Logo
Logo

Róża Alba Meidiland 'Meiflopan'

Róża Alba Meidiland 'Meiflopan' to jedna z najwartościowszych odmian zaliczanych do grupy róż okrywowych. Krzewy zakwitają drobnymi białymi kwiatami pod koniec czerwca i powtarzają kwitnienie do późnej jesieni. Mają małe wymagania glebowe, są tolerancyjne na krótkotrwały niedobór wody, zanieczyszczenie powietrza i gleby.

Spis treści
Jak wygląda?
Jak uprawiać?
Gdzie posadzić?

Róża (Rosa) Alba Meidiland 'Meiflopan' róża Alba Meidiland 'Meiflopan' To jedna z najwartościowszych odmian zaliczanych do grupy róż okrywowych. Została wyhodowana we Francji przez Marie-Luise Meillanda w 1987 roku i pochodzi od róży wiecznie zielonej Rosa sempervirens.

Rośnie silnie i doskonale się krzewi. Osiąga wysokość od 0,6 do 1,2 m przy podobnej szerokości. Długie, początkowo proste pędy w miarę wzrostu malowniczo przewieszają się pod ciężarem szczytowych kwiatostanów. Pędy są kolczaste, dosyć cienkie, ale mocne i elastyczne. Liście są małe lub średniej wielkości, ciemnozielone, matowe, o delikatnej budowie, na brzegach zabarwiają się na wiśniowo. W łagodne zimy długo utrzymują się na krzewach, tworząc ciekawy kontrast na tle śniegu.

Krzewy zakwitają pod koniec czerwca i powtarzają kwitnienie do późnej jesieni. Kwiaty są drobne, mają od 2 do 4 cm średnicy, są pełne, białe, zebrane w bardzo obfite, wiechowate kwiatostany. Kwiaty rozwijają się zupełnie, przy czym pod koniec kwitnienia nabierają lekko różowego koloru. Krzewy nie zawiązują owoców.

Róża Alba Meidiland 'Meiflopan'

Fot. Monika Szczepaniak (APZ)

Uprawa i wymagania

Róża Alba Meidiland jest odmianą mało wymagającą, żywotną i łatwą w uprawie. W przeciwieństwie do innych róż nie wymaga corocznego cięcia wiosennego ani przycinania przekwitłych kwiatostanów.

Charakteryzuje się wysoką mrozoodpornością i jedynie w bardzo surowe zimy może przemarzać. Jednak nawet w przypadku uszkodzenia części nadziemnej, krzewy łatwo regenerują i odrastają z pędów przy ziemi, gdyż rosną na własnych korzeniach. Dzięki temu w uprawie nie ma problemu z pojawiającymi się odrostami z podkładki.

Odmiana jest odporna na choroby, w tym na najgroźniejszą - czarną plamistość róż. Rzadko porażana jest przez mączniaka prawdziwego. Jedynie w przypadku długo utrzymującej się, deszczowej pogody, na kwiatach mogą pojawić się objawy porażenia przez szarą pleśń.

Krzewy mają małe wymagania glebowe, są tolerancyjne na krótkotrwały niedobór wody, zanieczyszczenie powietrza i gleby. Znosi stanowiska lekko ocienione, jednak wówczas słabiej kwitnie. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, przepuszczalnych i w pełnym nasłonecznieniu.

Dowiedz się, jak założyć ogród różany.

Gdzie posadzić?

Róża Alba Meidiland znalazła wiele zastosowań, szczególnie w zieleni miejskiej, gdzie zastępują trudniejsze w uprawie i wymagającej wielu prac pielęgnacyjnych róże rabatowe. Dobrze komponuje się z innymi różami, niewielkimi krzewami oraz z bylinami. Świetnie nadaje się do sadzenia w miejscach trudno dostępnych, np. na skarpach, w ciągach komunikacyjnych jako roślina okrywowa.

Intensywny wzrost i gęsty pokrój sprawia, że rośliny szybko zarastają teren. Zalecana gęstość sadzenia to 3-4 sztuki/m2. Róża ta doskonale nadaje się też do sadzenia w ogrodach przydomowych pojedynczo lub w postaci niewysokich żywopłotów czy szpalerów. Może być uprawiana w pojemnikach. Bardzo atrakcyjne są formy pienne, szczepione na wysokich podkładkach.

związek szkółkarzy polskich logo Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie główne: Monika Szczepaniak (APZ)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl
Autor
Róża Alba Meidiland 'Meiflopan'
Róża Alba Meidiland 'Meiflopan'
Związek Szkółkarzy Polskich

Związek Szkółkarzy Polskich to stowarzyszenie producentów drzew, krzewów i bylin, a także roślin owocowych. W zielonym ogródku publikuje praktyczne poradniki dot uprawy roślin oraz roślinne nowości.

Komentarze

Dodaj komentarz

 

 
To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (3)
Twoja strona ogrodu