Logo
Logo
22
Okazje

Pięciornik krzewiasty MANGO TANGO 'Uman'

Trudno znaleźć wśród uprawianych u nas gatunków krzewów taki, który kwitłby dłużej niż pięciornik, był bardziej odporny na zmienne warunki i bardziej tolerancyjny co do gleby. Wprowadzona niedawno do handlu, oryginalna odmiana MANGO TANGO już stała się popularna dzięki ładnym dwubarwnym kwiatom.

 

Opis rośliny

Pięciornik krzewiasty (Potentilla fruticosa) MANGO TANGO 'Uman' PBR wyhodował prof. Louis Lenz z Kanady w 2000 r. Jest to niewielki zwarty krzew o wzniesionym, kulistym pokroju, dorastający do 80 cm wysokości i 60 cm szerokości i gęsto ułożonych, łukowato wygiętych pędach.

Pąki kwiatowe mają charakterystyczny spłaszczony kształt. Odmiana ta tworzy duże, półpełne kwiaty o średnicy do 4 cm. Ich promienista korona składa się z 5 owalnych, dwukolorowych płatków - w środku i od wewnątrz płatki są pomarańczowoczerwone, im bliżej brzegów, tym ich kolor staje się bardziej żółty. Z płatkami ładnie kontrastują zielonożółte słupki i pręciki. W chłodniejsze lato kolor kwiatów jest bardziej intensywny, z kolei w bardziej upalne kwiaty mogą mieć jednolitą żółtą barwę. Przekwitnięte kwiaty nie szpecą rośliny, dlatego nie trzeba ich usuwać.

Obok kwiatów ozdobą krzewu są drobne, pierzaste, gęsto ułożone liście. Mają długości 1,3 cm i złożone są z 5-7 obustronnie owłosionych, bezogonkowych listków.

pieciornik MANGO TANGO fot. Ewa Łuczak

Fot. Ewa Łuczak APZ

Zobacz więcej ciekawych pięciorników

Wymagania i uprawa

Pięciornik krzewiasty jest jednym z najbardziej odpornych krzewów - nie boi się mrozów, suszy i zanieczyszczonego powietrza - i jednym z najbardziej tolerancyjnych. Dobrze rośnie na każdym stanowisku, choć w półcieniu jego kwiaty są ładniej wybarwione. Gleba może być przeciętna, piaszczysta lub gliniasta, wilgotna lub sucha o dowolnym odczynie.

Jest całkowicie odporny na mróz (strefa 3) i nie wymaga okrywania nawet w najzimniejszych rejonach kraju. Pielęgnacja sprowadza się jedynie do corocznego skracania o połowę wszystkich pędów.

Zabieg należy wykonać wiosną przed rozwojem liści. Jeśli latem liście zaczną żółknąć i brązowieć, może to świadczyć o zaatakowaniu rośliny przez przędziorki. Wówczas krzewy trzeba opryskać odpowiednim środkiem (akarycydem).

Gdzie posadzić?

Pięciornik krzewiasty MANGO TANGO można sadzić na rabatach bylinowych, skalniakach i wrzosowiskach, pojedynczo i w grupach, zarówno w ogrodach przydomowych, jaki zieleni publicznej. Sprawdzi się także jako roślina okrywowa i w niskich żywopłotach.

LOGO ZSZP Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich, 
zdjęcie tytułowe: Ewa Łuczak APZ
Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Tagi
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (2)
Warto przeczytać
Lista zakupów


NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
Twoja strona ogrodu