Logo
Logo
21
Okazje

Jak dbać o budleję trójkolorową (motyli krzew)?

Różnorodne odmiany roślin, kwiatów i krzewów przyprawiają o zawrót głowy. Obecnie możemy stworzyć w swoim ogrodzie prawdziwą feerię barw i kształtów. Prawdziwym fenomenem jest jednak krzew, który... przyciąga motyle! Budleja Dawida, budleja trójkolorowa, motyli krzew – wszystkie te nazwy określają barwną roślinę, która w przepiękny sposób udekoruje twój ogród.

 

Budleja trójkolorowa – barwna dekoracja ogrodu

Krzew, jakim jest budleja trójkolorowa, ma to do siebie, że bardzo bujnie kwitnie. Ponadto w naszym klimacie krzew budleja jest jednym z najdłużej kwitnących (kwitnie aż do października). Naturalnie występuje natomiast na terenach Chin i Japonii.

Liście rośliny są średniej wielkości; owalne i lancetowate. Tym, co przyciąga wzrok, są zaś długie pędy obsypane kwieciem. Gęste kwiatostany miewają nawet do 70 cm długości i przybierają kształt kolby. Same kwiatki są drobne i mają białą, różową, fioletową lub purpurową barwę.

Obfite kwitnienie to nie jedyna zachwycająca cecha tej rośliny. Otóż krzew motyli – jak nazwa wskazuje – przyciąga mnóstwo motyli. Specyficzna woń jest niezwykle lubiana przez te owady. Fruwające w ogrodzie motyle to niesamowity widok.

Kolorowa budleja wyrasta nawet do 5 metrów wysokości. Odmiany karłowate osiągają jednak wysokość około 1 metra. Wszystko zależy od konkretnej odmiany, jaką wybierzesz do swojego ogrodu. Jedno jest pewne – zyskasz nietuzinkową dekorację ogrodowej przestrzeni.

Uprawa – budleja trójkolorowa

Uprawa krzewu nie jest szczególnie trudna, jednak roślina lubi żyzną, piaszczysto-gliniastą glebę. PH gleby powinno oscylować wokół 5,5. 

Warto też wiedzieć, że budleja trójkolorowa kwitnie na pędach jednorocznych, a zatem należy ją przycinać każdego roku wczesną wiosną. Wówczas kwiaty pojawiają się na tegorocznych pędach w imponującej obfitości.

Powinna rosnąć w dość nasłonecznionym miejscu, jednak osłonięta od podmuchów wiatru. Wadą krzewu jest słaba odporność na warunki atmosferyczne, to znaczy budleja szybko schnie oraz nie jest odporna na mrozy. Latem należy ją regularnie podlewać. Tak naprawdę jest to roślina, która powinna rozwijać się w stale wilgotnym podłożu. Trzeba więc mieć to na uwadze, decydując się na jej uprawę we własnym ogrodzie. 

Młode sadzonki należy koniecznie chronić przed mrozami – na przykład okładając je liśćmi, ziemią czy korą sosnową. Można też osłonić roślinkę agrowłókniną. Nie wolno natomiast wykonywać przycinania na jesień, ponieważ może to pobudzić roślinę do wzrostu zamiast zapewnić jej warunki do przetrwania zimy.

Najlepiej uprawiać budleję na rabatach kwiatowych.

Istotnym elementem pielęgnacji krzewu jest nawożenie nawozami wieloskładnikowymi.

Do jakich ogrodów pasuje budleja tricolor?

Sadzonki budlei trójkolorowej warto kupić praktycznie do każdego ogrodu. Jest to roślina uniwersalna, która sprawdzi się do każdej ogrodowej aranżacji.

Z całą pewnością idealnie dopasuje się do nieco rustykalnych klimatów. Wyobraź sobie taką scenerię: ścieżki z naturalnych kamieni, drewniane pergole, bielone ławeczki czy urocza huśtawka, a do tego imponująca budleja z pachnącymi kwiatami i fruwające po ogrodzie kolorowe motyle. Dzięki tej roślinie stworzysz we własnym ogrodzie iście bajkowy klimat.

Sprawdzi się efektowny zestaw trzech krzewów, a mianowicie: budleja White Profusion, Nanho Blue, oraz budleja Dawida Royal Red (biały, niebieski oraz czerwonofioletowy). Wystarczy kupić nawet małą sadzonkę, a odpowiednio wypielęgnowana już po około pół roku urośnie o metr. Pięknym kwieciem można się cieszyć już pod koniec czerwca aż do jesieni. 

Źródło: materiały prasowe Allegro

 
Warto przeczytać
Lista zakupów


NEWSLETTER
Zapisz się i odbierz darmowe e-wydanie magazynu Gardeners` World!
 
Twoja strona ogrodu