Logo
Logo
215
Do góry

TOP 7 długo kwitnących krzewów ogrodowych

Ogrody, w których zaplanowano nasadzenia roślin kwitnących w różnych okresach sezonu, są najciekawsze, bo atrakcyjne niemal przez cały rok. Najpopularniejszą grupą roślin ogrodowych są niewątpliwie krzewy ozdobne, wśród których znajdziemy właśnie gatunki i odmiany kwitnące przez cały sezon – nawet do pierwszych przymrozków.

Poznaj 7 najpopularniejszych gatunków długo kwitnących krzewów ogrodowych.

Najpopularniejsze długo kwitnące krzewy ogrodowe

Ogrodowe rabaty i kompozycje warto tak urządzić, by kwitnienie poszczególnych gatunków następowało po sobie, dzięki czemu zawsze coś będzie przykuwało uwagę. Kiedy minie kwitnienie popularnych wiosennych krzewów, takich jak np. magnolie, forsycje, wiśnie japońskie, azalie czy różaneczniki, ogrody mogą zdobić przez dalszą część sezonu inne ciekawe krzewy.

długo kwitnące krzewy ogrodowe

Fot. iVerde

Róże (po lewej) i powojniki (po prawej) to ogrodowa klasyka. Kwitną od czerwca do późnej jesieni. Bogactwo form i odmian pozwala dobrać rośliny do każdej ogrodowej kompozycji.

Już od maja właściciele ogrodów mogą cieszyć się kwitnieniem bardzo popularnego i cenionego pnącza, które doczekało się wyhodowania niezliczonej ilości mieszańców i odmian o efektownych kształtach i barwach kwiatów.

Powojnik (Clematis)

Choć należy do pnączy, to jego bardzo dekoracyjne kwiaty sprawiają, że już od lat stanowią jedną z najbardziej poszukiwanych ogrodowych pozycji. Znajdziemy wśród nich niezliczone odmiany wielko- lub drobnokwiatowe, kwitnące od maja do września, a często o wiele dłużej. Można uprawiać je zarówno w gruncie, jak i w pojemnikach, gdzie będą ładnie pięły się przy różnego rodzaju podporach, drabinkach itp.

długo kwitnące krzewy ogrodowe

Fot.iVerde

Powojniki (Clematis)

1 – 'Lincoln Star', 2 – w kompozycji z roślinami sezonowymi, 3 – 'Blue Light', 4 – 'ady Betty Balfour', 5 – powojnik górski 'Marjorie', 6 – 'Madame Jules Correvon'

Niewiele później, bo w czerwcu zaczynają kwitnienie dwa gatunki: pięciorniki i róże, które są cenione za połączenie niewielkich wymagań z walorami ozdobnymi i użytkowymi.

Pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa)

Od lat popularna i „żelazna” pozycja wśród nasadzeń zarówno ogrodowych, jak i miejskich. Bardzo odporny na warunki oraz choroby krzew z wieloma odmianami o ciekawych barwach kwiatów. Znajdziemy odmiany o kwiatach białych, żółtych (najczęściej), ale także pomarańczowych i czerwonych. W ogrodach popularna jest odmiana 'Goldfinger' o większych niż u gatunku, żółtych kwiatach. Pięciorniki rozpoczynają kwitnienie w czerwcu i często trwa ono do późnej jesieni. Dla lepszego i obfitego kwitnienia oraz ładnego pokroju, warto wczesną wiosna przyciąć pędy krzewu o około 20 cm.

długo kwitnące krzewy ogrodowe

Fot. iVerde

Pięciorniki krzewiaste (Potentilla fruticosa)

1 – 'Blink', 2 – 'Red Ace', 3 – 'Floppy Disk', 4 – 'Primrose Beauty', 5 – 'Abbotswood', 6 – 'Yellow Bird'

Róże okrywowe (Rosa)

To bardzo wartościowa grupa róż, które charakteryzują się licznymi, drobnymi kwiatami i liśćmi, dużej odporności na choroby i szerokim spektrum zastosowania. Znajdziemy je zarówno w ogrodach prywatnych, w parkach oraz zielni przyulicznej. Są to cenione okrywowe (płożące) krzewy, dorastające do wysokości od kilkudziesięciu cm do 1,2 m. Popularne odmiany to między innymi 'The Fairy' o różowych kwiatach oraz 'Alba Meidiland', które zakwitają już w czerwcu i powtarzają kwitnienie do późnej jesieni, czasem do pierwszych przymrozków.

długo kwitnące krzewy ogrodowe

Fot. iVerde

Róża (Rosa) 'The Fairy'

W drugiej części lata zaczynają kwitnąć również inne, niezmiennie popularne i poszukiwane ogrodowe hity, jakimi są różne gatunki hortensji i ich liczne odmiany ozdobne o bardzo efektownych kwiatostanach.

Hortensja ogrodowa (Hydrangea macrophylla)

Przykuwa uwagę charakterystycznymi, kulistymi kwiatostanami, które w zależności od odmiany (lub warunków uprawy) są różowe, białe, niebieskie lub w odcieniach fioletu. Hortensje ogrodowe wymagają kwaśnej gleby oraz osłony w czasie zimowych mrozów. Kwitną na zeszłorocznych pędach, dlatego należy bardzo ostrożnie przeprowadzać ich cięcie i usuwać jedynie przekwitłe kwiatostany jesienią. Rozpoczynają kwitnienie w czerwcu, ale jego szczyt przypada na lipiec i sierpień, a często trwa nawet i do początków jesieni. Zaletą dekoracyjną hortensji, jest to, iż kwiatostany nawet po przekwitnięciu pozostają na roślinie będąc zimową dekoracją ogrodu (wykorzystywaną także we florystyce). Z powodzeniem można uprawiać je także w różnego rodzaju pojemnikach, na tarasach, balkonach, w przedogródkach, ogródkach przy kawiarniach i innych lokalach. 

długo kwitnące krzewy ogrodowe

Fot. iVerde

1 – hortensja bukietowa 'Grandiflora', 2 – hortensja bukietowa 'Phantom', 3 i 4 – hortensja ogrodowa

Hortensja bukietowa (Hydrangea paniculata)

Najbardziej ozdobne są (bardzo liczne) odmiany o dużych, stożkowatych kwiatostanach w barwach – od białej do różowej. Osiągają nawet do 2 m wysokości i kwitną corocznie na młodych pędach, dlatego wymagają wiosennego cięcia. Są odporniejsze na mróz niż hortensje ogrodowe i można uprawiać je zarówno w ogrodzie, jak i w pojemnikach. Kwitną od lipca aż do października, a kwiatostany po przekwitnięciu pozostają na krzewach i nawet po lekkim przebarwieniu na brązowy kolor, nadal są dekoracyjne (wykorzystywane także we florystyce).

długo kwitnące krzewy ogrodowe

Fot. Manfred Antranias Zimmer, Elżbieta Michta/Pixabay

1 – budleja Dawida, 2 – ketmia, hibiskus

Ketmia syryjska (Hibiscus syriacus)

Ozdobą lata w ogrodach może być także niewątpliwie ketmia syryjska, nazywana często ogrodowym hibiskusem. Główny walor tego krzewu to atrakcyjne, duże (do 10 cm średnicy) kwiaty – podobne do kwiatów malwy. Kwitnie zwykle od czerwca do końca sierpnia. Hibiskusy tworzą sztywne, wyprostowane krzewy, dorastające do wysokości około 1,5-2 metrów. Barwy kwiatów mogą różnić się w zależności od odmiany – są białe, w odcieniach fioletu, niebieskie, różowe, żółte, bordowe lub dwubarwne. Mogą przemarzać i są zalecane do uprawy raczej w cieplejszych rejonach kraju lub w całkowicie osłoniętych od wiatru zakątkach ogrodów.

Budleja Dawida (Buddleja davidii)

Niemal całe lato i początek jesieni to także czas kwitnienia budlei Dawida, która zakwita na jednorocznych pędach, dlatego wymaga wiosennego cięcia. Może dorastać nawet do ponad 2 m wysokości, a jej największa ozdoba, to wiechowate, długie kwiatostany, które w zależności od odmiany są najczęściej fioletowe, liliowe, białe lub różowe. Budleja jest nie w pełni mrozoodporna i wymaga okrycia w czasie mroźnych zim. Jest to krzew o miododajnych kwiatach, dlatego często wokół niego spotyka się wiele motyli lub innych owadów. Z tego względu często nazywana jest motylim krzewem. Lubi stanowiska słoneczne i niezbyt wilgotne.

Tekst: Maciej Aleksandrowicz, zdjęcie tytułowe: iVerde


Komentarze

Gość Uskrzydlona

05-06-2020 08:58

Fot.1 to budleja a 2 ketmia.Pozdrawiam

Wiecej na Forum ZielonyOgrodek.pl
Warto przeczytać
Powiązane rośliny

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (4)
Nowe treści
Aktualności
PSZCZOŁY
Na czasie
PSZCZOŁY
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 32, Sentencja nr:7
Tydzień 32, Sentencja nr:7
W sierpniu dojrzewają już letnie odmiany jabłek, gruszek, śliwek i brzoskwiń. Owoce, które spadną przedwcześnie z drzew zbieramy i niszczymy. Inaczej mogą się stać zarzewiem różnego rodzaju chorób.
Tydzień 32, Sentencja nr:6
Tydzień 32, Sentencja nr:6
Pamiętajmy o formowaniu koron młodych drzew owocowych (latem pędy rosną bardzo intensywnie). Usuńmy gałęzie, które zbyt mocno się rozrosły oraz te, które konkurują z przewodnikiem.
Tydzień 32, Sentencja nr:5
Tydzień 32, Sentencja nr:5
Możemy dzielić kępy bylin kwitnących wiosną i na początku lata. Do roślin tych należą fiołki, liliowce, rojniki czy rozchodniki.
Tydzień 32, Sentencja nr:1
Tydzień 32, Sentencja nr:1
Obserwujmy nasze rośliny i reagujmy natychmiast na pojawienie się przędziorków lub mszyc. Do zwalczania przędziorków można zastosować preparat Talstar lub Mitac, zaś na mszyce odpowiednie są: Decis, Fastach.
Array
(
  [0] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 51744
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => badz-eko-uprawiaj-ziola-i-warzywa
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

  [1] => SimpleXMLElement Object
    (
      [id] => 50887
      [title] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [alias] => 10-wyjatkowych-miejsc-do-odwiedzenia-w-polsce
      [url] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [urlsef] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

      [image] => SimpleXMLElement Object
        (
        )

    )

)
Serwisy partnerskie
Dom i wnętrze
Twoja strona ogrodu
Najpopularniejszy magazyn ogrodniczy na Świecie!
Gardeners' World Edycja Polska kwiecień 2020
Zamów z darmową dostawą do domu!