anja Osenberg/Pixabay |
|
Fot. Rick W.Berg/SXC |
Fot. Odan Jaeger/SXC |
Zanim wybierzesz odpowiednie rośliny do swojego ogrodu, warto poszukać inspiracji. Odwiedź ogrody znajomych, parki i ogrody botaniczne. Szybko odkryjesz rozwiązania, które Cię zainspirują oraz zobaczysz błędy, których będziesz mógł uniknąć. Dowiedz się także jak zaplanować i założyć ogród? |
FILM: Które rośliny warto posadzić w swoim ogrodzie?
Tekst: Redakcja ZielonyOgrodek.pl, zdjęcie tytułowe: Renaude Hatsedakis / SXC