Logo
Logo

Co posadzić obok budlei? | Lista najlepszych roślin

Budleja Davida to królowa letnich rabat i wspaniale kwitnący krzew, który przyciąga do ogrodu mnóstwo owadów. Najlepiej wygląda w kompozycjach na rabatach. Budleja potrzebuje zacisznego miesca, dlatego dobrze jest posadzić ją na tle żywopłotu, który będzie osłaniał roślinę od zimnych wiatrów. Ale doskonale wygląda również wśród traw ozdobnych i na kolorowych bylinowych rabatach.

Dowiedz się, jakie towarzystwo wybrać dla budlei, czyli motylego krzewu, by jak najlepiej wyeksponować tę magiczną roślinę w ogrodzie.

Spis treści
W jakim miejscu posadzić budleję w ogrodzie? Wśród jakich roślin najlepiej wygląda budleja? Jakie iglaste krzewy posadzić przy budlei? Jakie liściaste krzewy posadzić przy budlei? Jakie byliny posadzić przy budlei? Jakie trawy ozdobne posadzić przy budlei?

Wraz ze zmianami klimatu w Polsce uprawiamy coraz więcej gatunków roślin, które dotąd w naszym klimacie wymarzały. Jednym z takich gatunków jest budleja Davida (Buddleja davidii), która coraz częściej pojawia się na rabatach bylinowych w ogrodach i w zieleni miejskiej.

Budleje najlepiej rosną w słonecznych, ciepłych, osłoniętych od wiatru miejscach. Wymagają podłoża o odczynie zasadowym do obojętnego, umiarkowanie wilgotnego i żyznego. Mają przewisające gałęzie, na końcach których latem rozwijają się przepiękne kwiatostany.

Zależnie od odmiany budleje kwitną na różne odcienie fioletu i różu, na niebiesko, biało lub czerwono. Większość osiąga ok. 2-3 m wysokości, ale w sprzedaży dostępne są także dużo niższe odmiany (ok. 60-100 cm wys.), które nadają się do mniejszych ogrodów oraz do sadzenia na brzegach rabat czy przy niskich tarasach.

  owady na kwiatach budlei Dawida
Fot. WielandTeixeira, PollyDot / Pixabay
Rurkowate, drobne kwiaty budlei to magnes dla owadów

Jakie rośliny dobrze wyglądają w towarzystwie budlei?

Obok budlei można sadzić rośliny z wielu grup – od strony zachodniej i północnej krzewy warto osłonić, sadząc gęsty żywopłot, najlepiej z krzewów iglastych, aby zimą krzew osłonić od mroźnych wiatrów. Na rabacie budleje świetnie komponują się z wieloma krzewami liściastymi o podobnych wymaganiach. Ze względu na efektowny pokrój budlei, nie warto jej zasłaniać – może być mocnym, przyciągającym wzrok akcentem, otoczona kępami niższych bylin i krzewów.

Budleja to doskonały krzew do posadzenia na typowej angielskiej rabacie, gdzie dominują kwitnące byliny. Ale można ją również wykorzystać do bardziej stonowanych zestawień roślinnych i posadzić w towarzystwie średniej wysokości traw ozdobnych, albo wśród krzewów ozdobnych z liści lub karłowych iglaków.

krzewy iglaste rosnące obok budlei
Fot. Alona / AdobeStock, iVerde, Courtesy of Proven Winners
Budleja dobrze komponuje się zarówno na tle ciemnej, jak i jasnej zieleni. Jej szarozielone liście mogą stapiać się z tłem lub z nim kontrastować

Tło z roślin iglastych

Gęsta osłona w postaci żywopłotu z ciętych regularnie żywotników to dobre, zielone tło, które możemy zapewnić kwitnącej budlei. Jeśli w ogrodzie mamy żywopłot z ciemnozielonego cisa, wówczas od jego południowej, nasłonecznionej strony warto posadzić budleję. Na mieszanych rabatach budleja ciekawie będzie wyglądać na tle choiny kanadyjskiej, cyprysików o zwisających pędach lub niskich gatunków sosen, np. sosny górskiej (kosodrzewiny).

krzewy liściaste rosnące obok budlei
Fot. Courtesy of Proven Winners, iVerde, jhenning / Pixabay
Kwiaty budlei są tak efektowne, że warto dla nich stworzyć tło z krzewów o jaśniejszych kwiatach lub liściach

Krzewy liściaste i budleje

Ze względu na podobną porę kwitnienia, budleję warto zestawiać z hortensjami – jej kolorowe kwiaty ciekawie wyglądać będą na białym lub lekko różowym tle. Na tle budlei można również sadzić różne odmiany powojników, które po kwitnieniu będą ozdobne z liści, ale też wzbogacą zestawienie o efektowne owocostany.

Zaciszna rabata z budlejami to też dobre miejsce do uprawy laurowiśni wschodniej o dużych, ciemnozielonych liściach, krzewów o liściach zielonych z białymi brzegami (np. krzewuszek, trzmieliny Fortune'a, derenia białego), różnokolorowych berberysów, i pęcherznic czy kwitnących wiosną lilaków Meyera 'Palibin'.

Przed budleją w słonecznym miejscu można również posadzić róże okrywowe o drobnych kwiatach (białych lub jasnoróżowych), które będą zdobić ogród od wczesnego lata do jesieni.

byliny rosnące obok budlei
Fot. Garden Guru, Kenneth Sponsler, paulbriden, Stefan / AdobeStock, iVerde, Courtesy of Proven Winners
Rabatę z budlejami można skomponować, wykorzystując tylko byliny o kwiatach w odcieniach fioletu oraz białe lub stworzyć wielokolorową, wyrazistą mieszankę

Kwitnące byliny wśród budlei

Wśród bylin znajdziemy wiele gatunków o kwiatach w podobnych kolorach do kwiatów budlei i kochających słoneczne, ciepłe miejsca. Dobrym towarzystwem dla budlei będą szałwie omszone, rozchodniki, łubiny, floksy wiechowate (posadzone w lekkim cieniu krzewów), a także kwitnąca od lipca lawenda wąskolistna, aromatyczna, wdzięczna perowskia łobodolistna czy przetacznikowiec.

Na wielobarwnej rabacie z budlejami można posadzić jeżówki, żółte jak słońce rudbekie, fantazyjnie wyglądające pysznogłówki oraz liliowce (szczególnie dobrze będą wyglądać na brzegach zbiorników wodnych).

Delikatną mgiełkę wokół krzewów budlei można stworzyć wysiewając wokół krzewów łatwe w uprawie werbeny patagońskie albo sadząc mniej popularne, ale wyjątkowo wdzięczne gaury.

trawy ozdobne rosnące obok budlei
Fot. Domoney Ltd, Eugen / AdobeStock
Średniej wysokości trawy ozdobne są doskonałym dopełnieniem do rabaty z budlejami

Trawy  ozdobne jako tło dla budlei

Amatorzy bardziej stonowanych kompozycji z budlejami mogą posadzić obok tych efektownych krzewów trawy ozdobne – niskie, gęste i puszyste kępy rozplenicy japońskiej lub średniej wysokości odmiany miskantów o wąskich liściach. Dla stworzenia bardziej dynamicznego zestawienia w sąsiedztwie budlei można też sadzić kępy trzcinników ostrokwiatowych (Calamagrostis x acutiflora).

Ciekawy efekt uzyskamy sadząc na krawędzi rabaty z budlejami łan ostnicy cieniutkiej, która dorasta do ok. 40 cm, nadaje kompozycjom dzikiego, preriowego charakteru i pięknie faluje na wietrze.

Tekst: Małgorzata Wójcik, zdjęcia tytułowe Garden Guru, Eugen / AdobeStock, brendan347 / Pixabay 

Autor
Co posadzić obok budlei? | Lista najlepszych roślin
Co posadzić obok budlei? | Lista najlepszych roślin
Małgorzata Wójcik

Uwielbia przebywać wśród roślin, podglądać je i cieszyć się ich urodą na każdym etapie życia. Nierzadko zdarza się, że z nimi rozmawia... Redaktorka naczelna magazynu Gardeners' World. Edycja Polska, autorka tekstów, pasjonatka roślinnej fotografii. Z wykształcenia architekt krajobrazu.

Tagi
 
Powiązane tematy
Powiązane rośliny

Komentarze

Dodaj komentarz
Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu. Może będziesz pierwsza/-y? Zajrzyj na Forum ZielonyOgrodek.pl