Logo
Logo
Gardeners' world listopad - grudzień 2019

Zanim opuścisz stronę, zapisz się do bezpłatnego newslettera Zielonego Ogródka i pobierz GRATIS elektroniczne wydanie Magazynu
Gardeners` World Polska.

W naszym newsletterze co tydzień znajdziesz:
  • - aktualności z branży ogrodniczej,
  • - porady ogrodnicze krok po kroku,
  • - projekty i reportaże z wizyt w ogrodach,
  • - katalog roślin ogrodowych i doniczkowych.
16
Do góry

Róża Alba Meidiland 'Meiflopan'

Róża Alba Meidiland 'Meiflopan' to jedna z najwartościowszych odmian zaliczanych do grupy róż okrywowych. Krzewy zakwitają drobnymi białymi kwiatami pod koniec czerwca i powtarzają kwitnienie do późnej jesieni. Mają małe wymagania glebowe, są tolerancyjne na krótkotrwały niedobór wody, zanieczyszczenie powietrza i gleby.

Róża (Rosa) Alba Meidiland 'Meiflopan' róża Alba Meidiland 'Meiflopan' To jedna z najwartościowszych odmian zaliczanych do grupy róż okrywowych. Została wyhodowana we Francji przez Marie-Luise Meillanda w 1987 roku i pochodzi od róży wiecznie zielonej Rosa sempervirens.

Rośnie silnie i doskonale się krzewi. Osiąga wysokość od 0,6 do 1,2 m przy podobnej szerokości. Długie, początkowo proste pędy w miarę wzrostu malowniczo przewieszają się pod ciężarem szczytowych kwiatostanów. Pędy są kolczaste, dosyć cienkie, ale mocne i elastyczne. Liście są małe lub średniej wielkości, ciemnozielone, matowe, o delikatnej budowie, na brzegach zabarwiają się na wiśniowo. W łagodne zimy długo utrzymują się na krzewach, tworząc ciekawy kontrast na tle śniegu.

Krzewy zakwitają pod koniec czerwca i powtarzają kwitnienie do późnej jesieni. Kwiaty są drobne, mają od 2 do 4 cm średnicy, są pełne, białe, zebrane w bardzo obfite, wiechowate kwiatostany. Kwiaty rozwijają się zupełnie, przy czym pod koniec kwitnienia nabierają lekko różowego koloru. Krzewy nie zawiązują owoców.

Róża Alba Meidiland 'Meiflopan'

Fot. Monika Szczepaniak (APZ)

Uprawa i wymagania

Róża Alba Meidiland jest odmianą mało wymagającą, żywotną i łatwą w uprawie. W przeciwieństwie do innych róż nie wymaga corocznego cięcia wiosennego ani przycinania przekwitłych kwiatostanów.

Charakteryzuje się wysoką mrozoodpornością i jedynie w bardzo surowe zimy może przemarzać. Jednak nawet w przypadku uszkodzenia części nadziemnej, krzewy łatwo regenerują i odrastają z pędów przy ziemi, gdyż rosną na własnych korzeniach. Dzięki temu w uprawie nie ma problemu z pojawiającymi się odrostami z podkładki.


Odmiana jest odporna na choroby, w tym na najgroźniejszą - czarną plamistość róż. Rzadko porażana jest przez mączniaka prawdziwego. Jedynie w przypadku długo utrzymującej się, deszczowej pogody, na kwiatach mogą pojawić się objawy porażenia przez szarą pleśń.

Krzewy mają małe wymagania glebowe, są tolerancyjne na krótkotrwały niedobór wody, zanieczyszczenie powietrza i gleby. Znosi stanowiska lekko ocienione, jednak wówczas słabiej kwitnie. Najlepiej rośnie na glebach żyznych, przepuszczalnych i w pełnym nasłonecznieniu.

Dowiedz się, jak założyć ogród różany.

Gdzie posadzić?

Róża Alba Meidiland znalazła wiele zastosowań, szczególnie w zieleni miejskiej, gdzie zastępują trudniejsze w uprawie i wymagającej wielu prac pielęgnacyjnych róże rabatowe. Dobrze komponuje się z innymi różami, niewielkimi krzewami oraz z bylinami. Świetnie nadaje się do sadzenia w miejscach trudno dostępnych, np. na skarpach, w ciągach komunikacyjnych jako roślina okrywowa.


Intensywny wzrost i gęsty pokrój sprawia, że rośliny szybko zarastają teren. Zalecana gęstość sadzenia to 3-4 sztuki/m2. Róża ta doskonale nadaje się też do sadzenia w ogrodach przydomowych pojedynczo lub w postaci niewysokich żywopłotów czy szpalerów. Może być uprawiana w pojemnikach. Bardzo atrakcyjne są formy pienne, szczepione na wysokich podkładkach.

związek szkółkarzy polskich logo Opracowanie: Związek Szkółkarzy Polskich
zdjęcie główne: Monika Szczepaniak (APZ)

Więcej o roślinach i ich producentach znajdziesz na e-katalogroslin.pl

Warto przeczytać

Komentarze

To Cię zainteresuje
Pokaż więcej (1)
Wybrane dla Ciebie
Rozwiąż quiz - Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?
Czy wiesz jak dokarmiać ptaki?

 Dokarmianie ptaków rozpoczynamy:

 

Pomysły na Święta
Temat miesiąca
Pomysły na Święta
Zobacz więcej
Porady na ten tydzień
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Tydzień 50, Sentencja nr:7
Gdy zima zaczyna się za oknami na naszych parapetach w dalszym ciągu kwitną niektóre rośliny. Należy je systematycznie podlewać.
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Tydzień 50, Sentencja nr:6
Poinsecję można kupić już na początku grudnia – będzie wtedy przez kilka tygodni przypominać nam o zbliżających się Świętach.
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Tydzień 50, Sentencja nr:5
Pamiętajmy, aby przed zimą wyczyścić i zakonserwować narzędzia ogrodnicze. Metalowe części warto zabezpieczyć smarem lub preparatem do konserwacji metalu. Narzędzia wygodnie jest przechowywać na specjalnych wieszakach lub stojakach. Miejsce to powinno być zabezpieczone przed wilgocią.
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Tydzień 50, Sentencja nr:4
Krzewy zimozielone warto osłonić na zimę siatkami cieniującymi, które nie przepuszczają promieniowania UV i chronią przed wiatrem. Cieniowanie jest bardzo istotnym zabiegiem, ponieważ z powierzchni liści podczas silnego nasłonecznienia wyparowuje woda, a każda zamarznięta warstwa uniemożliwia roślinie uzupełnianie jej braku.
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Tydzień 50, Sentencja nr:1
Podlewajmy zimozielone krzewy. Jest to bardzo ważne, ponieważ także zimą przez ich liście odparowuje woda, co naraża rośliny na uschnięcie (pamiętajmy jednak, by nie podlewać roślin ogrodowych podczas mrozów).
Twoja strona ogrodu