Logo
Logo
Gardeners' world marzec - kwiecień 2020
13
Do góry

Pięciornik krzewiasty 'Lovely Pink 'Pink Beauty'

Pięciornik krzewiasty to doskonały krzew do uprawy w ogrodach przydomowych oraz w zieleni miejskiej i osiedlowej. Występuje wiele odmian o różnej sile wzrostu i kolorze kwiatów, od żółtych, przez białe, różowe, pomarańczowe do czerwonych. Ostatnio pojawiło się wiele nowych odmian o intensywnie wybarwionych kwiatach. Jedną z nich jest odmiana ‘Pink Beauty’.

Opis rośliny

Jest to niski krzew dorastającym do 50 cm wysokości i podobnej średnicy. Tworzy liczne, wzniesione i rozgałęzione pędy, dzielące się na jeszcze mniejsze i drobniejsze gałązki. Jego drobne, pierzaste liście osiągają długość około 3-4 cm, składają się zwykle z pięciu listków. Blaszki liściowe są zielone, delikatnie omszone, szczególnie na dolnej stronie. Krawędzie listków są podwinięte do dołu.

Pąki kwiatowe tuż przed rozwinięciem są lekko spłaszczone i jasnoróżowe. Pięciopłatkowe kwiaty osiągają średnicę około 3 cm, zaraz po rozwinięciu są wyraźnie różowe, w miarę kwitnienia bledną. Pręciki i słupki umieszczone w centrum kwiatu są żółte. Ich barwa ładnie komponuję się z kolorem płatków. Płatki są zaokrąglone i zachodzą na siebie.

Kwiaty pojawiają się już w końcu maja, jednak pełnia kwitnienia przypada mniej więcej na połowę czerwca i lipiec. Krzewy kwitną dłużej, aż do pierwszych przymrozków, ale już miej intensywnie. Kwiaty rozwijające się w drugiej połowie lata, gdy dni stają się krótsze, a noce chłodniejsze, mają intensywnie różową barwę. Owoce nie mają wartości dekoracyjnej.

Potentilla fruticosa LOVELY PINK fot. Grzegorz Falkowski
Fot. Grzegorz Falkowski

Wymagania i pielęgnacja

Pięciornik krzewiasty ‘Pink Beauty’ jest rośliną niewymagającą, w pełni odporną na mróz. Dobrze rośnie na przeciętnych glebach ogrodowych, przepuszczalnych. Wykazuje tolerancję względem odczynu podłoża, może być sadzony na glebach słabo zasadowych, jak i lekko kwaśnych. Preferuje stanowiska słoneczne do lekko ocienionych. W cieniu krzewy rosną źle i słabo kwitną.

W deszczowe i mokre lata liście mogą być porażane przez mączniaki. Natomiast w lata gorące i suche na krzewach mogą pojawić się przędziorki powodujące żółknięcie i zasychanie liści. W przypadku wystąpienia mączniaka krzewy trzeba opryskać fungicydem zarejestrowanym do ochrony przed tą chorobą, a w przypadku przędziorków jednym z kilku dostępnych na rynku akarycydów.

Wiosną krzewy wymagają przycięcia. Należy usunąć zaschnięte zeszłoroczne kwiatostany i skrócić o około 1/3 wszystkie pędy. Silniejsze cięcie jest również możliwe, ale wówczas termin kwitnienia opóźni się o kilka do kilkunastu dni.

Potentilla fruticosa LOVELY PINK Pink Beauty fot. Agnieszka Żukowska
Fot. Agnieszka Żukowska (APZ)

Gdzie posadzić?

Ze względu na niewielkie wymagania uprawowe pięciornik jest polecany do niemal wszystkich rodzajów ogrodów, parków, a także do stosowania na terenach zieleni miejskiej. Rośliny można sadzić na rabatach, najlepiej w grupach po kilka, kilkanaście sztuk w formie niskich, swobodnie rosnących żywopłotów.

związek szkółkarzy polskich logo Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie główne: Ewa Łuczak (APZ)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

 


Warto przeczytać

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)

Komentarze

Wieści z branży
Quiz - Rozpoznaj 12 roślin kwitnących wczesną wiosną
Rozpoznaj 12 roślin kwitnących wczesną wiosną

Co to za krzew, który kwitnie na intensywny żółty kolor przed rozwojem liści?

Porady na ten tydzień
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Tydzień 9, Sentencja nr:5
Rośliny cebulowe (przede wszystkim przebiśniegi i krokusy), które posadziliśmy we wrześniu, pojawiają się spod śniegu. Wystarczy jeden lub dwa cieplejsze dni, aby ukazały się ich piękne kwiaty.
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Tydzień 9, Sentencja nr:4
Odgarniając śnieg ze ścieżek ogrodowych czy podjazdu pamiętajmy, aby nie przysypywać trawnika. Ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Jeśli jednak w obrębie trawnika powstanie warstwa zamarzniętego śniegu, należy ją rozkruszyć.
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Tydzień 9, Sentencja nr:3
Podczas pogodnych dni silne słońce wysusza rośliny, a zamarznięta ziemia uniemożliwia uzupełnienie strat wody. Powinniśmy je wtedy cieniować. Podczas odwilży podlewajmy iglaki, szczególnie te, które rosną w pojemnikach.
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Tydzień 9, Sentencja nr:2
Niektóre byliny rosnące na rabatach (złocienie, omiegi, ostróżki, rudbekie, liliowce, rozchodniki czy funkie) można rozmnożyć przez podział kęp. Dzięki temu nie tylko rozmnożymy, ale też odmłodzimy rośliny.
Tydzień 9, Sentencja nr:1
Tydzień 9, Sentencja nr:1
W marcu możemy wysiewać do doniczek i inspektów nasiona ogrodowych roślin jednorocznych oraz warzyw (wczesne odmiany kapusty, sałaty, rzodkiewki, kopru, marchwi). W ogrodzie można siać warzywa wytrzymałe na zimno: rzodkiew, koper, cebulę, groch (należy przykryć je włókniną).
Twoja strona ogrodu