Logo
Logo
Gardeners' world wrzesień - październik 2019
1
Do góry

Róża Alba Meidiland 'Meiflopan'

Róża Alba Meidiland 'Meiflopan' to jedna z najwartościowszych odmian zaliczanych do grupy róż okrywowych. Krzewy zakwitają drobnymi białymi kwiatami pod koniec czerwca i powtarzają kwitnienie do późnej jesieni. Mają małe wymagania glebowe, są tolerancyjne na krótkotrwały niedobór wody, zanieczyszczenie powietrza i gleby.

Pochodzenie

Rosa Alba Meidiland 'Meiflopan' róża Alba Meidiland 'Meiflopan' To jedna z najwartościowszych odmian zaliczanych do grupy róż okrywowych. Została wyhodowana we Francji przez Marie-Luise Meillanda w 1987 roku i pochodzi od róży wiecznie zielonej Rosa sempervirens.

Opis

Rośnie silnie i doskonale się krzewi. Osiąga wysokość od 0,6 do 1,2 m przy podobnej szerokości. Długie, początkowo proste pędy w miarę wzrostu malowniczo przewieszają się pod ciężarem szczytowych kwiatostanów. Pędy są kolczaste, dosyć cienkie, ale mocne i elastyczne. Liście są małe lub średniej wielkości, ciemnozielone, matowe, o delikatnej budowie, na brzegach zabarwiają się na wiśniowo. W łagodne zimy długo utrzymują się na krzewach, tworząc ciekawy kontrast na tle śniegu.

Krzewy zakwitają pod koniec czerwca i powtarzają kwitnienie do późnej jesieni. Kwiaty są drobne, mają od 2 do 4 cm średnicy, są pełne, białe, zebrane w bardzo obfite, wiechowate kwiatostany. Kwiaty rozwijają się zupełnie, przy czym pod koniec kwitnienia nabierają lekko różowego koloru. Krzewy nie zawiązują owoców.

róża Alba Meidiland Meiflopan róża Alba Meidiland Meiflopan
fot. Monika Szczepaniak (APZ)

Róża Alba Meidiland 'Meiflopan' - wymagania i pielęgnacja

Róża Alba Meidiland jest odmianą mało wymagającą, żywotną i łatwą w uprawie. W przeciwieństwie do innych róż nie wymaga corocznego cięcia wiosennego ani przycinania przekwitłych kwiatostanów.


Charakteryzuje się wysoką mrozoodpornością i jedynie w bardzo surowe zimy może przemarzać. Jednak nawet w przypadku uszkodzenia części nadziemnej, krzewy łatwo regenerują i odrastają z pędów przy ziemi, gdyż rosną na własnych korzeniach. Dzięki temu w uprawie nie ma problemu z pojawiającymi się odrostami z podkładki.

Odmiana jest odporna na choroby, w tym na najgroźniejszą - czarną plamistość róż. Rzadko porażana jest przez mączniaka prawdziwego. Jedynie w przypadku długo utrzymującej się, deszczowej pogody, na kwiatach mogą pojawić się objawy porażenia przez szarą pleśń.

Krzewy mają małe wymagania glebowe, są tolerancyjne na krótkotrwały niedobór wody, zanieczyszczenie powietrza i gleby. Znosi stanowiska lekko ocienione, jednak wówczas słabiej kwitnie. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, przepuszczalnych i w pełnym nasłonecznieniu.

Dowiedz się, jak założyć ogród różany.

róża Alba Meidiland Meiflopan róża Alba Meidiland Meiflopan
fot. Monika Szczepaniak (APZ)

Gdzie posadzić?

Róża Alba Meidiland znalazła wiele zastosowań, szczególnie w zieleni miejskiej, gdzie zastępują trudniejsze w uprawie i wymagającej wielu prac pielęgnacyjnych róże rabatowe. Dobrze komponuje się z innymi różami, niewielkimi krzewami oraz z bylinami. Świetnie nadaje się do sadzenia w miejscach trudno dostępnych, np. na skarpach, w ciągach komunikacyjnych jako roślina okrywowa.


Intensywny wzrost i gęsty pokrój sprawia, że rośliny szybko zarastają teren. Zalecana gęstość sadzenia to 3-4 sztuki/m2. Róża ta doskonale nadaje się też do sadzenia w ogrodach przydomowych pojedynczo lub w postaci niewysokich żywopłotów czy szpalerów. Może być uprawiana w pojemnikach. Bardzo atrakcyjne są formy pienne, szczepione na wysokich podkładkach.

związek szkółkarzy polskich logo Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie główne: Monika Szczepaniak (APZ)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Nowe treści

 

Remont ogrodu
Temat miesiąca
Remont ogrodu
Twoja strona ogrodu