Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
12
Do góry

Pięciornik krzewiasty 'Lovely Pink 'Pink Beauty'

Pięciornik krzewiasty to doskonały krzew do uprawy w ogrodach przydomowych oraz w zieleni miejskiej i osiedlowej. Występuje wiele odmian o różnej sile wzrostu i kolorze kwiatów, od żółtych, przez białe, różowe, pomarańczowe do czerwonych. Ostatnio pojawiło się wiele nowych odmian o intensywnie wybarwionych kwiatach. Jedną z nich jest odmiana ‘Pink Beauty’.

Opis rośliny

Jest to niski krzew dorastającym do 50 cm wysokości i podobnej średnicy. Tworzy liczne, wzniesione i rozgałęzione pędy, dzielące się na jeszcze mniejsze i drobniejsze gałązki. Jego drobne, pierzaste liście osiągają długość około 3-4 cm, składają się zwykle z pięciu listków. Blaszki liściowe są zielone, delikatnie omszone, szczególnie na dolnej stronie. Krawędzie listków są podwinięte do dołu.


Pąki kwiatowe tuż przed rozwinięciem są lekko spłaszczone i jasnoróżowe. Pięciopłatkowe kwiaty osiągają średnicę około 3 cm, zaraz po rozwinięciu są wyraźnie różowe, w miarę kwitnienia bledną. Pręciki i słupki umieszczone w centrum kwiatu są żółte. Ich barwa ładnie komponuję się z kolorem płatków. Płatki są zaokrąglone i zachodzą na siebie.

Kwiaty pojawiają się już w końcu maja, jednak pełnia kwitnienia przypada mniej więcej na połowę czerwca i lipiec. Krzewy kwitną dłużej, aż do pierwszych przymrozków, ale już miej intensywnie. Kwiaty rozwijające się w drugiej połowie lata, gdy dni stają się krótsze, a noce chłodniejsze, mają intensywnie różową barwę. Owoce nie mają wartości dekoracyjnej.

Potentilla fruticosa LOVELY PINK fot. Grzegorz Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski

Wymagania i pielęgnacja

Pięciornik krzewiasty ‘Pink Beauty’ jest rośliną niewymagającą, w pełni odporną na mróz. Dobrze rośnie na przeciętnych glebach ogrodowych, przepuszczalnych. Wykazuje tolerancję względem odczynu podłoża, może być sadzony na glebach słabo zasadowych, jak i lekko kwaśnych. Preferuje stanowiska słoneczne do lekko ocienionych. W cieniu krzewy rosną źle i słabo kwitną.


W deszczowe i mokre lata liście mogą być porażane przez mączniaki. Natomiast w lata gorące i suche na krzewach mogą pojawić się przędziorki powodujące żółknięcie i zasychanie liści. W przypadku wystąpienia mączniaka krzewy trzeba opryskać fungicydem zarejestrowanym do ochrony przed tą chorobą, a w przypadku przędziorków jednym z kilku dostępnych na rynku akarycydów.

Wiosną krzewy wymagają przycięcia. Należy usunąć zaschnięte zeszłoroczne kwiatostany i skrócić o około 1/3 wszystkie pędy. Silniejsze cięcie jest również możliwe, ale wówczas termin kwitnienia opóźni się o kilka do kilkunastu dni.

Potentilla fruticosa LOVELY PINK Pink Beauty fot. Agnieszka Żukowska
Fot. Agnieszka Żukowska (APZ)

Gdzie posadzić?

Ze względu na niewielkie wymagania uprawowe pięciornik jest polecany do niemal wszystkich rodzajów ogrodów, parków, a także do stosowania na terenach zieleni miejskiej. Rośliny można sadzić na rabatach, najlepiej w grupach po kilka, kilkanaście sztuk w formie niskich, swobodnie rosnących żywopłotów.

związek szkółkarzy polskich logo Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie główne: Ewa Łuczak (APZ)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

 


Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?
Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?

 Dokarmianie ptaków rozpoczynamy:

 

Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Gdy zima zaczyna się za oknami na naszych parapetach w dalszym ciągu kwitną niektóre rośliny. Należy je systematycznie podlewać.
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Poinsecję można kupić już na początku grudnia – będzie wtedy przez kilka tygodni przypominać nam o zbliżających się Świętach.
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Pamiętajmy, aby przed zimą wyczyścić i zakonserwować narzędzia ogrodnicze. Metalowe części warto zabezpieczyć smarem lub preparatem do konserwacji metalu. Narzędzia wygodnie jest przechowywać na specjalnych wieszakach lub stojakach. Miejsce to powinno być zabezpieczone przed wilgocią.
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Krzewy zimozielone warto osłonić na zimę siatkami cieniującymi, które nie przepuszczają promieniowania UV i chronią przed wiatrem. Cieniowanie jest bardzo istotnym zabiegiem, ponieważ z powierzchni liści podczas silnego nasłonecznienia wyparowuje woda, a każda zamarznięta warstwa uniemożliwia roślinie uzupełnianie jej braku.
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Podlewajmy zimozielone krzewy. Jest to bardzo ważne, ponieważ także zimą przez ich liście odparowuje woda, co naraża rośliny na uschnięcie (pamiętajmy jednak, by nie podlewać roślin ogrodowych podczas mrozów).
Twoja strona ogrodu