Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2022
46
Okazje

10 pięknych roślin, które sprawdzą się w każdym ogrodzie!

Tworząc ogród lub uzupełniając istniejące kompozycje warto pamiętać o tym, by otoczenie domu wyglądało efektownie o każdej porze roku. Oto 10 pięknych roślin, które sprawdzą się prawie w każdym ogrodzie, a do tego są mało wymagające w uprawie i pielęgnacji! 

 

Ogrodowe piękności w ogrodzie o każdej porze roku

Wiosną, po miesiącach szarości i zimna każdy z nas czeka na kolorowe kwiaty, dlatego wybierając rośliny do ogrodu starajmy się, aby już w marcu rabaty były efektowne i wypełniały kwiaty cebulowe albo pierwsze, odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne byliny.

Do maja na rabatach mogą dominować kipiące kolorami rośliny cebulowe, ale gdy zaczną się bardziej gorące letnie dni, w ogrodzie powinny zacząć wychodzić na pierwszy plan gatunki mało wymagające, ale powtarzające kwitnienie.

Jesienią zadbajmy o to, by na pędach roślin utrzymywały się owoce (wyglądają pięknie, a do tego stanowią pożywienie dla ptaków). Warto też móc cieszyć się drzewami o przebarwiających się liściach – a najpiękniejszy spektakl zapewni nam dostojne drzewo, którego nie może zabraknąć w żadnym ogrodzie. Z myślą o kształcie ogrodu i podziale przestrzeni na wnętrza warto mieć sprawdzoną, odporną na szkodniki i choroby roślinę zimozieloną, która dobrze znosi strzyżenie, a przy tym będzie dobrym tłem dla innych roślin przez cały rok.

Rośliny najpiękniejsze wiosną

Wśród gatunków, które kwitną wczesną wiosną jest mnóstwo kolorowych roślin cebulowych, krzewów i bylin. Tulipany, hiacynty, forsycje, magnolie... Wiele jest pięknych, ale też delikatnych. Oto trzy okazy mało wymagające; dwa świetnie sprawdzą się na stanowiskach słonecznych, a trzeci nada się do zakątka lekko zacienionego i poradzi sobie w ogrodzie leśnym, pod koronami pospolicie występujących w Polsce sosen.

10 pięknych roślin które sprawdzą się w każdym ogrodzie szafirek
Fot. iVerde
Szafirek (Muscari)
To niska, cebulowa roślina (10-30 cm wys.), której niebieskie lub białe kwiaty pojawiają się w kwietniu. Kwiaty szafirków długo utrzymują się na łodygach i gdy usuniemy te przekwitłe, rośliny powtarzają kwitnienie. Cebulki szafirków sadzi się jesienią i nie ma potrzeby wykopywania ich latem. Rośliny te świetnie nadają się do wypełniania przestrzeni między wyższymi roślinami cebulowymi i zasłaniają ich dolne, mniej efektowne partie. Świetnie radzą sobie pod koronami drzew i krzewów liściastych, a właściciele balkonów i tarasów mogą uprawiać je w dużych donicach.
10 pięknych roślin które sprawdzą się w każdym ogrodzie czosnek ozdobny
Fot. iBulb
Czosnek (Allium) 'Globemaster'
Roślina cebulowa osiągająca nawet 1 metr wysokości i tworząca w maju piękny, duży, kulisty kwiatostan złożony z drobnych fioletowych kwiatów, które chętnie odwiedzane są przez owady zapylające. Kwiatostan pozostaje ozdobny przez całe lato, a w sierpniu ciekawie wygląda gdy już roślina zawiąże nasiona. Czosnki ozdobne najlepiej rosną na słonecznych stanowiskach. Warto je sadzić pomiędzy niższymi bylinami czy krzewinkami o kępiastym pokroju, np. pomiędzy kępami lawendy wąskolistnej, kocimiętki, róż okrywowych i w środkowej części rabat. Jako jedne z niewielu roślin cebulowych czosnki mają efektowne nie tylko kwiaty, ale także liście.
10 pięknych roślin które sprawdzą się w każdym ogrodzie różanecznik catawbiense grandiflorum
Fot. iVerde
To wysoki (dorasta zwykle do 1,5-2 m), zimozielony krzew sprawdzający się w miejscach cienistych i półcienistych. Najlepiej rośnie w kwaśnym, umiarkowanie wilgotnym, próchnicznym podłożu. Największą ozdobą tej odmiany różanecznika są jasnofioletowe, duże kwiaty, które można podziwiać w maju i czerwcu. Różanecznik 'Catambiense Grandiflorum' świetnie sprawdzi się posadzony przy wejściu do domu, ale może być ozdobą zakątka z altaną, rabaty w pobliżu oczka wodnego, ogrodu w stylu orientalnym lub leśnym. Dzięki zimozielonym liściom będzie ładnie wyglądał przez cały rok.

Rośliny efektowne latem

Latem w ogrodzie kwitnie mnóstwo roślin, ale niektóre trzeba co roku sadzić, są chimeryczne albo kwitną zaledwie raz w sezonie. A przecież o tej porze roku tyle się dzieje, jesteśmy w ciągłym biegu, wyjeżdżamy na wakacje. Warto więc wybrać na rabaty kilka pewniaków, których kwitnienie będzie się powtarzać, a do tego pielęgnacja nad nimi nie spędza snu z powiek.

10 pięknych roślin które sprawdzą się w każdym ogrodzie bodziszek rozanne
Fot. iVerde
Od maja do września zachwyca drobnymi, niebieskimi kwiatami. Dorasta do 35-40 cm wysokości i tworzy zwarte kępy.  Liście tej odmiany latem są ciemnozielone, ale jesienią ładnie się przebarwiają, więc nawet pod koniec sezonu bodziszek ładnie się prezentuje. To doskonała roślina-wypełniacz. Można nią maskować dolne, mniej efektowne części krzewów, sadzić na obrzeżach rabat i w szczelinach między kamieniami w ogrodach skalnych. Bodziszek 'Rozanne' poradzi sobie zarówno w miejscu słonecznym, jak i lekko zacienionym.
10 pięknych roślin które sprawdzą się w każdym ogrodzie róża the fairy
Fot. iVerde
W każdym ogrodzie powinna znaleźć się choć jeden egzemplarz róży. Róża 'The Fairy', tworzy dość drobne kwiaty, ale za to kwitnie bardzo obficie. Do tego jest niezawodna – wykazuje dużą odporność na mrozy, nie jest podatna na szkodniki i choroby i można się nią cieszyć od czerwca do późnej jesieni. Nie wymaga wiosną przycinania. Należy do grupy róż okrywowych, więc może rosnąć na brzegu rabaty bylinowej, w dużym pojemniku na słonecznym balkonie czy tarasie, albo na podwyższonej rabacie. Dostępna jest też w formie szczepionej na pniu. Można nią więc wzbogacić nasadzenia z roślin iglastych czy poletka lawendy. 
10 pięknych roślin które sprawdzą się w każdym ogrodzie funkie
Fot. iVerde
Funkia (Hosta)
Grupa roślin o efektownych liściach, które najlepiej rosną w cieniu lub półcieniu i przydają się do wypełniania przestrzeni między krzewami oraz kwitnącymi bylinami. Odmian funkii jest mnóstwo, różnią się między sobą barwą, kształtem i wielkością liści, a także osiąganą wysokością. Dlatego każdy znajdzie odmianę idealną do swojego ogrodu. Większość funkii najlepiej rośnie w próchnicznym, zasobnym w składniki pokarmowe, lekko wilgotnym podłożu. Funkie można sadzić pojedynczo, ale też świetnie wyglądają w grupach i sadzone pasami, np. pod żywopłotem czy na krawędzi rabaty (niskie odmiany). Radzą sobie też posadzone w donicach, więc można nimi ozdobić zacieniony balkon lub taras.

Rośliny ozdobne jesienią

Pod koniec sierpnia i we wrześniu większość kwitnących bylin przestaje być efektowna i pozostają na rabatach tylko niektóre. Zaczyna się robić coraz chłodniej, u niektórych gatunków ozdobą pozostają jedynie owoce lub zimozielone liście. Jednak w tym czasie na rabatach zaczynają być dobrze widoczne trawy ozdobne, dlatego warto mieć je w ogrodzie. Dobrze jest też móc cieszyć się jesienią kolorowymi liśćmi, a najwięcej zapewni ich drzewo.

10 pięknych roślin które sprawdzą się w każdym ogrodzie ambrowiec amerykański
Fot. iVerde
Ambrowiec amerykański (Liquidambar styraciflua)
Wysokie, ale wytwarzające dość wąską koronę drzewo liściaste. Najlepiej rośnie w cieplejszych regionach Polski, ale w zacisznych stanowiskach radzi sobie też w innych częściach kraju. Ma jednak nie tylko ciekawą sylwetkę. Liście ambrowca, charakterystycznie klapowane wspaniale przebarwiają się jesienią na pomarańczowo, żółto i czerwono. Dodatkową ozdobą są kuliste owocostany, które pozostają na drzewie nawet zimą.
10 pięknych roślin które sprawdzą się w każdym ogrodzie miskant chiński Ferner Osten
Fot. iVerde
Miskant chiński (Miscanthus sinensis) 'Ferner Osten'
Średniej wysokości odmiana miskanta o ładnym, zwartym pokroju z ciekawie zabarwionymi liśćmi. Latem tworzy czerwonawe kwiatostany, które pod koniec sezonu stają się beżowe, a potem prawie srebrzyste. Na tle miskantów, które lubią słoneczne lub jedynie lekko zacienione stanowiska można wyeksponować kwitnące kępiaste byliny, takie jak rudbekie, mikołajki, przegorzany czy jeżówki. Miskant 'Ferner Osten' nadaje się zarówno do dużego, jak i do mniejszego ogrodu. Dobrze będzie wyglądał w ogrodzie śródziemnomorskim, naturalistycznym czy nowoczesnym. Może być ozdobą wrzosowej rabaty.

Rośliny niezawodne zimą

Po opadnięciu liści z drzew i krzewów w ogrodzie widać głównie jego układ oraz rośliny zimozielone (liściaste i iglaste). Dlatego te gatunki powinny stanowić pewną część roślinnych kompozycji, nawet jeśli jesteśmy entuzjastami kwiatów i najchętniej spędzamy czas za świeżym powietrzu wiosną i latem. Krzewy zimozielone stanowią ładne tło dla rabat, chronią inne rośliny przed zimnymi wiatrami, a do tego mogą rodzić ładne owoce (które są smakołykami wielu zwierząt).

10 pięknych roślin które sprawdzą się w każdym ogrodzie ognik szkarłatny
Fot. iVerde, Marc Benedetti  Pixabay
Ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea)
Jest jednym z ważniejszych gatunków tzw. drugiego planu. Wiosną i latem, pomimo że kwitnie na biało, nie przyciąga uwagi, ale jesienią zaczynamy dostrzegać jego zalety. Ma ładne ciemnozielone, utrzymujące się zimą liście, a co najważniejsze rodzi mnóstwo żółtych, pomarańczowych lub czerwonych owoców, które są ptasim smakołykiem. Ogniki nie są zbyt trudne w uprawie i można je wykorzystywać na wiele sposobów – ze względy to, że znoszą dobrze cięcie sadzi się je w formie żywopłotów lub przy ścianach budynków, ale można je sadzić też pojedynczo dla wzbogacenia kompozycji z roślin iglastych. Najlepiej radzą sobie w słońcu, ale dobrze znoszą półcień.
10 pięknych roślin które sprawdzą się w każdym ogrodzie cis pospolity
Fot. iVerde, Peggychoucair/Pixabay
Cis pospolity (Taxus baccata)
Długowieczna, zimozielona roślina o ciemnych igłach, doskonale sprawdzająca się w roli żywopłotu oraz świetnie znosząca formowanie (z cisów można z nich tworzyć zielone rzeźby). Cis pospolity może osiągać znaczne rozmiary, więc do mniejszych ogrodów i na wąskich rabatach czy do tworzenia żywopłotów najlepiej wybierać odmiany o wąskim pokroju lub karłowe. Cisy najlepiej rosną w lekko wilgotnym podłożu, w cieniu lub półcieniu.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcia tytułowe: iVerde, iBulb, Pixabay

Dowiedz się więcejTo Cię zainteresuje
Pokaż więcej (11)

Komentarze


Twoja strona ogrodu