Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2021
375
Okazje

TOP 7 długo kwitnących krzewów ogrodowych

Ogrody, w których zaplanowano nasadzenia roślin kwitnących w różnych okresach sezonu, są najciekawsze, bo atrakcyjne niemal przez cały rok. Najpopularniejszą grupą roślin ogrodowych są niewątpliwie krzewy ozdobne, wśród których znajdziemy właśnie gatunki i odmiany kwitnące przez cały sezon – nawet do pierwszych przymrozków.

Poznaj 7 najpopularniejszych gatunków długo kwitnących krzewów ogrodowych.

Najpopularniejsze długo kwitnące krzewy ogrodowe

Ogrodowe rabaty i kompozycje warto tak urządzić, by kwitnienie poszczególnych gatunków następowało po sobie, dzięki czemu zawsze coś będzie przykuwało uwagę. Kiedy minie kwitnienie popularnych wiosennych krzewów, takich jak np. magnolie, forsycje, wiśnie japońskie, azalie czy różaneczniki, ogrody mogą zdobić przez dalszą część sezonu inne ciekawe krzewy.

długo kwitnące krzewy ogrodowe

Fot. iVerde

Róże (po lewej) i powojniki (po prawej) to ogrodowa klasyka. Kwitną od czerwca do późnej jesieni. Bogactwo form i odmian pozwala dobrać rośliny do każdej ogrodowej kompozycji.

Już od maja właściciele ogrodów mogą cieszyć się kwitnieniem bardzo popularnego i cenionego pnącza, które doczekało się wyhodowania niezliczonej ilości mieszańców i odmian o efektownych kształtach i barwach kwiatów.

Powojnik (Clematis)

Choć należy do pnączy, to jego bardzo dekoracyjne kwiaty sprawiają, że już od lat stanowią jedną z najbardziej poszukiwanych ogrodowych pozycji. Znajdziemy wśród nich niezliczone odmiany wielko- lub drobnokwiatowe, kwitnące od maja do września, a często o wiele dłużej. Można uprawiać je zarówno w gruncie, jak i w pojemnikach, gdzie będą ładnie pięły się przy różnego rodzaju podporach, drabinkach itp.

długo kwitnące krzewy ogrodowe

Fot.iVerde

Powojniki (Clematis)

1 – 'Lincoln Star', 2 – w kompozycji z roślinami sezonowymi, 3 – 'Blue Light', 4 – 'ady Betty Balfour', 5 – powojnik górski 'Marjorie', 6 – 'Madame Jules Correvon'

Niewiele później, bo w czerwcu zaczynają kwitnienie dwa gatunki: pięciorniki i róże, które są cenione za połączenie niewielkich wymagań z walorami ozdobnymi i użytkowymi.

Pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa)

Od lat popularna i „żelazna” pozycja wśród nasadzeń zarówno ogrodowych, jak i miejskich. Bardzo odporny na warunki oraz choroby krzew z wieloma odmianami o ciekawych barwach kwiatów. Znajdziemy odmiany o kwiatach białych, żółtych (najczęściej), ale także pomarańczowych i czerwonych. W ogrodach popularna jest odmiana 'Goldfinger' o większych niż u gatunku, żółtych kwiatach. Pięciorniki rozpoczynają kwitnienie w czerwcu i często trwa ono do późnej jesieni. Dla lepszego i obfitego kwitnienia oraz ładnego pokroju, warto wczesną wiosna przyciąć pędy krzewu o około 20 cm.

długo kwitnące krzewy ogrodowe

Fot. iVerde

Pięciorniki krzewiaste (Potentilla fruticosa)

1 – 'Blink', 2 – 'Red Ace', 3 – 'Floppy Disk', 4 – 'Primrose Beauty', 5 – 'Abbotswood', 6 – 'Yellow Bird'

Róże okrywowe (Rosa)

To bardzo wartościowa grupa róż, które charakteryzują się licznymi, drobnymi kwiatami i liśćmi, dużej odporności na choroby i szerokim spektrum zastosowania. Znajdziemy je zarówno w ogrodach prywatnych, w parkach oraz zielni przyulicznej. Są to cenione okrywowe (płożące) krzewy, dorastające do wysokości od kilkudziesięciu cm do 1,2 m. Popularne odmiany to między innymi 'The Fairy' o różowych kwiatach oraz 'Alba Meidiland', które zakwitają już w czerwcu i powtarzają kwitnienie do późnej jesieni, czasem do pierwszych przymrozków.

długo kwitnące krzewy ogrodowe

Fot. iVerde

Róża (Rosa) 'The Fairy'

W drugiej części lata zaczynają kwitnąć również inne, niezmiennie popularne i poszukiwane ogrodowe hity, jakimi są różne gatunki hortensji i ich liczne odmiany ozdobne o bardzo efektownych kwiatostanach.

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla)

Przykuwa uwagę charakterystycznymi, kulistymi kwiatostanami, które w zależności od odmiany (lub warunków uprawy) są różowe, białe, niebieskie lub w odcieniach fioletu. Hortensje ogrodowe wymagają kwaśnej gleby oraz osłony w czasie zimowych mrozów. Kwitną na zeszłorocznych pędach, dlatego należy bardzo ostrożnie przeprowadzać ich cięcie i usuwać jedynie przekwitłe kwiatostany jesienią. Rozpoczynają kwitnienie w czerwcu, ale jego szczyt przypada na lipiec i sierpień, a często trwa nawet i do początków jesieni. Zaletą dekoracyjną hortensji, jest to, iż kwiatostany nawet po przekwitnięciu pozostają na roślinie będąc zimową dekoracją ogrodu (wykorzystywaną także we florystyce). Z powodzeniem można uprawiać je także w różnego rodzaju pojemnikach, na tarasach, balkonach, w przedogródkach, ogródkach przy kawiarniach i innych lokalach. 

długo kwitnące krzewy ogrodowe

Fot. iVerde

1 – hortensja bukietowa 'Grandiflora', 2 – hortensja bukietowa 'Phantom', 3 i 4 – hortensja ogrodowa

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata)

Najbardziej ozdobne są (bardzo liczne) odmiany o dużych, stożkowatych kwiatostanach w barwach – od białej do różowej. Osiągają nawet do 2 m wysokości i kwitną corocznie na młodych pędach, dlatego wymagają wiosennego cięcia. Są odporniejsze na mróz niż hortensje ogrodowe i można uprawiać je zarówno w ogrodzie, jak i w pojemnikach. Kwitną od lipca aż do października, a kwiatostany po przekwitnięciu pozostają na krzewach i nawet po lekkim przebarwieniu na brązowy kolor, nadal są dekoracyjne (wykorzystywane także we florystyce).

długo kwitnące krzewy ogrodowe

Fot. Manfred Antranias Zimmer, Elżbieta Michta/Pixabay

1 – budleja Dawida, 2 – ketmia, hibiskus

Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus)

Ozdobą lata w ogrodach może być także niewątpliwie ketmia syryjska, nazywana często ogrodowym hibiskusem. Główny walor tego krzewu to atrakcyjne, duże (do 10 cm średnicy) kwiaty – podobne do kwiatów malwy. Kwitnie zwykle od czerwca do końca sierpnia. Hibiskusy tworzą sztywne, wyprostowane krzewy, dorastające do wysokości około 1,5-2 metrów. Barwy kwiatów mogą różnić się w zależności od odmiany – są białe, w odcieniach fioletu, niebieskie, różowe, żółte, bordowe lub dwubarwne. Mogą przemarzać i są zalecane do uprawy raczej w cieplejszych rejonach kraju lub w całkowicie osłoniętych od wiatru zakątkach ogrodów.

Budleja Dawida (Buddleja davidii)

Niemal całe lato i początek jesieni to także czas kwitnienia budlei Dawida, która zakwita na jednorocznych pędach, dlatego wymaga wiosennego cięcia. Może dorastać nawet do ponad 2 m wysokości, a jej największa ozdoba, to wiechowate, długie kwiatostany, które w zależności od odmiany są najczęściej fioletowe, liliowe, białe lub różowe. Budleja jest nie w pełni mrozoodporna i wymaga okrycia w czasie mroźnych zim. Jest to krzew o miododajnych kwiatach, dlatego często wokół niego spotyka się wiele motyli lub innych owadów. Z tego względu często nazywana jest motylim krzewem. Lubi stanowiska słoneczne i niezbyt wilgotne.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: iVerde

Warto przeczytać
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Powiązane rośliny
Nowe treści
Ważne tematy
Lista zakupów

Komentarze

Gość Uskrzydlona

05-06-2020 08:58

Fot.1 to budleja a 2 ketmia.Pozdrawiam

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Porady na ten tydzień
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Tydzień 42, Sentencja nr:6
Najlepszym okresem na sadzenie drzew owocowych jest jesień (od pierwszych dni października do pierwszych przymrozków). Przed nastaniem zimy drzewka zdążą zregenerować uszkodzony system korzeniowy.
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Tydzień 42, Sentencja nr:5
Opadłe z drzew owoce, których nie można wykorzystać do celów spożywczych, trzeba systematycznie usuwać, w przeciwnym wypadku staną się źródłm chorób roślin. Usuwamy i palimy także chore pędy i liście drzew oraz krzewów.
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Tydzień 42, Sentencja nr:4
Krzewy róż warto teraz zasilić. Wierzchnią warstwę ziemi przemieszajmy z przefermentowanym obornikiem. Róże pienne należy zabezpieczyć przed nadchodzącą zimą. W tym celu przygina się je do ziemi i obsypuje ziemią.
Tydzień 42, Sentencja nr:2
Tydzień 42, Sentencja nr:2
W październiku możemy wysadzać do ogrodu drzewa i krzewy liściaste, które rosły w donicach. Sadzimy także drzewa i krzewy iglaste oraz pnącza.
 
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
 
Copyright © AVT 2020 Sklep AVT